Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy niedawanie pieniędzy na tacę to grzech? Przepisy mówią wprost
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 26.02.2024 21:49

Czy niedawanie pieniędzy na tacę to grzech? Przepisy mówią wprost

pieniądze, kościół, taca
(zdj. ilustracyjne) Jan BIELECKI/East News

Idąc do kościoła na mszę, nie masz ze sobą pieniędzy na ofiarę na tacę? Niewiele osób wie, że to ogromny błąd. Mowa nie tylko o księdzu, który spojrzeć może krzywym okiem na ignorowanie momentu zbierania datków na parafię. Przepisy kościelne nie pozostawiają złudzeń. Czy niedawanie pieniędzy na tacę to grzech?

Nie daję pieniędzy na tacę w kościele, czy to grzech?

W ostatnim czasie temat pieniędzy w Kościele jest wyjątkowo aktualny. Powodem są doniesienia o planach likwidacji Funduszu Kościelnego. Wierni będą musieli samodzielnie utrzymywać swoje kościoły i parafie? Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale coraz głośniej mówi się o tym, iż osoby uczestniczące w życiu Kościoła nie mogą unikać finansowego wspierania swoich wspólnot.

Wiele osób zastanawia się, czy to, że nie wrzucają pieniędzy na tacę z ofiarą w kościele, jest grzechem. Odpowiedź na te wątpliwości rozwiewają nie sami księża i proboszczowie, a przepisy kościelne. Nie wszyscy będą zadowoleni z tego, co jednoznacznie wyjaśniają zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Ksiądz zbiera ofiarę, masz obowiązek wrzucenia pieniędzy na tacę

Pieniądze wrzucane na tacę w kościele idą na konkretne elementy całej parafii. Ksiądz jest zobligowany do wydania tych środków na poszczególne potrzeby bieżące. Wierni, wrzucając ofiarę na tacę podczas mszy, niejako dorzucają się do opłacania rachunków za prąd, czy gaz. Część środków trafia również do lokalnych kurii.

ZOBACZ: Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

Wraz ze zmniejszoną liczbą wiernych w kościołach, zmniejsza się liczba pieniędzy trafiających na tacę podczas zbierania ofiary. Księża liczą jednak, iż ludzie nie przestaną przynosić pieniędzy na mszę, gdyż wręczanie tych środków pieniężnych jest praktycznie ich obowiązkiem.

- Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła - czytamy w piątym przykazaniu kościelnego. Okazuje się jednak, że istnieją jeszcze bardziej dosadne przepisy.

Kościelne przepisy są jednoznaczne

Piąte przykazanie kościelne sugerujące, iż wierni mają obowiązek troszczenia się także o potrzeby materialne parafii i Kościoła, nie przekonuje wszystkich. Niemniej kościelne przepisy jasno wyjaśniają wszelkie zawiłości. Wszyscy wstrzymujący się przed dawaniem pieniędzy na tacę nie będą mieli już wymówki.

ZOBACZ: Matka chrzestna dostała zaproszenie na Pierwszą Komunię i nie wytrzymała

- Wierni mają obowiązek zaradzić potrzebom Kościoła, aby posiadał środki konieczne do sprawowania kultu, prowadzenia dzieł apostolstwa oraz miłości, a także do tego, co jest konieczne do godziwego utrzymania szafarzy - stanowi kan. 222, § 1. Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Źródło: goniec.pl, interia