Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie tylko 13. i 14. emerytura. Seniorze, te pieniądze ci się należą
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.02.2024 16:30

Nie tylko 13. i 14. emerytura. Seniorze, te pieniądze ci się należą

pieniądze, emeryci
Zofia i Marek Bazak/East News

Dodatkowe pieniądze na emeryturze są zawsze mile widziane przez seniorów. Niewiele osób jednak zna szereg dodatków do emerytury. Nie musisz iść dorabiać i pilnować limitów, aby otrzymywać od ZUS większe przelewy. Emerycie, te pieniądze ci się należą. Wyjaśniamy, na jakie dodatki możesz liczyć i czy należy o nie specjalnie wnioskować.

Dodatkowe pieniądze na emeryturze, sprawdź jakie dodatki ci przysługują

Polscy seniorzy nie mogą pochwalić się wysokimi emeryturami w porównaniu do innych emerytów w Unii Europejskiej. Chociaż zbliża się coroczna waloryzacja emerytur i rent, to nadal wiele osób decyduje się na dalszą pracę. Dorabianie na emeryturze obwarowane jest jednak limitami. Znikają one dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.

Jak zatem zyskać dodatkowe pieniądze na emeryturze? Wystarczy zainteresować się dodatkami do świadczenia emerytalnego. Istnieje szereg przywilejów do seniorów, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Jeśli spełniasz warunki, te pieniądze zwyczajnie ci się należą. Przedstawiamy szeroką listę.

Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Dodatkowe pieniądze dla emerytów, to trzeba wiedzieć

Dodatek do emerytury może przybrać różne formy. Bywa, iż jest on jednorazowy. Jest tak w przypadku zasiłku pogrzebowego, który przysługuje wodom i wdowcom. Pieniądze mają pomóc w zorganizowaniu pogrzebu współmałżonka. Obecnie kwota przelewana na konta uprawnionych wynosi 4000 zł. Niemniej, aby te pieniądze otrzymać, konieczne jest złożenie do ZUS specjalnego wniosku.

ZOBACZ: Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

Niewiele osób wie, że dodatek do emerytury przysługuje osobom, które w przeszłości pełniły funkcję sołtysów. Tzw. sołtysowe to dodatkowe 300 zł miesięcznie. Jest to dodatek, który będzie corocznie waloryzowany. Już 1 marca 2024 r. wzrośnie on do 336 zł do emerytury. Aby otrzymać ten dodatek, konieczne jest pełnienie funkcji sołtysa przez minimum 8 lat, a więc przez dwie kadencje.

Kolejnym nietypowym sposobem na podwyższenie kwoty wypłacanej seniorowi w ramach emerytury jest dodatek za tajne nauczanie. Po marcowej waloryzacji będzie wynosił on 330,07 zł miesięcznie. Komu należą się te dodatkowe pieniądze? Każdy, kto nauczał w języku polskim szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska przed 1 września 1939 r. lub prowadził tajne nauczanie w czasie okupacji, otrzyma ten dodatek do emerytury. Ważne: konieczne jest złożenie specjalnego wniosku o przyznanie należnych dodatkowych pieniędzy. Tej jednak nie wszystko.

Dodatki do emerytury: lista

Lista dodatków do emerytury nie jest krótka. Każdy emeryt posiadający status kombatanta (oraz wdowcom i wdowom po nich) przysługuje dodatek w ramach ryczałtu energetycznego. Od 1 marca 2024 r. wynosić będzie on 299,82 zł. Przed waloryzacją jest to 255,17 zł. Jest to kolejny przywilej, o który trzeba zawnioskować. W innym przypadku pieniądze nie będą trafiać na konta uprawnionych. Kolejny dodatek przysługujący kombatantom oraz ofiarom represji jest tzw. dodatek kombatancki. Po waloryzacji 1 marca 2024 r. będzie on wynosił 330,07 zł.

ZOBACZ: Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska ujawnia godziny

Wiele emerytów nie pamięta o tym, że należy im się również dodatek osłonowy. Pieniądze w ramach tej pomocy finansowej dla seniorów w teorii mają pomóc na uregulowanie należności w ramach rachunków za prąd. Niemniej w praktyce przelane środki można wykorzystać w dowolny sposób. Dodatek osłonowy 2024 jest zależny od tego, ile osób mieszka w danym gospodarstwie.

Należy pamiętać o limitach i progach. Po przekroczeniu progu dochodowego następuje potrącenie w ramach zasady “złotówka za złotówkę”. Dodatek osłonowy 2024 dla emerytów i rencistów kształtuje się następująco:

  • 228,80 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 343,20 zł dla gospodarstwa, gdzie mieszkają dwie lub trzy osoby,
  • 486,20 zł w ramach dodatku osłonowego otrzymają emeryci mieszkający w cztero- lub pięcioosobowym gospodarstwie domowym,
  • 657,80 zł otrzymają seniorzy mieszkający w gospodarstwie zamieszkałym przez sześć lub więcej osób.

Źródło: ZUS, gazetasenior.pl