Nie żyje 8-osobowa rodzina, w tym 4 dzieci. Jest decyzja sądu
Zapadł wyrok ws. wybuchu gazu, który doprowadził do śmierci ośmiu osób. Aż cztery osoby z bilansu ofiar śmiertelnych zdarzenia ze Szczyrku to dzieci. Za eksplozję odpowiada sześć osób. Część z oskarżonych nakłaniania świadków do składania nieprawdziwych informacji.
Wybuch gazu w Szczyrku: zapadł nieprawomocny wyrok
Rodzina Kaimów zginęła 4 grudnia 2019 r. Wówczas w Szczyrku doszło do wybuchu gazu. W wyniku eksplozji zawalił się trzykondygnacyjny dom. Akcja ratunkowa zakończyła się tragicznym bilansem. Zginęło wówczas osiem osób, w tym aż czworo dzieci.
Sprawa związana z wybuchem gazu w Szczyrku toczyła się przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej. W piątek 10 maja sędzia odczytał treść nieprawomocnego wyroku. Do więzienia pójdzie aż sześć osób.
Siemianowice Śląskie. Płonie składowisko odpadów niebezpiecznychJeden przewiert zdecydował o śmierci 8-osobowej rodziny
O nieprawomocnym wyroku ws. wybuchu gazu w Szczyrku donosi Radio Zet. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez reportera radia 8-osobowa rodzina, w tym 4 dzieci, zginęła w związku z odwiertem w drodze. Był on niezgodny z projektem.
ZOBACZ: Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na lato
Sąd zdecydował się na zmianę kwalifikacji czynu oskarżonych o doprowadzenia do katastrofy budowanej w wyniku eksplozji przewierconego gazociągu. Przewodniczący składu sędziowskiego Paweł Kudelski przekazał, iż sprawa traktowana była jako efekt działań nieumyślnych. Wcześniej śledczy wskazywali, że było inaczej.
Do więzienia pójdzie aż sześć osób
Zgodnie z nieprawomocnym wyrokiem, najsurowiej ukarany został szef firmy, która prowadziła prace w Szczyrku w okolicy domu, który zawalił się po wybuchu gazu. Roman D. został skazany na 6 lat więzienia. Natomiast jego pracownicy Marcin S. oraz Józef D. skazani zostali na 4 i 3 lata pozbawienia wolności. To jednak nie koniec listy skazanych w tej sprawie.
ZOBACZ: Pokazała, jak ubrała się na komunię. Wybuchła awantura
Za śmierć 8-osobowej rodziny odpowiedzą również Jakub K., Marcin K. oraz Ewa K. Przedstawione dowody sprawiły, iż sąd uznał ich winnych zarzutów nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy, nieprawidłowości przy rozbudowie sieci gazowej, a także fałszowania dokumentacji i podżegania do składania fałszywych zeznań.
Cała trójka skazana została na karę pozbawienia wolności wynoszącą 4 lata i 2 miesiące. Sąd w Bielsku-Białej orzekł również, iż wszyscy odpowiedzialni za katastrofę w Szczyrku objęci zostają 10-letnim zakazem wykonywania pracy w swoich zawodach. Co więcej, sędzia zobligował ich do zapłacenia zadośćuczynienia i pokrycia kosztów naprawy szkód.
Źródło: radiozet.pl