Goniec.pl
Zmiany w szkołach od 1 września, długa lista zmieni rok szkoły 2022/2023

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już od 1 września istotne zmiany w polskich szkołach. Uczniowie i ich rodzice nie będą zadowoleni

22 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Tradycyjnie 1 września zabrzmi dzwonek rozpoczynający rok szkolny 2022/2023. Uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą przygotować się na "małą" rewolucję. Lista zmian wchodzących w życie nie jest krótka. Inaczej funkcjonować będzie zwalnianie z lekcji wychowania fizycznego, pojawi się nowy przedmiot: "Historia i Teraźniejszość", a dyrektorzy zyskali nową przesłankę do wprowadzenia nauki zdalnej.

Szkoła Przemysława Czarnka zapisze się na kartach polskiej edukacji. Obecny minister edukacji i nauki może nie być jednak zadowolony z oceny, jaką wystawią mu przyszłe pokolenia.

Adam Niedzielski

Lek na SMA trafi na listę leków refundowanych. Najdroższa na świecie terapia genowa będzie dostępna w Polsce

CZYTAJ DALEJ

1 września zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie kupują już zeszyty i długopisy, ale mogą nie być gotowi na to, co przywita ich w nowym roku szkolnym 2022/2023. Lista zmian wchodzących w życie jest bardzo długa.

Rok szkolny 2022/2023: zmiany w szkołach od 1 września

Dwa miesiące wakacji się kończą i wrzesień stoi już za rogiem, a wraz z nim powrót dzieci i młodzieży do szkoły. Rok szkolny 2022/2023 będzie wyjątkowy.

Jakie zmiany czekają uczniów, rodziców oraz nauczycieli w nowym roku szkolnym? Jest ich kilka, ale niektóre dość znacząco wpłyną na to, jak będzie wyglądała nauka w nadchodzących miesiącach.

Wśród nowych przedmiotów pojawi się słynna już "Historia i Teraźniejszość". Oczko w głowie Przemysława Czarnka zyskało rozgłos (i przede wszystkim opinię przedmiotu służącego do indoktrynowania uczniów) jeszcze zanim na dobre rozgościło się w szkołach.

To jednak nie koniec zmian w planie lekcji. W roku szkolny 2022/2023 zmieniają się również wytyczne dotyczące przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa". Co więcej, Ministerstwo Sportu zaingerowało w lekcje wychowania fizycznego. Trwają także prace nad nowym przedmiotem: biznes i zrządzanie.

Zmiany w szkole od 1 września obejmą także samą strukturę organizacyjną placówek. Chodzi o obiady serwowane w szkole, zatrudnienie dodatkowego pedagoga specjalnego i możliwość powrotu nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023. Jedną z najważniejszych zmian jest fakt, że w 2023 r. odbędzie się zupełnie nowa matura. Poniżej wyjaśniamy szczegóły każdej z tych modyfikacji.

HiT, EDB i WF: zmiany w przedmiotach od roku szkolnego

Przedmiot "Historia i Teraźniejszość" zyskał w ostatnim czasie rekordową rozpoznawalność w związku z oburzającymi tezami na temat in-vitro i poniżaniu dzieci urodzonych dzięki tej metodzie.

Niewiele uczniów jednak wie, że od 1 września w ich planie lekcji zajdą również inne zmiany. Przedmiot "edukacja dla bezpieczeństwa" ma zyskać nową podstawę programową. MEiN chce, by uczniowie uczyli się więcej na temat przysposobienia obronnego.

Wśród planów obejmującym zmiany w EDB wspomina się o umiejętności: składania i rozkładania broni, wykorzystywania broni kulkowej i pneumatycznej oraz wdrożenie znajomości reagowania w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi. Co więcej, w szkołach uczniowie mieliby w ramach nowego EDB uczyć się także o terenoznawstwie, cyberbezpieczeństwie i odbywać część lekcji na strzelnicy.

Jerzy Owsiak nie krył oburzenia w związku w nowym podręcznikiem "Historii i teraźniejszości"

Jerzy Owsiak ostro o podręczniku HIT. Padły mocne słowa, "Proszę głośno przeprosić Polki i Polaków"

CZYTAJ DALEJ

Zmiany czekają również WF. Rządzący nie chcą, by dzieci unikały ćwiczenia na lekcjach wychowania fizycznego. Od 1 września trudniejsze ma być zwolnienie się z ćwiczeń. Długoterminowe zwolnienia z WF będzie mógł wystawić tylko lekarz specjalista. Więcej na temat stanowiska resortu w tej sprawie przeczytasz >pod tym linkiem<

Obiad dla dziecka w każdej szkole i możliwość powrotu nauki zdalnej

Szkoły postawione zostały przed sporym wyzwaniem. Znika możliwość dobrowolnego przygotowania zaplecza do karmienia uczniów na terenie szkoły. Od 1 września 2022 r. szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi posiłku. Co więcej, rządzący w zmianach na rok szkolny 2022/2023 zaznaczyli, że placówki mają także obowiązek stworzenia możliwości spożycia obiadu.

Jedną z najbardziej wyczekiwanych informacji jest również ta, czy uczniowie 1 września w ogóle wrócą do szkół. Na razie nic nie wskazuje, by koronawirus ponownie przeszkodził dzieciom i młodzieży w zapełnieniu szkolnych ław. Pojawił się jednak kolejny problem.

Rządzący rozszerzyli listę przesłanek pozwalających na wprowadzenie nauczania zdalnego. Poza zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiczną, innym nadzwyczajnym wydarzeniem, czy organizacją imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, wśród przepisów znalazł się wiele mówiący zapis.

Nauka zdalna od 1 września 2022 r. może zostać wprowadzona również w przypadku "nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów". O co chodzi? To sposób rządzących na rozwiązanie problemu ewentualnego niedoboru węgla i innego opału.

Nowa matura 2023 i pedagog specjalny w każdej szkole

Lista zmian w szkole od 1 września się nie kończy. 19 sierpnia CKE opublikowało daty i wytyczne na temat egzaminów przeprowadzanych w roku szkolnym 2022/2023. W maju do matury po raz pierwszy przystąpią wychowankowie ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich szkół ponadpodstawowych.

Nowa matura 2023 będzie wyzwaniem logistycznym dla szkół. Czy egzamin maturalny będzie w roku szkolny 2022/2023 łatwiejszy? Co prawda podchodzący do nowej matury będą mieli więcej czasu, by rozwiązać zadania, ale jednocześnie sam arkusz będzie miał więcej zadań.

Co jeszcze zmieni się w szkołach od 1 września? Na uwagę zasługuje zupełnie nowy etat: pedagog specjalny. Zamiast podwyższyć pensje nauczycieli i zadbać, by wakaty w szkołach zostały zapełnione, rządzący stwierdzili, że lepiej jest stworzyć posadę "pedagoga specjalnego". Zadaniem pedagoga specjalnego będzie zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Nie wiedział, że na swoich filmach ujawnia tak dużo. Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Willa pod Lublinem należąca do Przemysława Czarnka wyceniana jest na milion złotych. W oświadczeniu ministra edukacji przeczytać można, że dom, gdzie wolne chwile spędza polityk, ma "skromne" 220 mkw.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gov, strefaedukacji.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >