Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > "15. emerytura". Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.02.2024 09:12

"15. emerytura". Nie wszyscy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

pieniądze
Iberion

Polscy seniorzy mogą na razie spać spokojnie. W tym roku po raz kolejny na ich konta powędruje bowiem 13. i 14. emerytura. Co więcej, niektórzy szczęśliwcy będą mogli liczyć także na inny zastrzyk gotówki, który przez polityków PiS nazwany został “piętnastką”. O co chodzi? Wyjaśniamy nie tylko to, ale również, kto może szykować się na nadchodzące przelewy.

Co z obiecaną 15. emeryturą?

13. i 14.emerytury na stałe wpisały się w kalendarz corocznych wypłat dla seniorów. Podczas, gdy trwają dyskusje na temat tego, czy rozwiązania te powinno się zlikwidować i zastąpić innymi, czy też utrzymać, portal Interia przypomina o dawnej obietnicy Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej w 2020 r., kiedy to zapowiedział on wprowadzenie nawet tzw. “piętnastek”.

Pytana ostatnio o realizację zamiarów głowy państwa była prezes ZUS prof. Gertruda Uscińska przyznała otwarcie, że nie była zwolenniczką kolejnego bonusu i odradzała ten pomysł rządowi PiS. Mimo tego, jego politycy poniekąd twierdzą, iż z obietnicy się wywiązali. Szefowa MRPiPS w gabinecie Mateusza Morawieckiego już rok temu triumfalnie ogłosiła, że "piętnastka" została zrealizowana. Czyżby więc coś nas ominęło? Nie do końca.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Zwrot podatku jako wypłata "piętnastki". Kto otrzyma pieniądze?

Mówiąc o 15. emeryturze, Marlena Maląg miała na myśli podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie stawek pobieranych przez państwo od emerytów, co zadziało się wraz z wprowadzeniem w polski system podatkowy Polskiego Ładu. Na tym rozwiązaniu, zdaniem byłej minister, skorzystać miało aż 91 proc. emerytów, którym rocznie w portfelach zostawało dodatkowe 2 tys. zł.

Interia zauważa więc, że w ten sposób zwrot z PIT nazwany został przez rząd PiS wypłatą 15. emerytury, choć sumy, jakie przelewa Urząd Skarbowy różnią się znacznie od tych z ZUS-u. Największa z nich w bieżącym roku wynieść ma bowiem zaledwie 412 zł. Taki przelew właśnie otrzymają ci, których emerytura wynosi miesięcznie 2100 zł brutto.

ZOBACZ: 

W przypadki "piętnastki" obowiązują też inne zasady od tych obowiązujących w przypadku wypłat 13.i 14. emerytury. Im niższa emerytura miesięczna, tym niższa 15. emerytura. Przykładowo, emeryci ze świadczeniem na poziomie 800 zł brutto, dostaną tylko 114 zł zwrotu. Z kolei seniorzy z wypłatą od 2200 zł brutto w górę, nie zmieszczą się w gronie podatników otrzymujących zwrot.

Tyle wyniosą 13. i 14. emerytura w 2024 r.

A o z 13. i 14. emeryturą w tym roku? Tempo ich wzrostu zbliży się do tempa wzrostu poziomu najniższej emerytury. Rząd twierdzi tymczasem, że w marcu waloryzacja osiągnie pułap 12,12 proc., a to da 1780,96 zł minimalnej emerytury (wobec 1588,44 zł teraz).

Taka kwota to kwota, w jakiej wypłacona zostanie 13. emerytura, zaś jeśli chodzi o “czternastkę”, będzie to maksymalnie 2650 zł brutto, z zastrzeżeniem, że osoby z miesięcznym świadczeniem powyżej 2900 zł brutto, podlegać będą zasadzie “złotówka za złotówkę”.14. emerytura trafi do beneficjentów we wrześniu lub w październiku.

Źródło: Interia, Fakt