Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Najpierw pralki i telewizory, teraz poszli jeszcze dalej. Rosjanie masowo wywożą z Ukrainy jeden produkt
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.04.2022 09:04

Najpierw pralki i telewizory, teraz poszli jeszcze dalej. Rosjanie masowo wywożą z Ukrainy jeden produkt

Władimir Putin
World Economic Forum / Remy Steinegger, CC BY-SA 2.0

Rosjanie kontynuują swoją brutalną kampanię przeciwko Ukrainie ukierunkowaną na wyniszczenie okupawanego terytorium. Po doniesieniach o wykradaniu z zajętych domów sprzętu AGD i RTV i rabowaniu samochodów, przyszedł czas na zbrodnicze plądrowanie upraw. Zdaniem Ukraińców, którzy są jednym z głównych światowych eksporterów zbóż, działania te wprost zmierzają do pogłębienia światowego ubóstwa i głodu.

Rosyjscy żołnierze walczący w Ukrainie zasłynęli już swoją bezwzględnością i brutalnością. Gwałty, tortury, nękanie psychiczne i w końcu drastyczne egzekucje stały się codziennością na okupowanych terenach i sposobem na złamanie ducha Ukraińców.

W światowych mediach krążą także przykre doniesienia o tym, że wkraczająca do wiosek i miasteczek armia Putina wykrada z zajętych domów wszystko, co tylko da się spieniężyć. Łupem padają również samochody, które wysyłane są m.in. na Białoruś.

Zbrodnicze działania Rosjan szokują, a na tym niestety nie koniec. Komisarz Rady Najwyższej ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa kilkakrotnie informowała już, że rosyjscy najeźdźcy wywożą zboże i żywność z zajmowanych terenów. Problem z dnia na dzień staje się coraz poważniejszy.

Rosjanie kradną ukraińskie zboże

Na stronach internetowych Zgromadzenia Ustawodawczego Terytorium Krasnojarskiego Federacji Rosyjskiej opublikowano tekst o planach „wywłaszczenia nadwyżek zbiorów rolnych z regionu Chersonia”.

Na dokument błyskawicznie zareagowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które porównało decyzję do zbrodniczej polityki rządu sowieckiego odpowiedzialnego za Hołodomor w latach 1932-1933 i masowy sztuczny głód w latach 1921-1923 i 1946-1947. - Kradnąc zboże, co najeźdźcy nazywają »wywłaszczeniem«, Rosja idzie drogą stalinowców i nazistów – stwierdzili Ukraińcy.

MSZ, nie bez przyczyny, podkreśliło, że kradzieże zbóż i blokowanie ich transportu w portach i na szlakach żeglugowych stanowi poważne zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Dyplomaci wskazali przy tym na fakt, że Ukraina karmi swoimi zasobami prawie 400 mln ludzi na całym świecie, eksportując je do Europy, Afryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód. O tym, jak wielkie znaczenie ma dla wielkiej rzeszy populacji ukraińskie zboże, pisaliśmy więcej w tym artykule.

Kryzys żywnościowy realnym zagrożeniem

Resort spraw zagranicznych stoi na stanowisku, że Rosjanie okradają nie tylko Ukrainę, ale także zagranicznych konsumentów. Według szacunków ONZ ok. 1,7 mld ludzi jest zagrożonych ubóstwem i głodem w wyniku wojny w Ukrainie.

Ponadto, kryzys grozi nam nie tylko w tym roku, ale i w latach następnych, bo Rosjanie skutecznie uniemożliwiają prace siewne w Ukrainie, zajmując pola, przeprowadzając ataki rakietowe i niszcząc rolnicze maszyny. To z kolei, zdaniem Ukraińców, kłóci się z podstawowymi zasadami ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). - Taka polityka państwa agresora stawia pod znakiem zapytania celowość jego członkostwa w FAO i innych organizacjach międzynarodowych - twierdzi szef ukraińskiej dyplomacji.

Strona ukraińska potępia tzw. "wywłaszczanie" upraw i apeluje do Rosji o zaprzestanie zbrodniczych działań, wzywając jednocześnie społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji gospodarczych. Ma to na celu wywarcie presji na Władimirze Putinie i zapobieżenie poważnemu światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, goniec.pl