Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Emerytura może być wyższa. Lada dzień mija kluczowy termin
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.02.2024 15:19

Emerytura może być wyższa. Lada dzień mija kluczowy termin

pieniądze kalendarz
Iberion

Dobra wiadomość dla niektórych seniorów. Część z nich może liczyć na wyższą emeryturę. Wystarczy tylko, że złożą wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Wyjaśniamy, komu się to opłaca i kiedy najlepiej załatwić wszelkie formalności. Jeden z najkorzystniejszych terminów kończy się lada dzień.

Ponowne przeliczenie emerytury może się opłacić

Ponowne przeliczenie emerytury należy się wszystkim osobom, które otrzymują już świadczenie emerytalne z ZUS. Jeżeli chodzi o osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r., te obowiązują zasady, zgodnie z którymi wysokość wypłaty zależna jest m.in. od tabel przewidywanej długości życia. Te zmieniają się w każdym roku, dzięki czemu może okazać się, że warunki są dla nas teraz korzystniejsze. Ale czy na pewno?

Ogólnie przewidywana długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce rośnie, przez co ponowne przeliczenie emerytury wcale nie daje żadnych korzyści. Co innego jednak, jeśli spojrzymy na osoby, które przyszły na świat przed 1949 rokiem. One podpięte są co prawda pod inny system, ale także mogą poprosić o ponowne przeliczenie świadczenia. Istnieje szereg sytuacji, w których zabieg ten może się opłacać.

Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Te osoby powinny wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury z pewnością zakończy się pozytywnym wynikiem dla tych seniorów, którzy:

  • pracowali lub opłacali składki na ubezpieczenie społeczne;
  • uzyskali nowe dokumenty potwierdzające nieuwzględnione wcześniej okresy ubezpieczenia;
  • posiadają nowe dokumenty potwierdzające zarobki za lata sprzed momentu przejścia na emeryturę lub zarobki uzyskiwane po przyznaniu świadczenia;
  • są kobietami, które wychowywały dzieci przed 1999 r., gdy lata opieki były zaliczane na poczet kapitału początkowego w mniejszym wymiarze.

Prawo do ponownego przeliczenia emerytury przysługuje ponadto tym, którzy otrzymują obecnie rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dobra wiadomość jest taka, że nie można na nim być stratnym. ZUS nie ma bowiem możliwości wypłacenia niższego świadczenia, nawet, jeśli po jego przeliczeniu wartość będzie niższa od tego obecnego.

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Jeżeli senior zdecyduje się sprawdzić, czy należy mu się wyższa emerytura, wniosek o jej ponowne przeliczenie powinien najlepiej złożyć przed kolejną waloryzacją (czyli np. do końca lutego br.). Wtedy waloryzacji podlegać będzie już ewentualna wyższa stawka. Stosowne formularze można odnaleźć na stronach ZUS, szukając wniosku ERPO.

ZOBACZ: "15. emerytura". Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Co istotne w przypadku osób będących na bakier z technologią, wypełniony dokument nie musi (choć może) być złożony elektronicznie przez platformę PUE ZUS. Równie dobrze można go dostarczyć listownie lub osobiście, odwiedzając właściwy dla miejsca zamieszkania oddział ZUS.

Źródło: Interia