NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Namalowała rysunek i wpadła w tarapaty. 13-letnia Rosjanka zapłaciła wysoką cenę za dobre serce
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 09.03.2023 12:50

Namalowała rysunek i wpadła w tarapaty. 13-letnia Rosjanka zapłaciła wysoką cenę za dobre serce

None
unsplash.com/Artur Aldyrkhanov/spektr.press

13-letnia Rosjanka namalowała w szkole antywojenny obrazek, który nie spodobał się tamtejszym władzom, a sprawą zajęli się śledczy. Dziewczynka trafiła do sierocińca, a jej ojciec wylądował w areszcie. To nie koniec kłopotów dziecka. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami 13-latka została odizolowana od świata. Służby skonfiskowały jej telefon, a także zabroniły utrzymywania kontaktu z rodziną.

Kontrowersyjny obrazek 13-latki

O problemach 13-letniej Rosjanki Maszy Moskalowej poinformował w środę niezależny rosyjski portal OWD-Info i Radio Swoboda. Pochodząca z Jefremowa w obwodzie tulskim dziewczynka, w kwietniu ubiegłego roku narysowała na lekcji obrazek przedstawiający kobietę z dzieckiem pod ukraińskimi flagami i zmierzającymi w ich stronę rosyjskimi rakietami.

 

Kontrowersyjny ksiądz w ostrych słowach o Dziwiszu. "Po prostu głupi jest i do tego leniwy"

Młoda Rosjanka wpadła w potężne tarapaty

Rysunek 13-latki w połączeniu z antywojennymi poglądami głoszonymi w mediach społecznościowych przez jej ojca Aleksieja Moskalowa przyczynił się do wszczęcia postępowania karnego. W marcu 2023 roku mężczyzna, któremu służby zarzucają "dyskredytację armii" umieszczony został w areszcie domowym. Masza trafiła natomiast do ośrodka opiekuńczego.

Szczegóły zdarzenia z kwietnia 2022 roku przekazały w ostatnim czasie opozycyjne media. Po tym, jak 13-latka narysowała swój obrazek, do szkoły wezwana została policja. Dziewczynka została przesłuchana przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

- Oczekiwaliśmy, że dziecko będzie mogło zamieszkać razem z ojcem, ale tak się nie stało. Do Maszy nie dopuszczono też niezależnej deputowanej z obwodu tulskiego Olgi Podolskiej - poinformował adwokat Aleksieja Moskalowa Władimir Bilijenko, cytowany przez OWD-Info.

5 lat więzienia dla ojca dziewczynki?

Początkowo za nieprzychylny rosyjskim władzom komentarz, zamieszczony w mediach społecznościowych Moskalowi groziła jedynie kara grzywny. Następnie w grudniu 2022 roku wszczęto sprawę karną za "dyskredytację armii". 

Przepis związany z dyskredytacją armii włączono do rosyjskiego kodeksu karnego w marcu 2022 r., chwilę po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Aktualnie za jego złamanie grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: wiadomosci.wp.pl