Goniec.pl
Wojna w Ukrainie

SERGEY BOBOK/AFP/East News

[ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Szef NATO ostrzega: Putin chce się posunąć do najbardziej haniebnych czynów. Wojska ukraińskie kontratakują

4 Marca 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Trwa wojna w Ukrainie. W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały elektrownię jądrową w Zaporożu i przejęły nad nią kontrolę. Ukraińskie władze zaapelowały do krajów zachodnich o całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad swoim krajem. Armia Władimira kolejny dzień naciera na ukraińskie miasta, zacięte walki trwają w obwodzie kijowskim oraz mikołajowskim.

Relacja jest uzupełniana na bieżąco. Prosimy o odświeżanie.

21:57 USA: Joe Biden podziękował narodowi polskiemu za pomoc dla uchodźców. "Prezydent Biden podziękował prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za gościnność i pomoc udzieloną blisko 700 tys. Ukraińców i innym osobom, które dotychczas uciekły przed wojną" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biały Dom po rozmowie przywódcy Stanów Zjednoczonych z Andrzejem Dudą.

21:52 Wiceprezydent USA Kamala Harris w środę rozpocznie podróż do Rumunii i Polski - podał w piątek portal The Hill. Wizyta ma potrwać dwa dni, a jej celem jest okazanie poparcia dla państw frontowych NATO, w tym Polski właśnie.

21:47 Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy: "Główne wysiłki okupantów są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych przez niego miejscowościach”. Wojska rosyjskie "prowadzą uderzenia przy użyciu pocisków i bomb na tereny zamieszkałe", używając systemów artyleryjskich, by niszczyć "krytyczną infrastrukturę i domy mieszkalne". 

21:42 Gazprom zamówił dodatkową przepustowość gazociągu Jamał-Europa dla tranzytu gazu przez Polskę przed rozpoczęciem dnia gazowego 5 marca. Ostatni raz Gazprom korzystał z tranzytu przez Polskę w grudniu 2021 r.

21:27 Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi. Informację przekazało biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie. "Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się" - podano. Bomby kasetowe po wybuchy rozrywane są na wiele mniejszych części, powodują ogromne straty i są zakazane przez prawo międzynarodowe.

21:18 Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zabito w Hostomlu pod Kijowem w ciągu ostatnich 2 dni - poinformował ukraiński wywiad za pośrednictwem mediów społecznościowych. Żołnierzom ukraińskich sił specjalnych udało się zdobyć broń, sprzęt wojskowy oraz dokumenty sztabowe i osobiste.

21:12 Stany Zjednoczone: USA rozważa sankcje w postaci ograniczenia importu ropy z Rosji.
- Rozpatrujemy różne możliwości, które możemy podjąć, by ograniczyć zużycie rosyjskich źródeł energii w Stanach Zjednoczonych - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Zastrzegła, że administracja prezydenta Joe Bidena podchodzi do sprawy bardzo ostrożnie, ponieważ nagłe zmiany mogą wywołać szok podażowy, w wyniku którego amerykańscy konsumenci musieliby płacić wyższe rachunki.

21:08 Stany Zjednoczone: Pentagon poinformował, że nie zaobserwowano zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę.

21:07 Rosja zablokowała Twittera - informuje agencja Interfax. Wcześniej władze zablokowały Rosjanom dostęp do Facebooka.

21:07 Rzecznik Pentagonu John Kirby: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji.

21:04 Premier Mateusz Morawiecki: Przyjmujesz uchodźcę, dostajesz pieniądze. Morawiecki o nowym rozwiązaniu. "Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę - bo to kosztuje przecież: wyżywienie, ciepło" - powiedział wieczorem w Polsat News szef rządu.

21:00 BBC wycofuje swoich dziennikarzy z Rosji. "Bezpieczeństwo naszych pracowników jest najważniejsze"

20:59 Ambasador RP w Ukrainie: "Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami". Polska jest jednym z nielicznych krajów, który wciąż utrzymuje ambasadę w Kijowie - wprawdzie ze zredukowanym personelem.

20:54 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. - Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie – powiedział w czwartek wieczorem Scholz w telewizji ZDF. Polityk uargumentował swoją decyzję chęcią uniknięcia eskalacji konfliktu, który mógłby przerodzić się w kolejną wojnę światową.

20:46 Rosja: Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje rzekomo "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych. W świetle nowego prawa grozi za to do 15 lat wobec osób, które zostaną uznane za winnych "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat sił zbrojnych Rosji.

20:30 - Premier Morawiecki: Upominam naszych przyjaciół, partnerów z zachodu, żeby sami sobie nie zaprzeczali. Nie mogą się skryć za parawanem egoizmu. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność i niepodległość.

19:43 Jak donosi portal kultura.onet.pl, węgierska telewizja publiczna unika pokazywania wojny Rosji z Ukrainą w kategoriach dramatu. Telewizyjne wiadomości nie pokazują też twarzy Władimira Putina. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgier" - podsumował Viktor Orbán.

19:40 Brytyjskie ministerstwo obrony: Zmierzająca do stolicy rosyjska kolumna od czterech dni nie ruszyła się z miejsca.

19:29 Rosyjski nadzór komunikacyjny (Roskomnadzor) zdecydował o blokadzie Facebooka na terytorium Federacji Rosyjskiej - informuje RIA Nowosti 

19:20 Od początku wojny w Kijowie urodziło się 390 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek - poinformował za pośrednictwem Telegrama mer stolicy Witalij Kliczko.

19:13 Ambasador Ukrainy w ONZ: Rosja dokonała w czwartek aktu terroryzmu nuklearnego - oznajmił w piątek ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia na temat walk wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. Dodał, że niektórzy pracownicy elektrowni zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

19:09 Andrzej Duda po rozmowie z Joe Bidenem: Bezpieczeństwo Polski dzisiaj jest zagwarantowane i prezydent USA jeszcze raz bardzo mocno to podkreślił.

19:09 Władze Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu Mołdawii, na wschodzie tego kraju, wystąpiły do ONZ, OBWE i innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o uznanie jego niepodległości. Informacje podała mołdawska agencja prasowa IPN.

18:56 Wołodymyr Zełenski wygłosił kilkuminutowe oświadczenie, które rozpoczął od minuty ciszy dla uhonorowania poległych w walkach w obronie ojczyzny. Kolejną minutą ciszy prezydent uczcił pamięć cywilnych ofiar inwazji Rosji. Przywódca Ukrainy wzywał do wspierania kraju w walce o wolność - Jeżeli Ukraina nie wytrwa, cała Europa nie wytrwa. Jeśli my przegramy, wy też. Dlatego proszę, nie bądźcie cicho.

18:50 Na naszym Twitterze trwa sonda. Pytamy Was o to, czy NATO powinno zbrojnie wspomóc Ukrainę.

18:47 Aż 82 procent Ukraińców wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją i że po wojnie Ukraina stanie się silniejsza (77%). Osiem procent nie jest pewnych, a 10 procent odpowiedziało „nie wiem” - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez firmę badawczą Gradus Research, o którym poinformowała agencja Ukrinform.

18:43 Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.

18:40 Rzecznik Wołodymyra Zełeńskiego poinformował, że na terenie państwowej posiadłości prezydenta spadł fragment pocisku. Sergey Nykyforov zamieścił dwa zdjęcia przestawiające podejrzany obiekt. Poinformował również, jak na zaistniałą sytuację zareagował przywódca Ukraińców.

18:38 Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie - podała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

18:23 Światowe media informują, że w piątek w okolicach Kijowa doszło do kilku eksplozji w krótkich odstępach czasu. CNN podaje, że wciąż nie ma informacji o ofiarach, ale uszkodzone zostały budynki mieszkalne i biurowiec.

18:13 Na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłynęły pieniądze przekazane przez Szwecję celem wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że Szwecja przesłała 500 milionów koron (225 mln zł) i podziękował za pomoc.

18:03 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej: Żadne systemy bezpieczeństwa w zaporoskiej elektrowni nie zostały uszkodzone.

18:00 Żołnierze ukraińscy odbili lotnisko Kulbakino w Mikołajowie i wznieśli tam ukraińską flagę. „Chwała ukraińskim obrońcom! Chwała Ukrainie!” - czytamy.

17:45 Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie zawieszające tymczasowo możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów telewizyjnych.

17:39 Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim. Około godz. 15:30 czasu lokalnego, wskutek ostrzału, zapaliły się budynki mieszkalne. Straż pożarna wyciągnęła spod gruzów dwoje dzieci. Prace ratunkowe trwają, możliwe, że pod gruzami jeszcze ktoś jest.

17:36 Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg jasno i wyraźnie zakomunikował Władimirowi Putinowi, by ten zatrzymał swoją agresję na Ukrainę i natychmiastowo wycofał swoje wojska z jej terytorium. Norweg podkreślił, że Pakt Północnoatlantycki nie chce wojny z Rosją.

17:30 Mer Kijowa Witalij Kliczko zwrócił się do mieszkańców: „Przyjaciele! Kijów jest ufortyfikowany do obrony w przypadku ataku wroga. Żołnierze Sił Zbrojnych, obrony terrorystycznej, policja, inne struktury siłowe są gotowe i będą bronić serca stolicy".

17:23 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy schwytała zdrajcę, który miał przekazywać informacje stronie rosyjskiej.

17:18 O pomoc wojskową dla oblężonego Mariupola i otwarcie korytarza humanitarnego poprosił w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. Oświadczył, że wojska rosyjskie, ostrzeliwujące infrastrukturę stworzyły „blokadę humanitarną". Miasto jest bez wody i elektryczności.

17:12 Władimir Putin ogłosił, że Rosja jest otwarta na dialog z Ukrainą. Polityk zastrzegł jednak, że Kijów musi w pełni spełnić wszystkie żądania Moskwy. Putin zaznaczył, że ma nadzieję, iż podczas następnej rudy rozmów między Rosją a Ukrainą delegacja z Kijowa „przyjmie konstruktywną postawę".

17:05 Ukraińskie Siły Zbrojne informują, że zniszczyły rosyjski samolot Su-25. „Łącznie podczas działań wojennych strąciliśmy 34 samoloty i 37 śmigłowców wroga”.

17:02 Nim Wołodymyr Zełenski został prezydentem Ukrainy, był odnoszącym sukcesy komikiem, aktorem i producentem. Na świecie pojawiło się ogromne zainteresowanie serialem „Sługa narodu”, który stał się dla Zełeńskiego trampoliną do prezydentury. Do szwedzkiej firmy Eccho Rights, która jest międzynarodowym dystrybutorem „Sługi narodu”, ustawiła się długa kolejka firm chętnych do nabycia praw po emisji serialu. Pieniądze zarobione ze sprzedaży serialu firma ma przekazać na rzecz Czerwonego Krzyża na Ukrainie.

16:50 NEXTA: Stany Zjednoczone nie wykryły żadnych radioaktywnych wycieków w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 

16:35 Rosja przeprowadziła atak dezinformacyjny. Uderzyła w Wołodymyra Zełeńskiego. Rosjanie wydali kolejny fałszywy komunikat dotyczący opuszczenia okupowanego terytorium przez Wołodymyra Zełeńskiego. Rada Najwyższa Ukrainy zdementowała te informacje, przekazując, że prezydent jest w Kijowie i wciąż wspiera swój naród.

16:33 Nie żyje pierwszy Białorusin, który walczył po ukraińskiej stronie przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Białoruski ochotnik Ilja „Litwin” zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem.

16:29 W zniszczonym przez Rosjan Charkowie trwa usuwanie pocisków z ostrzelanych budynków.

16:24 „Solidaryzowanie się z Ukrainą oznacza wspieranie Ukraińców” - taki apel na Instagramie wygłosiła gwiazdorska para - Ashton Kutcher i Mila Kunis. Aktorka, która przyszła na świat w Czerniowcach w 1983 r. przyznaje, że „nigdy nie czuła większej dumy z bycia Ukrainką". Para aktorów ogłosiła w mediach społecznościowych, że przekaże trzy mln dol. na zbiórkę dla ukraińskich uchodźców.

16:26 W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim rosyjskie wojska zniszczyły oddział szpitala dziecięcego. W wyniku ostrzału rakietowego ranny został jeden z chirurgów.

16:24 Rosyjska senator Ludmiła Narusowa poinformowała o ogromnych stratach armii rosyjskiej. - Wczoraj poborowi, którzy zostali zmuszeni do podpisania umowy lub podpisano je za nich, zostali wycofani ze strefy działań wojennych na Ukrainie. Ale z kompanii stu ludzi pozostało przy życiu tylko czterech - mówiła. 

14:19 Rada Federacji Rosyjskiej zatwierdziła w projekt ustawy przewidującej kary więzienia za rozpowszechnianie fałszywych  informacji o rosyjskich siłach zbrojnych. Nowa regulacja ma być narzędziem „w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie".

16:12 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli oświadczył - Wzywamy prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk rosyjskich z tego kraju.

16:09 Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 331 cywilów, w tym 19 dzieci. 675 cywilnych osób zostało rannych. Biuro podkreśliło, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

16:04 Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w najbliższy weekend. Informację przekazał w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.

15:52 Władimir Putin zaapelował do sąsiadów Rosji, aby „nie eskalowali napięcia oraz nie wprowadzali żadnych ograniczeń wobec federacji rosyjskiej". - Nie widzimy tu potrzeby agresji lub pogorszenia naszych stosunków.

15:48 Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przestrzega przed dezinformacją w sieci, która w ostatnim czasie znacząco się nasiliła. Podkreślono, że obiektem takowych działań staje się również aktywność Prezydenta Polski.

15:40 Microsoft dołącza do firm, które bojkotują rosyjski rynek. Produkty oraz usługi giganta technologicznego nie będą od tej pory dostępne w Rosji.

15:30 Przed kilkunastoma minutami w Kijowie doszło do kilku większych eksplozji. W mieście ponownie zawyły syreny alarmowe.

15:20 - Na skutek nalotów i ostrzału w obwodzie kijowskim, uszkodzone zostały budynki 5 przedszkoli, sześciu liceów i trzech zasadniczych szkół zawodowych, a jeden budynek został całkowicie zniszczony - poinformował Ołeksij Kułeba, szef administracji obwodu kijowskiego.

15:15 ONZ udostępniła najnowsze dane dotyczące uchodźców wojennych z Ukrainy.


15:48: Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przestrzega przed dezinformacją w sieci, która w ostatnim czasie znacząco się nasiliła. Podkreślono, że obiektem takowych działań staje się również aktywność Prezydenta Polski.

15:12 Wołodymyr Zełenski: Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach. Dowody zostaną udokumentowane i wykorzystane w sądach międzynarodowych. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani

14:59 Prezydent Andrzej Duda będzie dzisiaj rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem.

14:53 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wziął udział w spotkaniu ministrów NATO. Po rozmowach wezwał do "działania, zanim będzie za późno". - Nie pozwólmy Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię. Jesteśmy gotowi do walki. Będziemy kontynuować walkę. Ale teraz potrzebujemy partnerów, którzy pomogą nam w konkretnych, zdecydowanych i szybkich działaniach - podkreślił Kułeba.

14:46 Zrujnowane miasto Charków. Zdjęcie udostępnił na Twitterze reporter "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko.

14:43 Wicepremier Piotr Gliński: "Zachód nie odciął w pełni Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT i nie zablokował handlu ropą i gazem, który finansuje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Ktoś jest wciąż odpowiedzialny za te morderstwa".

14:39 Ukraińskie wojska zestrzeliły rosyjski myśliwiec Su-25 w pobliżu miasta Wołnowacha we wschodniej Ukrainie.

14:35 Zakończyła się konferencja prasowa szefa NATO. Jak podkreślił Jens Stoltenberg, inwazja Rosji na Ukrainę jest "pogwałceniem prawa międzynarodowego". - Zbieramy informacje na temat zbrodni. Trybunał w Hadze rozpoczął śledztwo. Prezydenci Rosji i Białorusi będą pociągnięci do odpowiedzialności - dodał szef NATO.

14:31 Ukraińskie władze zapowiedziały, że rosyjscy jeńcy zostaną wypuszczeni, jeśli ich matki przyjadą po synów do Kijowa. Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował listę wziętych do niewoli Rosjan.

14:25 Kancelaria Prezydenta ostrzega przed nasilającą się dezinformacja w sieci i przestrzeni medialnej. 

14:18 Szef NATO Jens Stoltenberg: "Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki"

Tagi:

Monika MajkoAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: monika.majko@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >