Goniec.pl
15 milionów Polaków zacznie płacić kosmiczne pieniądze za rachunki, ekspert wyjaśnia

Unsplash.com/Umil Kalibradov

Fatalne informacje dla 15 mln Polaków. Ekspert nie ma wątpliwości, "oto co nas czeka jesienią"

27 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Rachunki za prąd i gaz dobiją Polaków. Ekspert ma fatalną wiadomość dla 15 mln osób. Pieniądze zaczną lawinowo znikać z portfeli i niektórzy znajdą się w sytuacji bez wyjścia. - Sytuacja przed zbliżającym się sezonem grzewczym jest niepokojąca i wymaga zastosowania rozwiązań systemowych - napisał w analizie specjalista. Mateusz Morawiecki musi przestać mówić i zacząć działać?

Zbliża się czas, gdy oszczędzanie na ogrzewaniu przestanie być możliwe. Jesień coraz śmielej będzie witać wieczorami, a poranki nie będą równie ciepłe. To dla 15 mln Polaków zła wiadomość. Do tego wyjątkowo kosztowna.

Donald Tusk w ostrych słowach skomentował planowane podwyżki dla polityków

Donald Tusk w ostrych słowach pokazał, jak rząd rozdaje pieniądze w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Jan Mielcarek, dyrektor finansowy firmy Veolia Zachód z branży energetycznej zamieścił na portalu LinkedIn prognozy bazujące na dostępnych liczbach. O liczby się właśnie rozchodzi, a te będą na rachunkach osiągać kosmiczny pułap.

Ekspert ma złe wiadomości dla 15 mln Polaków, rachunki za prąd i gaz poszybują

Przykręcenie przez Władimira Putina kurka z gazem mocno odciśnie swoje piętno na domowych budżetach Polaków. Wszystkie oszczędności, zamiast na wymarzone wakacje będą pokrywać kwoty rachunków?

- Przeglądając powszechnie dostępne dane publikowane przez Prezesa URE oraz GUS, dokonałem analizy kosztów ogrzewania dla dwójki emerytów, mieszkających w 50 m2 mieszkaniu w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej lub Wspólnoty Mieszkaniowej - napisał Jan Mielcarek.

Ekspert w swojej analizie mówi aż o 15 mln Polaków. Mowa o wszystkich, którzy korzystają z ciepła systemowego, a więc nie należy im się żadna pomoc zaoferowana dotąd przez rząd PiS. - Przywołani powyżej odbiorcy nie mogą skorzystać z preferencyjnych cen zakupu paliwa gazowego oraz nie otrzymają dodatku węglowego - wyjaśnił dyrektor finansowy firmy Veolia Zachód.

Pieniądze nie są małe. Roczne rachunki wzrosną praktycznie dwukrotnie. Zgodnie z analizą eksperta osoby ogrzewające mieszkania gazem zamiast 2,4 tys. zł zapłacą... 5,7 tys. zł. To spore obciążenie dla rodzinnego budżetu.

Nie tylko gaz idzie w górę

Jan Mielcarek wskazuje, że również osoby korzystające z ciepła systemowego napędzanego węgla zapłacą zdecydowanie więcej. Rachunki z pułapu około 1,7 tys. zł poszybują do około 3,1 tys. zł.

Ekspert nie ma wątpliwości, na horyzoncie pojawiła się realna wizja ubóstwa energetycznego. - W jednym z opracowań znalezionych w internecie, w obszarze definicji ubóstwa energetycznego, autor tego opracowania zdefiniował ten obszar następująco: 'w sytuacji ubóstwa energetycznego znajduje się gospodarstwo domowe, które na utrzymanie dostatecznego poziomu ogrzewania musi przeznaczyć więcej niż 10 proc. swojego dochodu'. Na podstawie danych GUS w zakresie przeciętnej rocznej emerytury, przeliczyłem wskaźnik ubóstwa energetycznego w latach 2009-2022. Wyraźne przekroczenie wskaźnika powyżej 0,10 zauważamy w roku 2022 - ostrzega Jan Mielcarek.

Morawiecki deklaruje, że rząd pomoże przy zakupie węgla, ale górnicy alarmują, że węgla nie wystarczy

Rząd deklaruje, że pomoże przy zakupie węgla. Górnicy alarmują: nie dla każdego wystarczy, "chyba, że wprowadzimy kartki"

CZYTAJ DALEJ

Rząd PiS musi zacząć działać, czas się kończy

Chociaż Mateusz Morawiecki deklaruje, że rząd da Polakom pieniądze na węgiel, to właściciele składów węgla ostrzegają, iż oferowane przez władzę warunki są nierealne i zupełnie oderwane od rzeczywistości.

Ekspert ostrzega jednak, że politycy muszą zdać sobie sprawę, że nie wszyscy łapią się w ramy pomocy i ich rachunki w żadnym razie nie będą nawet częściowo pokrywane z państwowych pieniędzy.

- Sytuacja przed zbliżającym się sezonem grzewczym jest niepokojąca i wymaga zastosowania rozwiązań systemowych - ostrzega ekspert.

Ekonomista i szef WiseEuropa, Maciej Bukowski w odniesieniu do wyliczeń Jana Mielcarka potwierdza, że rząd ma coraz mniej czasu na realne działania. Ubóstwo energetyczne stanie się faktem. - Oto co nas czeka jesienią, jak już urzędowy optymizm polityków spotka się z rzeczywistością - orzekł Maciej Bukowski.

Kryształy z PRL warte fortunę. Sprawdź, ile kosztują najdroższe wazony i kieliszki z dawnych lat. Te ceny zwalają z nóg!

Kryształy z PRL kiedyś wywoływały uśmiech na twarzy i kojarzyły się raczej z tandetą. Okazuje się, że teraz takie rzeczy są warte fortunę. Wazony, salaterki, kieliszki, półmiski... kolekcjonerzy poszukują dosłownie wszystkiego i są w stanie zapłacić za to ogromne pieniądze. Przejrzeliśmy ogłoszenia z OLX i sprawdziliśmy, ile kosztują najdroższe kryształy z PRL.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >