Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 25.02.2024 15:23

Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

pieniądze portfel kobieta
Marek BAZAK/East News

Jaka będzie przyszłość trzynastych i czternastych emerytur? Wiadomo, że będą wypłacone w 2024 roku, jednak ich dalsze losy nie są takie oczywiste. Koalicja rządząca zapowiadała, że dane świadczenia nie będą odebrane przez nową władzę. Ryszard Petru (Trzecia Droga) zaproponował tymczasem inne rozwiązanie.

Likwidacja trzynastek i czternastek. Są inne pomysły

W czasie kampanii wyborczej Trzecia Droga proponowała zastąpienie trzynastki i czternastki emeryturą bez podatku, jednak po przejęciu władzy przez nowy rząd temat ucichł. Jego członkowie zapewniali, że “nic co zostało dane, nie zostanie odebrane”. Temat teraz powrócił, a Ryszard Petru podzielił się nowym rozwiązaniem. Ma pomysł na zmiany w kwestii trzynastej emerytury.

ZOBACZ TAKŻE: Była jedną z głównych twarzy "Wiadomości". Dalej pracuje w TV

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Trzecia Droga ma propozycje ws. trzynastej emerytury

Ryszard Petru z Trzeciej Drogi ujawnił, że w sprawie dodatkowego świadczenia pojawił się nowy pomysł. Na antenie Radia Zet zapewnił, że „opozycja złożyła już konkretną propozycję”.

Pojawił się pomysł, by zastąpić trzynastkę i czternastkę likwidacją podatku na stałe. Trzynasta emerytura stałaby się częścią emerytury miesięcznej – mówił.

Poseł podkreślił, że emeryci i tak dostawaliby dodatkowe świadczenie, ale w postaci podwyższonej miesięcznej wypłaty. „Prezenty” od państwa, zastąpiłyby więc wyższe emerytury.

Koniec trzynastej i czternastej emerytury

Co ciekawe, w przedwyborczym programie Trzeciej Drogi znajdowały się także propozycje m.in. zwolnienia seniorów aktywnych zawodowo ze składki rentowej. Dodatkowo trzynastki miałyby być wypłacane wszystkim po osiągnięciu wieku emerytalnego. Działoby się to niezależnie od faktu, czy senior pozostaje zatrudniony. Rozwiązanie to miałoby spowodować dłuższą aktywność zawodową.

Źródło: se.pl