Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

15 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Już za kilka tygodni część emerytów czeka mała rewolucja, która przy nieuwadze może zaowocować zmniejszeniem, a nawet zabraniem, świadczenia wypłacanego przez ZUS. Seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, a już pobierają pieniądze w ramach emerytury i jeszcze dorabiają, muszą mieć się na baczność. Od czerwca ważne zmiany.

W najbliższym czasie ZUS opublikuje kluczowe limity dla wszystkich emerytów, którzy dorabiają do swojego świadczenia, a którzy nie ukończyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

Limity to sztywny wskaźnik dla dorabiających sobie emerytów, a jego zignorowanie może przynieść ze sobą zmniejszenie lub całkowite zawieszenie świadczenia emerytalnego. - Dotyczy to tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi - podaje ZUS w komunikacie na temat tego procesu. O co chodzi? Wyjaśniamy, sprawdź jak nie stracić pieniędzy.

Czerwcowe limity od ZUS mogą zawiesić ci emeryturę

Grupa osób dorabiających do emerytury nie jest mała, więc na ujawnienie przez ZUS limitów dotyczących zarobków przy jednoczesnym pobieraniu pieniędzy od państwa jest spora.

Od czerwca szykują się zmiany w tej kwestii. - Na to, czy zawiesimy lub zmniejszymy Twoje świadczenie, ma wpływ przede wszystkim Twój przychód z działalności, od której są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnia na swojej stronie internetowej ZUS.

Ramy limitów są znane, ZUS w tajemnicy utrzymuje jedynie konkretne kwoty. Emeryci, którzy dorabiają i do ich kieszeni trafia mniej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie muszą martwić się o to, że ZUS wypłaci im mniejsze pieniądze.

Zmniejszenie emerytury nastąpi w przypadku, gdy zarobki seniora będą wynosić od 70 do 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia. ZUS ma prawo również do tego, by zawiesić wypłatę emerytury. Nastąpi to, gdy zarobki w czasie pobierania emerytury przekroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ile zatem wynosić będzie limit, który ZUS ujawni w czerwcu? Oficjalne wyliczenia ze strony państwa nie są jeszcze znane, ale dziennikarze Business Insider postanowili oszacować orientacyjne kwoty.

Zarobisz więcej i stracisz emeryturę, uważaj

To, ile możesz dorobić do emerytury, jest aktualizowane co trzy miesiące z racji, iż co kwartał zmienia się również wysokość przeciętnego wynagrodzenia, co jest kluczowe do obliczenia, ile dodatkowych pieniędzy może trafić do kieszeni dorabiających seniorów.

Według szacunków Business Insider w czerwcu ZUS ogłosi, iż aby nie otrzymać pomniejszonej emerytury w przypadku dorabiania, nie można zarobić więcej niż 4 tys. 364 zł 70 gr brutto (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia). W stosunku do poprzedniego limitu jest to o niecałe 170 zł więcej.

Przy założeniu, iż średnia pensja podana przez GUS wyniosła 6 tys. 235 zł 22 gr, to drugi próg, gdzie następuje zawieszenie emerytury przez ZUS - w obliczeniach redakcji Business Insider - wynosi 8 tys. 105 zł 80 gr.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ukraina będzie starać się, by "gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu". Wymowny wpis Zełenskiego po wygranej Kalush Orchestra

  • Mama bliźniaków wyszła tylko po herbatę. Chwilę później doszło do eksplozji

  • Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się, czy zdasz

Źródło: Business Insider, zus

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zabawa w lesie zakończyła się dramatem, na miejscu wszystkie służby. Lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wójt ufundował baner z Janem Pawłem II, wydał oficjalne oświadczenie. "Moralny obowiązek"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zdradził czy osoba po rozwodzie może otrzymać rozgrzeszenie. Nagranie obiegło sieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandal, co pacjent wyprawiał na SORze. Policja w akcji
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]