Goniec.pl
"Deszcz ognia" nad Azowstalem, Rosjanie użyli specjalnej broni

Twitter.com/NEXTA_tv

"Piekło zstąpiło na ziemię". Deszcz ognia z rosyjskich pocisków nad Azowstalem

15 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Azowstal szturmowany przez Rosjan. Zgodnie z relacją doradcy mera Mariupola armia Władimira Putina użyła bomb fosforowych lub zapalających. - Piekło zstąpiło na ziemię - napisał Petro Andriuszczenko.

Dramatyczna sytuacja żołnierzy broniących Azowstalu. Ukraińska strona przekazała, że Rosjanie zdecydowali się na użycie bomb. - To nieprawdopodobne, jak się trzymają nasi Obrońcy - napisał w serwisie Telegram mer Mariupola.

Putin

Rosyjskie myśliwce wzbiły się w niebo tuż przy polskiej granicy. Piloci Putina w stanie gotowości

CZYTAJ DALEJ

Peter Andriuschenko opublikował nagranie, gdzie widać moment uderzenia pocisków w Azowstal. Nie ma oficjalnego potwierdzenia, ale widoczny gołym okiem "deszcz ognia" nad zakładami pozwala wysnuć teorię o bombach fosforowych.

Walka o Azowstal: Rosjanie najprawdopodobniej użyli bomb fosforowych

- Wczoraj okupanci po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola bomb zapalających albo fosforowych (konkluzje pozostawimy specjalistom) - czytamy we wpisie Petra Andriuszczenko.

Doradca mera Mariupola relacjonując wyjątkowo brutalne i trudne walki o Azowstal wskazał, że Rosjanie przedstawili inną wersję wydarzeń zarejestrowanych na nagraniu. - Okupanci stwierdzili, że zastosowali pociski zapalające 9M22S z warstwą termitu - oświadczył lokalny polityk.

"Piekło na ziemi"

Już wcześniej relacjonowano, iż sytuacja żołnierzy broniących Azowstalu i samego Mariupola jest niemalże krytyczna. Nie tylko apelowano o pomoc militarną, ale przede wszystkim o możliwość ewakuacji ostatnich cywilów, w tym dzieci. Na jednym z nagrań z podziemi fabryki widać, że najmłodsi zamiast w pieluszki owijani są w... worki na śmieci.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości zapewnił, że "cela dla Putina" jest gotowa

"Mamy przygotowaną celę dla Putina". Wiceminister sprawiedliwości zaskoczył wyznaniem

CZYTAJ DALEJ

Doradca mera Mariupola pokazując sobotni atak Rosjan z użyciem specjalnej broni, nie ukrywał, że sytuacja drastycznie się pogorszyła. - Piekło zstąpiło na ziemię w Azowstalu - napisał.

Chociaż oficjalnie nie potwierdzono wykorzystania bomb fosforowych, to Petro Andriuszczenko postanowił wyjaśnić również kwestie dotyczącą broni, której użycie zadeklarowali Rosjanie.

- Zatrzymanie spalania jest praktycznie niemożliwe - napisał lokalny polityk ze wschodu Ukrainy. Pociski zapalające 9M22S charakteryzują się temperaturą spalania przekraczającą od 2 do 2,5 tys. stopni Celsjusza.

Azowstal jest celem Rosjan

Dmitrij Miedwiediew przekonuje, że Ukraina ma "nowe granice", a sama działania Rosji skupione są na tym, by "pomóc uciskanej ludności". Strona ukraińska zupełnie inaczej relacjonuje trwającą wojnę, czego przykładem są między innymi zdjęcia zrobione w miastach, które opuścili Rosjanie.

Petro Andriuszczenko wprost stwierdza, że obecnie Azowstal jest głównym celem Rosjan. Ujawniając nagranie z sobotniego ataku podkreślił, że kombinat jest celem "ataków z nieba".

Niemniej doradca mera Mariupola wskazuje, że Rosjanie na celownik wzięli nie tylko żołnierzy broniących Azowstalu. Okazuje się, iż rodziny walczących o wolność kombinatu są atakowani i ma to osłabić wolę walki Ukraińców.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, nexta

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Jarosław Kaczyński gotowy na debatę z Donaldem Tuskiem. Stawia jeden warunek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Mateusz Morawiecki dostał zaskakujące pytanie o Ziobrę. Jego odpowiedź zaskoczyła dziennikarzy

Czytaj więcej >
Twitter/pisorgpl

Wiadomości

Jarosław Kaczyński bezlitosny dla Niemiec. "Są nam winni, mają zapłacić"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wspólne wojsko Rosji i Białorusi przy granicy z Ukrainą. "Trwa gromadzenie wojsk”

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński krytykuje lekarzy i wskazuje na księży. "Trzeba coś z tym zrobić"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie. Tragedia na torach. W zderzeniu osobówki z pociągiem nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >