Goniec.pl > Polska > Rzecznik Praw Dziecka: Należy odświeżyć schrony, a uczniowie powinni wiedzieć "czym jest broń"
Natalia Janus
Natalia Janus 17.05.2022 13:56

Rzecznik Praw Dziecka: Należy odświeżyć schrony, a uczniowie powinni wiedzieć "czym jest broń"

Mikołaj Pawlak
Piotr Molecki/East News

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapytany o bezpieczeństwo dzieci powiedział, że jeśli w szkole jest schron, to powinien być odświeżony, a dzieci powinny wiedzieć, gdzie on jest. Jak ocenił, uczniowie powinni dowiadywać się na lekcjach, "czym jest broń", bo "malowanie kolorowych flag na chodniku nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa".

W niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak został zapytany m.in. o poczucie bezpieczeństwa dzieci w kontekście wojny w Ukrainie.

Rzecznik Praw Dziecka: Trzeba odświeżyć schrony

– Dziękuję ministrowi za to, że od września ruszy program edukacji dla bezpieczeństwa. W starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich jest to bardzo potrzebne, coś, co było zapomniane – powiedział na wstępie Mikołaj Pawlak na antenie Polskiego Radia. Następnie minister praw dziecka podkreślił, że "edukacja dla bezpieczeństwa jest bardzo ważna" i będzie apelował do ministra edukacji oraz ministra spraw wewnętrznych o "odświeżenie" zasad bezpieczeństwa i schronów w szkołach.

– Jeżeli w danej szkole, np. w historycznych tysiąclatkach albo w szkołach, które są wcześniej wybudowane, są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są, po to, byśmy się czuli bezpiecznie. To jest naturalny odruch nas wszystkich, moim zdaniem – wskazał Pawlak.

Jak mówił odnowienie schronów w szkołach i przekazanie wiedzy, gdzie one są, będzie służyć budowaniu poczucia bezpieczeństwa, "temu, by wiedzieć, jak zareagować na alarm, czy sytuację kryzysową", a nie - jak podkreślił - po to, by budować atmosferę niepewności.

Jak wesprzeć dzieci? "Dotknięcie tego czym jest broń"

– Wsparcie dzieci w umiejętności bycia bezpiecznym, czy posługiwania się, czy w ogóle dotknięcia tego, czym jest broń, właśnie po to jest, by się czuć bezpiecznym. Dzieci, jako element historii przecież mają elementy patriotyczne, wiedzę patriotyczną, to, co było przenoszone przez dziesięciolecia, przez cały okres zaborów, było związane często z przelewem krwi – stwierdził rzecznik praw dziecka.

Kolorowe flagi - absurdalne ruchy pacyfistyczne

Minister odniósł się też do jego zdaniem "absurdalnych ruchów pacyfistycznych". Według ministra nie mają większego sensu, bo jak twierdzi "nie przyczyniają się do powiększenia bezpieczeństwa naszego kraju".

- Naprawdę malowanie kolorowych flag na chodniku nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, bo ktoś za to, że takie rzeczy można robić, gdzieś indziej stoi na granicy i strzeże naszego bezpieczeństwa, albo lata nad nami samolotem lub helikopterem, po to, żebyśmy my się czuli bezpieczni. My musimy tę świadomość bezpieczeństwa przywrócić — podkreślił.

Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, od 1 września 2022 r. wraz z przedmiotem "edukacja dla bezpieczeństwa" powrócą elementy przysposobienia obronnego z nauką strzelania oraz wiedzą obronną.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: gazeta.pl, goniec.pl