Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.02.2024 20:39

Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

pieniądze, ZUS
materiały własne Iberion

Już niedługo zmianie ulegnie kluczowy limit dotyczący emerytów. Niedopatrzenie tego przepisu sprawi, iż ZUS zmniejszy ilość przelewanych pieniędzy. Zmiany wejdą w życie lada dzień, bo już 1 marca 2024 r. Wyjaśniamy szczegóły.

Ważne zmiany dla emerytów wejdą w życie lada dzień

Uwaga emerycie, musisz wiedzieć, że już 1 marca 2024 r. zmianie ulegną ważne limity. Dotyczą one tego, jak dużo dodatkowych pieniędzy trafić może do kieszeni seniorów, którzy pobierają świadczenia emerytalne.

Zignorowanie obowiązujących limitów dorabiania do emerytury nie zakończy się dobrze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco kontroluje sytuację i w przypadku wykrycia przekroczenia progu pieniądze otrzymywane w ramach emerytury zostaną zmniejszone. Znamy konkretne kwoty.

7-letni Filip został zagryziony przez psa. Nowe informacje

Lepiej kontroluj progi dorabiania do emerytury

Część seniorów musi być świadoma, iż nie może dorabiać do pobieranej emerytury bez limitu. Progi jasno wskazują, że osoby, które skorzystały z opcji wcześniejszego przejścia na emeryturę, objęte są określonymi kwotami. Już 1 marca 2024 r. ulegną one zmianie.

ZOBACZ: Wielka akcja ZUS. Do Polaków trafią specjalne listy

Ile można zarobić dodatkowo, będąc już na emeryturze? Emeryci oraz renciści nie mogą otrzymać wynagrodzenia większego niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Już za kilka dni próg ten zostanie podniesiony do 5278,30 zł brutto. Co stanie się, jeśli emeryt zarobi więcej? ZUS nie będzie miał skrupułów i po przekroczeniu 9802,50 zł brutto wynagrodzenia przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia emerytalnego, wypłaty zostaną zupełnie zawieszone.

Niemniej progi nie obowiązują wszystkich. Niektórzy emeryci i renciści nawet po dorobieniu ponad 130 proc. średniego wynagrodzenia nadal otrzymają pełną kwotę od ZUS. Powodem są jednoznaczne przepisy. Wszystkie osoby, mające więcej niż 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn) mogą nie zwracać uwagi na progi dorabiania do emerytury. To jednak nie wszystko.

Tyle potrącą ci z emerytury

Dorabianie do emerytury lub renty bez limitu dotyczy również tych, którzy mają status inwalidy wojskowego albo inwalidy wojennego. Co więcej, do renty dorabiać mogą bez kontrolowania progów narzuconych przez ZUS także ci, którzy pobierają rentę rodzinną i przekroczyli wiek emerytalny.

ZOBACZ: Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

Przekroczyłeś próg dorabiania? ZUS nie odbierze ci całej emerytury od razu. Pierwsze potrącenie w związku z zarobieniem zbyt dużej ilości pieniędzy będzie wynosiło maksymalnie 890,63 zł. Świadczenia pomniejszane są o wysokość przekroczenia.

Źródło: o2.pl, ZUS