Goniec.pl
Ona oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą, zabrała głos

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Domagamy się od Polski odesłania rosyjskiego ambasadora i zamknięcia ambasady rosyjskiej - powiedziała Iryna Zemlyana, która oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą podczas uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w Warszawie. - Sprawą honoru dla każdego Ukraińca jest uniemożliwienie im świętowania swojego "zwycięstwa" - dodała dziennikarka w szczerym wywiadzie.

W poniedziałek 9 maja rosyjski ambasador w Warszawie oblany został czerwoną farbą przez ukraińską dziennikarkę. Iryna Zemlyana postanowiła skomentować swoje zachowanie i podkreśla, że było to konieczne.

Ivan Komarenko

Niesłychany post Ivana Komarenko. Pisał o prawdzie, wolności i Rosji

CZYTAJ DALEJ

- Na Rosjanach, w szczególności na rosyjskich dyplomatach, jest krew narodu ukraińskiego. Krew ludzi, którzy teraz umierają w Ukrainie. Więc rzeczywiście próbowaliśmy to zrobić - opowiedziała w rozmowie z portalem wp.pl Iryna Zemlyana.

Oblała rosyjskiego ambasadora farbą, teraz zabrała głos

Wylanie czerwonej farby na rosyjskiego ambasadora tuż przed złożeniem wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie było zaplanowaną akcją. Ukraińska dziennikarka nie ukrywa, że osób gotowych do dokonania tego czynu było więcej.

fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ZOBACZ JAK AMBASADOR ROSJI DOSTAŁ FARBĄ PROSTO W TWARZ

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą w Warszawie (09.05.2022)

Zobacz galerię >

- Było nas około dziesięciu osób. Mieliśmy balony ze sztuczną krwią. Kiedy na miejsce przybył rosyjski ambasador, został otoczony przez działaczy ukraińskich i nie mógł przejść do pomnika - zrelacjonowała dla wp.pl Iryna Zemlyana.

Sam incydent trwał dosłownie kilka sekund. - Podeszliśmy do niego, ja stałam na wprost. Zmiażdżyłam na sobie te dwa worki sztucznej krwi, która trafiła również na ambasadora - dodała ukraińska dziennikarka.

Policja miała jeden cel i wcale nie było nim uniemożliwienie oblania rosyjskiego ambasadora farbą. - Funkcjonariusze robili wszystko, co możliwe, aby uniknąć fizycznej konfrontacji. Chronili nas przed ochroną (rosyjskich dyplomatów - przyp. red.), a także chronili ich przed nami - powiedziała Ukrainka.

Tak, jak mocne żądania wobec Polski postawiło rosyjskie MSZ, tak równie mocne stanowisko przedstawiła Iryna Zemlyana. - Domagamy się od Polski odesłania rosyjskiego ambasadora i zamknięcia ambasady rosyjskiej, a także odesłania wszystkich rosyjskich dyplomatów z Polski. Podkreślamy to - powiedziała stanowczo w wywiadzie dla wp.pl ukraińska dziennikarka, która w Dzień Zwycięstwa oblała Siergieja Andriejewa czerwoną farbą.

Władimir Putin skrytykowany przez brytyjskiego ministra obrony, został przyrównany do nazistów

W Dniu Zwycięstwa Putin skwitowany obrazowym porównaniem. "Są jak naziści i powinni w ten sam sposób skończyć"

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec akcji, ambasador Rosji może być tego pewien

Jeszcze w poniedziałek rosyjski resort kierowany przez Siergieja Ławrowa wysłał oficjalne żądanie powtórzenia złożenia kwiatów pod pomnikiem na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Iryna Zemlyana nie ukrywa, że uriańscy aktywiści gotowi są na kolejne tego typu akcje i nie zamierzają złożyć swojej broni.

Na pytanie, co zrobi, jeśli rosyjski ambasador pojawi się ponownie na cmentarzu, stwierdziła w prost, że "im to uniemożliwimy".- Jeśli policja ich eskortuje, będzie nam trudno to zrobić. Zrobimy wszystko, aby im tego nie ułatwiać, będziemy krzyczeć "faszyści", "wstyd" i tak dalej - podkreśliła.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >