Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Atak Rosji Na Ukrainę

Atak Rosji Na Ukrainę

atak rosji na ukrainę

None
16.03.2023 18:44 Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły

Prezydent Andrzej Duda zakomunikował, że Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Jak zapewnił, maszyny trafią do zaatakowanego przez Rosję państwa "dosłownie w najbliższych dniach". Wcześniej o dostarczeniu samolotów Ukraińcom mówił premier Mateusz Morawiecki.

kijow
28.04.2022 19:57 Rosyjskie rakiety spadły w okolicy Kijowa. Nasz reporter jest na miejscu

W czwartkowe popołudnie doszło do kolejnego ataku rakietowego w okolicy Kijowa. Ze wstępnych informacji wynika, że słyszano dwa wybuchy, a w mieście wciąż trwa alarm przeciwlotniczy. Mamy zdjęcia z miejsca zdarzenia.Od 24 lutego 2022 roku trwa wojna w Ukrainie, która została zaatakowana przez wojska rosyjskie. Armia Władimira Putina od początku swoich działań próbuje zdobyć Kijów, jednak mieszkańcy miasta skutecznie stawiają opór najeźdźcy.W czwartkowe popołudnie pojawiły się doniesienia o kolejnym ataku rakietowym w okolicy stolicy Ukrainy. Jak podano w głównym wydaniu "Wiadomości" na antenie TVP, obecnie w mieście cały czas trwa "alarm przeciwlotniczy".Ze wstępnych doniesień wynika, że pociski spadły niedaleko centrum stolicy, a mieszkańcy Kijowa mieli usłyszeć dwa wybuchy. Tuż po ataku nad miastem pojawiła się chmura ciemnego dymu. fot. Jan Kietliński/Goniec.plfot. Jan Kietliński/Goniec.plfot. Jan Kietliński/Goniec.plDo eksplozji doszło w rejonie szewczenkiwskim w centralno-zachodniej części miasta. W Kijowie przebywa obecnie sekretarz generalny ONZ António Guterres, który spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że dzisiaj doszło również do ataku rakietowego na Odessę. trzy pociski miały uderzyć także w miejscowość Fastów w obwodzie kijowskim. ❗️Rocket strikes in #Odesa and #Kyiv ❗️#UkraineUnderAttack— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) April 28, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Andrzej Duda uderzył w Unię Europejską. Smutne słowa o uchodźcach z UkrainyPAŻP zawarło porozumienie z kontrolerami lotów. Ruch nad Polską pozostaje bez zmianMatura WOS 2022. Ile trwa matura z WOS?Źródło: goniec.pl

East News
30.03.2022 16:06 Kolejny cios we Władimira Putina. Rosyjscy żołnierze masowo wstępują do ukraińskiej armii

Ukraińskie siły zbrojne zostały wzmocnione o Rosyjskich żołnierzy, którzy sprzeciwili się zbrodniczej polityce Władimira Putina. Legion "Wolna Rosja" składa się w głównej mierze z wojskowych, którzy trafili do ukraińskiej niewoli, a teraz przeszli na stronę Ukrainy. Jak się okazuje, do grupy dołączają nie tylko rosyjscy szeregowi, ale również oficerowie. Od ponad miesiąca trwa zbrodnicza inwazja Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Jak się okazuje, okupanci nie mogą przerwać oporu tamtejszych żołnierzy, odnosząc druzgocące straty.Co ciekawe, część wojskowych przechodzi na stronę Ukraińców, opuszczając szeregi rosyjskich sił zbrojnych. Wiadomo, że powstał specjalny legion "Wolna Rosja", zrzeszający Rosjan, którzy w otwarty sposób przeciwstawiają się inwazji na Ukrainę.Jak podkreśla strona ukraińska, wstąpienie do legionu jest dobrowolne. Wiadomo, że jego skład weszło już ponad 100 osób.

Szojgu
21.03.2022 07:50 "Junarmia" będzie walczyć w Ukrainie. Jest nowa decyzja rosyjskich władz

Rosjanie chcą wysłać do udziału w wojnie w Ukrianie nieletnich członków młodzieżowej organizacji "Junarmia". Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał już w tej sprawie specjalne rozporządzenie. Do jego treści dotarł ukraiński wywiad.Dokument, którego tytuł brzmi "O zaangażowaniu członków wojskowo-patriotycznego ruchu 'Junarmia' w specjalnej operacji na terenie Ukrainy" pojawił się na oficjalnym Twitterze służb wywiadowczych Ukrainy. Jego treść rzuca nowe światło na plany Rosjan wobec naszego wschodniego sąsiada.

EN 01345560 1901
19.03.2022 10:33 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja może szykować poważne prowokacje

Sztab Generalny ukraińskiego wojska ostrzega przed możliwymi prowokacjami ze strony władz Federacji Rosyjskiej. Jak wskazuje ukraińskie dowództwo, Kreml może szykować szereg prowokacji z ofiarami cywilnymi podobnych do tego, co działo się przed rozpoczęciem drugiej wojny czeczeńskiej.- Biorąc pod uwagę, że wróg poniósł ciężkie straty, prawdopodobne jest, że wojskowo-polityczne władze Federacji Rosyjskiej zdecydują się na zmianę obowiązującego (tam) prawodawstwa i rozpoczną powszechną mobilizację - przekazał sztab generalny Ukrainy.

EN 01475093 0031
19.03.2022 07:06 Arka Gdynia zaprosiła uchodźców z Ukrainy na swój mecz. Kibice oburzeni, klub stanowczo zareagował

Klub piłkarski Arka Gdynia zdecydował się udostępnić darmową pulę biletów na jeden ze swoich najbliższych meczów dla obywateli Ukrainy, którzy w ucieczce przed wojną w swoim kraju zatrzymali się w Trójmieście. Nie wszyscy kibice byli jednak zadowoleni z decyzji władz drużyny, która natychmiast zareagowała na nieprzychylne komentarze.Arka Gdynia zaprosiła kibiców z Ukrainy na swój mecz z GKS Katowice, który odbędzie się dzisiaj wieczorem. Klub przygotował specjalną bezpłatną pulę biletów dla uchodźców z kraju, który 24 lutego 2022 roku został zbrojnie zaatakowany przez Rosjan.- Na mecz Arka Gdynia - GKS Katowice zapraszamy również kibiców z Ukrainy, którzy goszczą w naszym mieście. Wystarczy mieć dokument tożsamości, by odebrać bezpłatną wejściówkę - przekazały władze klubu za pomocą mediów społecznościowych.

wojna w ukrainie
14.03.2022 23:38 Rosyjska dziennikarka protestowała przeciwko wojnie w rosyjskiej telewizji. Nagranie trafiło do sieci

Rosyjska dziennikarka Marina Ovsyannikova pojawiła się w wieczornym programie informacyjnym Kanału Pierwszego z transparentem, na którym znajdowały się hasła wyrażające sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Prezenterka została aresztowana przez policję.24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę. Gdy cały świat apeluje o zaprzestanie wojny, rosyjskie władze uparcie nazywają swoje działania "specjalną operacją wojskową", która ich zdaniem ma pomóc zaprowadzić pokój w Ukrainie. Taką wizję roztaczają również wśród swoich obywateli, a wielu Rosjan ślepo wierzy w hasła powtarzane przez polityków i dziennikarzy reżimowych mediów.

tik tok ukraina
09.03.2022 06:44 Wojna w Ukrainie. Ukrainka pokazała, co spotkało ją w Lublinie. Nagranie obiegło sieć

Jedna z użytkowniczek TikToka pokazała internautom, co ją spotkało, gdy przyjechała do Polski ratując się przed wojną w Ukrainie. Poruszające nagranie z Lublina odtworzono już blisko 50 tysięcy razy.Katya opuściła Ukrainę tuż po rosyjskiej inwazji i przyjechała do Polski. Młoda Ukrainka postanowiła pokazać internautom, co zastała w Lublinie po swoim przyjeździe do naszego kraju. Wzruszona kobieta zwróciła się do Polaków i podziękowała im za wsparcie.- Chciałabym się z wami podzielić tym, jak bardzo doceniam pomoc Polaków. Jesteśmy jak siostry i bracia. Polacy dzielą się dosłownie wszystkim z ukraińskimi uchodźcami - mówi Katya na początku nagranego przez siebie wideo.

wołodymyr zełenski wojna w ukrainie
09.03.2022 01:37 Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski wystąpił przed brytyjskim parlamentem. Dostał owacje na stojąco

W miniony wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski wygłosił poruszające przemówienia do członków brytyjskiej Izby Gmin. Po wystąpieniu ukraińskiego przywódcy w sali posiedzeń rozległy się owacje, a członkowie Izby bili brawo na stojąco.Wołodymyr Zełenski połączył się z członkami brytyjskiej Izby Gmin zdalnie z Kijowa. W czasie swojego przemówienia zapewnił, że Ukraina nie ma zamiaru poddać się i będzie walczyć o swój kraj do końca.- Będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty. Będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach i na ulicach - przekonywał brytyjskich polityków prezydent Zełenski.

EN 01412164 1543
09.03.2022 00:18 Wojna w Ukrainie. Rosja wprowadza zakaz eksportu wybranych surowców i towarów

Jak donosi rosyjska agencja RIA Novosti, prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Chodzi o zakaz eksportu wybranych surowców poza granice Rosji.Lista objętych zakazem eksportu surowców i towarów ma zostać dopiero przedstawiona. Na razie nie wiadomo również, których krajów będą dotyczyły wprowadzane restrykcje.

EN 01434056 1166
08.03.2022 23:21 Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojsko ma spore problemy. Eksperci wskazali przyczynę

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się blisko dwa tygodnie temu, jednak próżno szukać w tych dniach znaczących sukcesów wojennych po stronie armii Władimira Putina. Rosyjskie wojska spisują się słabo, a eksperci portalu "Politico" są przekonani, że jest to wina korupcji w sektorze wojskowym Rosji.– Eksperci oceniali, że Kreml poczynił błędne założenia dotyczące woli walki i zdolności obronnych Ukrainy. Do takiej złej analizy oraz kłopotów w czasie inwazji mogła doprowadzić korupcja – wskazuje w swoim artykule Polina Beliakova z Centrum Studiów Strategicznych z Uniwersytetu Tuftsa w USA.Autorka artykułu, opublikowanego na łamach portalu "Politico" podkreśliła, że w pierwszych dniach wojny na Ukrainie zachowanie rosyjskich wojsk było "nieoczekiwanie rozczarowujące". Armia Putina była powolna, chaotyczna w działaniu i nie zdołała przejąć kontroli nad żadnymi większymi miastami. Zdaniem ekspertki kiepskie morale i skuteczność rosyjskich żołnierzy może być efektem korupcji.Wojna w Ukrainie. Eksperci winą za niezbyt udany przebieg inwazji Rosji w Ukrainie obarczają korupcjęNa początku inwazji pojawiły się doniesienia, że rosyjskie oddziały otrzymały przeterminowane racje żywnościowe. Jak wskazuje Baliakova, większość firm, które dostarczają żywność armii Władimira Putina jest powiązana z biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Jego przedsiębiorstwa z kolei kilka lat temu były oskarżane przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego o oszustwa na państwowych przetargach obronnych.Drugą informacją, która zaskoczyła świat, były doniesienia o spowolnieniu wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy przez braki paliwa. Takich kłopotów ciężko spodziewać się w kraju, który swoją gospodarkę opiera o ropę i gaz. – Jednak nieskuteczna kontrola zużycia paliwa w rosyjskim wojsku w rzeczywistości długo poprzedzała wojnę na Ukrainie i historycznie stwarzała możliwości defraudacji – dlatego paliwo jest często nazywane „drugą walutą” rosyjskiego wojska. Niewykluczone, że długoletnia tradycja korupcji w dostawach paliw zmniejszyła tempo rosyjskich postępów na Ukrainie – tłumaczy Polina Beliakova.Beliakova wspomniała również o sprawie z 2012 roku, gdy rosyjski koncern zbrojeniowy dostał 26 mln dolarów na rozwój systemu przechwytywania pocisków. Badania nigdy nie zostały jednak rozpoczęte, a koncern zawarł fałszywe kontrakty z firmami krzakami, których część zarejestrowana była pod adresami publicznych toalet w rosyjskim obwodzie samarskim.

EN 01515454 1670
08.03.2022 06:51 Wojna w Ukrainie. Bank Światowy zatwierdził pakiet finansowania kryzysowego dla Ukrainy 

Rada Zarządzająca Banku Światowego zatwierdziła w poniedziałek pakiet pożyczek i grantów o wartości 723 mln dolarów dla Ukrainy. To ważne wsparcie finansowe dla kraju, który od niemal dwóch tygodni odpiera ataki rosyjskich wojsk na swoim terenie.24 lutego br. Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję w Ukrainie. Wojska Władimira Putina atakują nie tylko infrastrukturę wojskową, ale również budynki cywilne. Po licznych bombardowaniach wiele ukraińskich miast jest w ruinie. Według najnowszych raportów same straty w infrastrukturze szacowane są na ten moment na 10 miliardów dolarów.

EN 01512322 1291
08.03.2022 01:01 Wojna w Ukrainie. Nie żyje rosyjski generał-major Witalij Gierasimow

Ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło doniesienia o śmierci zastępcy dowódcy 41. armii rosyjskiej, generała-majora Witalija Gierasimowa. Rosyjski przywódca wojskowy został zabity w trakcie walk pod Charkowem.– To rosyjski generał dywizji, szef sztabu i pierwszy zastępca dowódcy 41. Armii z Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Kilku wyższych oficerów armii rosyjskiej również zostało zabitych i rannych – przekazało ukraińskie ministerstwo obrony.

EN 01473646 1037
08.03.2022 00:06 Wojna w Ukrainie. Kreml zmienia żądania wobec Ukrainy. "Rosjanie już zmiękli"

Rosyjskie wojsko od 12. dni prowadzi zbrojną inwazję w Ukrainie, której mieszkańcy bohatersko odpierają ataki najeźdźcy. Morale i zasoby wojsk Władimira Putina maleją z każdym kolejnym dniem, a eksperci nie mają wątpliwości, że Rosja już teraz szuka wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazła. Były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii Jerzy Marek Nowakowski w rozmowie z serwisem wp.pl nie ukrywał, że jego zdaniem "Rosjanie już zmiękli".Wielkie poruszenie wywołało poniedziałkowe ogłoszenie przez rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który zapewnił, że Rosja wstrzyma działanie militarne, o ile Ukraina zgodzi się spełnić kilka warunków. Zażądano od państwa Wołodymyra Zełenskiego uznania Krymu za terytorium rosyjskie oraz separatystycznej republiki Doniecka i Ługańska za terytoria niezależne.

EN 01006284 1207
07.03.2022 23:02 Wojna w Ukrainie. Rosja opublikowała "czarną listę" państw. Wśród nich Polska

W poniedziałek rosyjski rząd opublikował listę państw i terytoriów, które w ostatnich tygodniach "podjęły nieprzyjazne działania wobec Federacji Rosyjskiej, firm rosyjskich i obywateli". Wśród nich znalazły się m.in. kraje UE, Stany Zjednoczone i Japonia.Rząd Michaiła Miszustina sporządził "czarną listę" państw, jednak nie podano, co dokładnie zaważyło na tym, że dany kraj został wyszczególniony w wykazie. Są to jednak głównie państwa, które swoimi działaniami jasno opowiedziały się przeciwko Rosji po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

EN 01511139 1375
07.03.2022 06:46 Wojna w Ukrainie. Szefowa brytyjskiego MSW zaapelowała o wykluczenie Rosji z członkostwa w Interpolu

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji. O swoich działaniach brytyjska polityczka poinformowała w minioną niedzielę za pomocą mediów społecznościowych. - Wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii i Nowej Zelandii napisałam dziś list do centrali Interpolu i jego komitetu wykonawczego, w którym wzywam do podjęcia w tym tygodniu, zgodnie z przepisami, decyzji o natychmiastowym zawieszeniu dostępu Rosji do systemów Interpolu - napisała Priti Patel na Twitterze.1/ Alongside counterparts from 🇺🇸 🇨🇦 🇦🇺 and 🇳🇿, I have written today calling on @INTERPOL_HQ and its Executive Committee to take a decision this week, in accordance with its rules, on the immediate suspension of Russia’s access to its systems.— Priti Patel (@pritipatel) March 6, 2022

EN 01515708 0967
07.03.2022 05:16 Wojna w Ukrainie. Ukraińskie siły odbiły miasto Czugujew w obwodzie charkowskim

Ukraińskie wojska wyzwoliły miasto Czugujew (Czuhujew) w obwodzie charkowskim, w którym władzę wcześniej przejęła rosyjska armia. O udanym odbiciu poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.- Czugujew został wyzwolony podczas walk. Najeźdźcy rosyjscy ponieśli duże straty w personelu i sprzęcie - przekazał Sztab Generalny Ukrainy za pomocą mediów społecznościowych.

EN 01377630 1469 (1)
07.03.2022 03:55 Wojna w Ukrainie. Ukraińskie Siły Zbrojne donoszą o tajnej mobilizacji rosyjskich wojsk

Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że z powodu dużych strat rosyjskiego wojska Kreml zwołał tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim na terenie Rosji. Do tej pory armia Władimira Putina miała stracić m.in. blisko 1000 wozów opancerzonych, 50 wyrzutni rakietowych oraz niemal 100 samolotów i śmigłowców.Ukraińskie Siły Zbrojne twierdzą, że tajna mobilizacja w Kraju Krasnodarskim ma na celu przyciągnięcie żołnierzy, którzy prawdopodobnie mają być wsparciem dla obecnie walczących oddziałów. Rosja już od ponad 10 dni prowadzi zbrojną inwazję na terenie Ukrainy.– [...] wzmożono tam propagowanie materiałów propagandowych, mówiących o neofaszystowskich okrucieństwach i konieczności zniszczenie faszyzmu – napisano w komunikacie ukraińskiego Sztabu Głównych Sił Zbrojnych.

schron ukraina
07.03.2022 02:58 Wojna w Ukrainie. Poruszające nagranie ze schronu obiegło sieć

Sieć obiegło poruszające nagranie ze schronu przeciwbombowego w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. W trakcie rosyjskiego ostrzału kilkuletnia dziewczynka chwyciła za flet i zagrała hymn Ukrainy dla koczujących w bunkrze mieszkańców miasta.6 marca minęło 10 dni od rozpoczęcia zbrojnej inwazji rosyjskich wojsk na terenie Ukrainy. Armia Władimira Putina prowadzi nieustanny ostrzał ukraińskich miast, a ich mieszkańcy, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę z kraju, kryją się przed rosyjskimi bombami w schronach.

EN 01515708 0589
07.03.2022 02:09 Wojna w Ukrainie. Obrońcy Kijowa szykują się na kolejny atak, Denysenko przekazał

Z informacji przekazanych przez doradcę szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenko wynika, że rosyjskie wojska gromadzą się w okolicy Kijowa. Jego zdaniem w najbliższych dniach armia Władimira Putina podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy. - Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni - powiedział Denysenko.

EN 01484824 0049
07.03.2022 01:05 Wojna w Ukrainie. Piotr Müller o możliwości wsparcia Ukrainy samolotami

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w programie "Gość Wydarzeń", że Polska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów do celów bojowych. Wcześniej o wydaniu pozwolenia na takie wsparcie poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.Antony Blinken przekazał w niedzielę wywiadzie na antenie telewizji CBS, że Stany Zjednoczone dają zielone światło m.in. dla Polski, by przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce w celach bojowych. W zamian za to USA miałoby rozważać wysłanie do naszego kraju "innych samolotów".– Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – informował na konferencji prasowej Sekretarz stanu USA..@SecBlinken: The U.S. has given the “green light” to NATO countries if they choose to provide fighter jets to Ukraine, one day after President Zelensky made a plea to members of Congress to provide them during a Saturday Zoom call. https://t.co/liDkdNCAFI pic.twitter.com/3vHqk6YzQe— Face The Nation (@FaceTheNation) March 6, 2022

EN 01514216 1314
05.03.2022 20:38 Wojna w Ukrainie. Nie żyje Władimir Żoga, jeden z szefów rebelianckiej grupy bojowej Donbasu

Separatyści z Doniecka poinformowali o śmierci dowódcy batalionu "Sparta", rebelianckiej grupy bojowej Donieckiej Republiki Ludowej. Władimira Żoga o pseudonimie "Woga" został zabity przez siły ukraińskie w mieście Wołnowacha.O śmierci Władimira Żoga poinformował w sobotę, 5 marca br. przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, Denis Puszylin. Wiadomość w mediach społecznościowych przekazał także reporter "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko.– Władimir "Woga" Żoga, "następca" rosyjskiego kryminalisty Arsena "Motoroli" Pawłowa, został zabity w akcji. W moim rodzinnym mieście Wołnowacha – poinformował Ponomarenko.Vladimir “Vokha” Zhoga, the “successor” of Russian criminal warlord Arsen “Motorola” Pavlov, has been killed in action. In my hometown Volnovakha! pic.twitter.com/I4Me3pFOwV— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 5, 2022

tvn ukraina
05.03.2022 17:03 Wojna w Ukrainie. Dziennikarka TVN zaniemówiła na wizji. Poruszający materiał trafił do sieci

Dziennikarka stacji TVN24 nie mogła powstrzymać emocji podczas zapowiadania materiału z jednego z ukraińskich schronów. Stacja pokazała nagranie, na którym kilkuletnia dziewczynka śpiewa piosenkę z popularnego filmu dla dzieci. Podczas zapowiedzi Annie Seremak załamał się głos.24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na Ukrainę, a wielu Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Część uciekła przed wojną do sąsiednich krajów, a pozostali ukrywają się przed ostrzałem rosyjskich wojsk w schronach.

negocjacje delegat
05.03.2022 14:43 Wojna w Ukrainie. Ukraińskie służby zastrzeliły członka swojej delegacji

Ukraiński poseł Ołeksij Honczarenko przekazał informację o śmierci członka ukraińskiej grupy negocjacyjnej Denysa Kirejewa. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła ukraińskiego delegata w trakcie zatrzymania. Kirejew był podejrzany o zdradę stanu.- Podczas zatrzymania Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzeliła członka ukraińskiej delegacji negocjacyjnej Denysa Kirejewa. Był on podejrzany o zdradę stanu - przekazał Honczarenko na swoim kanale Telegram.

EN 01514734 0163
04.03.2022 14:21 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Szef NATO ostrzega: Putin chce się posunąć do najbardziej haniebnych czynów. Wojska ukraińskie kontratakują

Trwa wojna w Ukrainie. W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały elektrownię jądrową w Zaporożu i przejęły nad nią kontrolę. Ukraińskie władze zaapelowały do krajów zachodnich o całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad swoim krajem. Armia Władimira kolejny dzień naciera na ukraińskie miasta, zacięte walki trwają w obwodzie kijowskim oraz mikołajowskim.Relacja jest uzupełniana na bieżąco. Prosimy o odświeżanie. 21:57 USA: Joe Biden podziękował narodowi polskiemu za pomoc dla uchodźców. "Prezydent Biden podziękował prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za gościnność i pomoc udzieloną blisko 700 tys. Ukraińców i innym osobom, które dotychczas uciekły przed wojną" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biały Dom po rozmowie przywódcy Stanów Zjednoczonych z Andrzejem Dudą.21:52 Wiceprezydent USA Kamala Harris w środę rozpocznie podróż do Rumunii i Polski - podał w piątek portal The Hill. Wizyta ma potrwać dwa dni, a jej celem jest okazanie poparcia dla państw frontowych NATO, w tym Polski właśnie.21:47 Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy: "Główne wysiłki okupantów są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych przez niego miejscowościach”. Wojska rosyjskie "prowadzą uderzenia przy użyciu pocisków i bomb na tereny zamieszkałe", używając systemów artyleryjskich, by niszczyć "krytyczną infrastrukturę i domy mieszkalne". 21:42 Gazprom zamówił dodatkową przepustowość gazociągu Jamał-Europa dla tranzytu gazu przez Polskę przed rozpoczęciem dnia gazowego 5 marca. Ostatni raz Gazprom korzystał z tranzytu przez Polskę w grudniu 2021 r.21:27 Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi. Informację przekazało biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie. "Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się" - podano. Bomby kasetowe po wybuchy rozrywane są na wiele mniejszych części, powodują ogromne straty i są zakazane przez prawo międzynarodowe.21:18 Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zabito w Hostomlu pod Kijowem w ciągu ostatnich 2 dni - poinformował ukraiński wywiad za pośrednictwem mediów społecznościowych. Żołnierzom ukraińskich sił specjalnych udało się zdobyć broń, sprzęt wojskowy oraz dokumenty sztabowe i osobiste.21:12 Stany Zjednoczone: USA rozważa sankcje w postaci ograniczenia importu ropy z Rosji. - Rozpatrujemy różne możliwości, które możemy podjąć, by ograniczyć zużycie rosyjskich źródeł energii w Stanach Zjednoczonych - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Zastrzegła, że administracja prezydenta Joe Bidena podchodzi do sprawy bardzo ostrożnie, ponieważ nagłe zmiany mogą wywołać szok podażowy, w wyniku którego amerykańscy konsumenci musieliby płacić wyższe rachunki.21:08 Stany Zjednoczone: Pentagon poinformował, że nie zaobserwowano zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę.21:07 Rosja zablokowała Twittera - informuje agencja Interfax. Wcześniej władze zablokowały Rosjanom dostęp do Facebooka.21:07 Rzecznik Pentagonu John Kirby: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji.21:04 Premier Mateusz Morawiecki: Przyjmujesz uchodźcę, dostajesz pieniądze. Morawiecki o nowym rozwiązaniu. "Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę - bo to kosztuje przecież: wyżywienie, ciepło" - powiedział wieczorem w Polsat News szef rządu.21:00 BBC wycofuje swoich dziennikarzy z Rosji. "Bezpieczeństwo naszych pracowników jest najważniejsze"20:59 Ambasador RP w Ukrainie: "Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami". Polska jest jednym z nielicznych krajów, który wciąż utrzymuje ambasadę w Kijowie - wprawdzie ze zredukowanym personelem.20:54 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. - Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie – powiedział w czwartek wieczorem Scholz w telewizji ZDF. Polityk uargumentował swoją decyzję chęcią uniknięcia eskalacji konfliktu, który mógłby przerodzić się w kolejną wojnę światową.20:46 Rosja: Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje rzekomo "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych. W świetle nowego prawa grozi za to do 15 lat wobec osób, które zostaną uznane za winnych "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat sił zbrojnych Rosji.20:30 - Premier Morawiecki: Upominam naszych przyjaciół, partnerów z zachodu, żeby sami sobie nie zaprzeczali. Nie mogą się skryć za parawanem egoizmu. Dzisiaj Ukraińcy walczą także za ich wolność, za naszą suwerenność i niepodległość.19:43 Jak donosi portal kultura.onet.pl, węgierska telewizja publiczna unika pokazywania wojny Rosji z Ukrainą w kategoriach dramatu. Telewizyjne wiadomości nie pokazują też twarzy Władimira Putina. "Najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgier" - podsumował Viktor Orbán.19:40 Brytyjskie ministerstwo obrony: Zmierzająca do stolicy rosyjska kolumna od czterech dni nie ruszyła się z miejsca.19:29 Rosyjski nadzór komunikacyjny (Roskomnadzor) zdecydował o blokadzie Facebooka na terytorium Federacji Rosyjskiej - informuje RIA Nowosti 19:20 Od początku wojny w Kijowie urodziło się 390 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek - poinformował za pośrednictwem Telegrama mer stolicy Witalij Kliczko.19:13 Ambasador Ukrainy w ONZ: Rosja dokonała w czwartek aktu terroryzmu nuklearnego - oznajmił w piątek ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia na temat walk wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. Dodał, że niektórzy pracownicy elektrowni zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.19:09 Andrzej Duda po rozmowie z Joe Bidenem: Bezpieczeństwo Polski dzisiaj jest zagwarantowane i prezydent USA jeszcze raz bardzo mocno to podkreślił.19:09 Władze Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu Mołdawii, na wschodzie tego kraju, wystąpiły do ONZ, OBWE i innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o uznanie jego niepodległości. Informacje podała mołdawska agencja prasowa IPN.18:56 Wołodymyr Zełenski wygłosił kilkuminutowe oświadczenie, które rozpoczął od minuty ciszy dla uhonorowania poległych w walkach w obronie ojczyzny. Kolejną minutą ciszy prezydent uczcił pamięć cywilnych ofiar inwazji Rosji. Przywódca Ukrainy wzywał do wspierania kraju w walce o wolność - Jeżeli Ukraina nie wytrwa, cała Europa nie wytrwa. Jeśli my przegramy, wy też. Dlatego proszę, nie bądźcie cicho.18:50 Na naszym Twitterze trwa sonda. Pytamy Was o to, czy NATO powinno zbrojnie wspomóc Ukrainę.Czy #NATO powinno zbrojnie pomóc Ukrainie? #wojna #UkraineRussiaWar #UkraineUnderAttaсk #Rosja— Goniec.pl - relacja z wojny na Ukrainie 🇵🇱🇺🇦 (@GoniecPL) March 4, 2022 18:47 Aż 82 procent Ukraińców wierzy w zwycięstwo w wojnie z Rosją i że po wojnie Ukraina stanie się silniejsza (77%). Osiem procent nie jest pewnych, a 10 procent odpowiedziało „nie wiem” - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez firmę badawczą Gradus Research, o którym poinformowała agencja Ukrinform.18:43 Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.18:40 Rzecznik Wołodymyra Zełeńskiego poinformował, że na terenie państwowej posiadłości prezydenta spadł fragment pocisku. Sergey Nykyforov zamieścił dwa zdjęcia przestawiające podejrzany obiekt. Poinformował również, jak na zaistniałą sytuację zareagował przywódca Ukraińców.18:38 Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie - podała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta.Trwa rozmowa Prezydenta @AndrzejDuda z @POTUS na temat sytuacji na Ukrainie. pic.twitter.com/ZX4eDjvdT5— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022 18:23 Światowe media informują, że w piątek w okolicach Kijowa doszło do kilku eksplozji w krótkich odstępach czasu. CNN podaje, że wciąż nie ma informacji o ofiarach, ale uszkodzone zostały budynki mieszkalne i biurowiec. 18:13 Na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłynęły pieniądze przekazane przez Szwecję celem wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że Szwecja przesłała 500 milionów koron (225 mln zł) i podziękował za pomoc.18:03 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej: Żadne systemy bezpieczeństwa w zaporoskiej elektrowni nie zostały uszkodzone.18:00 Żołnierze ukraińscy odbili lotnisko Kulbakino w Mikołajowie i wznieśli tam ukraińską flagę. „Chwała ukraińskim obrońcom! Chwała Ukrainie!” - czytamy. Українські воїни відбили аеропорт Кульбакіно в Миколаєві і підняли там Державний прапор 🇺🇦 Слава українським захисникам! Слава Україні!Відео: Сухопутні війська ЗС України pic.twitter.com/lXevKUp0KP— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 4, 2022 17:45 Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie zawieszające tymczasowo możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów telewizyjnych.17:39 Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim. Około godz. 15:30 czasu lokalnego, wskutek ostrzału, zapaliły się budynki mieszkalne. Straż pożarna wyciągnęła spod gruzów dwoje dzieci. Prace ratunkowe trwają, możliwe, że pod gruzami jeszcze ktoś jest.17:36 Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg jasno i wyraźnie zakomunikował Władimirowi Putinowi, by ten zatrzymał swoją agresję na Ukrainę i natychmiastowo wycofał swoje wojska z jej terytorium. Norweg podkreślił, że Pakt Północnoatlantycki nie chce wojny z Rosją.17:30 Mer Kijowa Witalij Kliczko zwrócił się do mieszkańców: „Przyjaciele! Kijów jest ufortyfikowany do obrony w przypadku ataku wroga. Żołnierze Sił Zbrojnych, obrony terrorystycznej, policja, inne struktury siłowe są gotowe i będą bronić serca stolicy".17:23 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy schwytała zdrajcę, który miał przekazywać informacje stronie rosyjskiej.СБУ затримала зрадника, який «здав» ворогу під обстріл Луцький військовий аеродром Протягом 24-28 лютого він постійно "зливав" інформацію про результати вторгнення російських військ на Волинь. pic.twitter.com/RvSC5EPOoG— Промисловий Портал (@ua_industrial) March 4, 2022 17:18 O pomoc wojskową dla oblężonego Mariupola i otwarcie korytarza humanitarnego poprosił w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. Oświadczył, że wojska rosyjskie, ostrzeliwujące infrastrukturę stworzyły „blokadę humanitarną". Miasto jest bez wody i elektryczności.17:12 Władimir Putin ogłosił, że Rosja jest otwarta na dialog z Ukrainą. Polityk zastrzegł jednak, że Kijów musi w pełni spełnić wszystkie żądania Moskwy. Putin zaznaczył, że ma nadzieję, iż podczas następnej rudy rozmów między Rosją a Ukrainą delegacja z Kijowa „przyjmie konstruktywną postawę".17:05 Ukraińskie Siły Zbrojne informują, że zniszczyły rosyjski samolot Su-25. „Łącznie podczas działań wojennych strąciliśmy 34 samoloty i 37 śmigłowców wroga”.🔊 Головнокомандувач ЗС України генерал-лейтенант Валерій Залужний:«Наші військові тримають небо над Україною. Знищено черговий ворожий СУ-25 разом з пілотом.Всього за час відкритої війни збито 34 літака і 37 гелікоптерів противника» pic.twitter.com/97ByoipD6l— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 4, 2022 17:02 Nim Wołodymyr Zełenski został prezydentem Ukrainy, był odnoszącym sukcesy komikiem, aktorem i producentem. Na świecie pojawiło się ogromne zainteresowanie serialem „Sługa narodu”, który stał się dla Zełeńskiego trampoliną do prezydentury. Do szwedzkiej firmy Eccho Rights, która jest międzynarodowym dystrybutorem „Sługi narodu”, ustawiła się długa kolejka firm chętnych do nabycia praw po emisji serialu. Pieniądze zarobione ze sprzedaży serialu firma ma przekazać na rzecz Czerwonego Krzyża na Ukrainie.16:50 NEXTA: Stany Zjednoczone nie wykryły żadnych radioaktywnych wycieków w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. ❗️The U.S. has not detected any radioactive leaks at the Zaporizhzhia NPP— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022 16:35 Rosja przeprowadziła atak dezinformacyjny. Uderzyła w Wołodymyra Zełeńskiego. Rosjanie wydali kolejny fałszywy komunikat dotyczący opuszczenia okupowanego terytorium przez Wołodymyra Zełeńskiego. Rada Najwyższa Ukrainy zdementowała te informacje, przekazując, że prezydent jest w Kijowie i wciąż wspiera swój naród. 16:33 Nie żyje pierwszy Białorusin, który walczył po ukraińskiej stronie przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Białoruski ochotnik Ilja „Litwin” zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem.🥀First Belarusian died for #UkraineBelarusian volunteer Ilya "Litvin" died in the fighting for #Bucha. He was mortally wounded and could not be saved.Eternal memory to the hero pic.twitter.com/tKAjsECiza— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2022 16:29 W zniszczonym przez Rosjan Charkowie trwa usuwanie pocisków z ostrzelanych budynków.Місто Харків. Особовий склад Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування ДСНС України проводить аварійно-рятувальні роботи у зруйнованих будівлях в наслідок обстрілу та бомбардування російськими окупантами. pic.twitter.com/HRgHi1fnaq— Промисловий Портал (@ua_industrial) March 4, 2022 16:24 „Solidaryzowanie się z Ukrainą oznacza wspieranie Ukraińców” - taki apel na Instagramie wygłosiła gwiazdorska para - Ashton Kutcher i Mila Kunis. Aktorka, która przyszła na świat w Czerniowcach w 1983 r. przyznaje, że „nigdy nie czuła większej dumy z bycia Ukrainką". Para aktorów ogłosiła w mediach społecznościowych, że przekaże trzy mln dol. na zbiórkę dla ukraińskich uchodźców.16:26 W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim rosyjskie wojska zniszczyły oddział szpitala dziecięcego. W wyniku ostrzału rakietowego ranny został jeden z chirurgów.16:24 Rosyjska senator Ludmiła Narusowa poinformowała o ogromnych stratach armii rosyjskiej. - Wczoraj poborowi, którzy zostali zmuszeni do podpisania umowy lub podpisano je za nich, zostali wycofani ze strefy działań wojennych na Ukrainie. Ale z kompanii stu ludzi pozostało przy życiu tylko czterech - mówiła. 14:19 Rada Federacji Rosyjskiej zatwierdziła w projekt ustawy przewidującej kary więzienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych. Nowa regulacja ma być narzędziem „w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie".16:12 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli oświadczył - Wzywamy prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk rosyjskich z tego kraju.16:09 Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 331 cywilów, w tym 19 dzieci. 675 cywilnych osób zostało rannych. Biuro podkreśliło, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.16:04 Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w najbliższy weekend. Informację przekazał w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.15:52 Władimir Putin zaapelował do sąsiadów Rosji, aby „nie eskalowali napięcia oraz nie wprowadzali żadnych ograniczeń wobec federacji rosyjskiej". - Nie widzimy tu potrzeby agresji lub pogorszenia naszych stosunków.15:48 Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przestrzega przed dezinformacją w sieci, która w ostatnim czasie znacząco się nasiliła. Podkreślono, że obiektem takowych działań staje się również aktywność Prezydenta Polski.15:40 Microsoft dołącza do firm, które bojkotują rosyjski rynek. Produkty oraz usługi giganta technologicznego nie będą od tej pory dostępne w Rosji.15:30 Przed kilkunastoma minutami w Kijowie doszło do kilku większych eksplozji. W mieście ponownie zawyły syreny alarmowe.15:20 - Na skutek nalotów i ostrzału w obwodzie kijowskim, uszkodzone zostały budynki 5 przedszkoli, sześciu liceów i trzech zasadniczych szkół zawodowych, a jeden budynek został całkowicie zniszczony - poinformował Ołeksij Kułeba, szef administracji obwodu kijowskiego.15:15 ONZ udostępniła najnowsze dane dotyczące uchodźców wojennych z Ukrainy.#ONZ: ponad 1,25 miliona osób uciekło już z #Ukraina. Największy odsetek z nich ruszył na zachód i przekroczył granicę z #Polska— Goniec.pl - relacja z wojny na Ukrainie 🇵🇱🇺🇦 (@GoniecPL) March 4, 2022 15:48: Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przestrzega przed dezinformacją w sieci, która w ostatnim czasie znacząco się nasiliła. Podkreślono, że obiektem takowych działań staje się również aktywność Prezydenta Polski.15:12 Wołodymyr Zełenski: Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach. Dowody zostaną udokumentowane i wykorzystane w sądach międzynarodowych. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani14:59 Prezydent Andrzej Duda będzie dzisiaj rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem.Prezydent @AndrzejDuda odbędzie dziś rozmowę telefoniczną z @POTUS. pic.twitter.com/gR3l5xlHSE— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022 14:53 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wziął udział w spotkaniu ministrów NATO. Po rozmowach wezwał do "działania, zanim będzie za późno". - Nie pozwólmy Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię. Jesteśmy gotowi do walki. Będziemy kontynuować walkę. Ale teraz potrzebujemy partnerów, którzy pomogą nam w konkretnych, zdecydowanych i szybkich działaniach - podkreślił Kułeba.Took part in the extraordinary meeting of NATO Foreign Ministers. My message: act now before it’s too late. Don’t let Putin turn Ukraine into Syria. We are ready to fight. We will continue fighting. But we need partners to help us with concrete, resolute and swift actions, now. pic.twitter.com/s4FCaAOjNy— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 4, 2022 14:46 Zrujnowane miasto Charków. Zdjęcie udostępnił na Twitterze reporter "The Kyiv Independent" Illia Ponomarenko.Nasze obawy się sprawdzają. Zachód nie odciął w pełni Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT i nie zablokował handlu ropą i gazem, który finansuje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Ktoś jest wciąż odpowiedzialny za te morderstwa.— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) March 4, 2022 14:43 Wicepremier Piotr Gliński: "Zachód nie odciął w pełni Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT i nie zablokował handlu ropą i gazem, który finansuje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Ktoś jest wciąż odpowiedzialny za te morderstwa".Nasze obawy się sprawdzają. Zachód nie odciął w pełni Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT i nie zablokował handlu ropą i gazem, który finansuje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Ktoś jest wciąż odpowiedzialny za te morderstwa.— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) March 4, 2022 14:39 Ukraińskie wojska zestrzeliły rosyjski myśliwiec Su-25 w pobliżu miasta Wołnowacha we wschodniej Ukrainie. A Russian Sukhoi Su-34 fighter jet shot down earlier today near the city of Volnovakha in eastern Ukraine.Photo: Ukraine's Defense Ministry. pic.twitter.com/ws0jFIOIGl— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 4, 2022 14:35 Zakończyła się konferencja prasowa szefa NATO. Jak podkreślił Jens Stoltenberg, inwazja Rosji na Ukrainę jest "pogwałceniem prawa międzynarodowego". - Zbieramy informacje na temat zbrodni. Trybunał w Hadze rozpoczął śledztwo. Prezydenci Rosji i Białorusi będą pociągnięci do odpowiedzialności - dodał szef NATO.[TRANSMISJA] Szef NATO Jens Stoltenberg: inwazja Rosji jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Zbieramy informacje na temat zbrodni. Trybunał w Hadze rozpoczął śledztwo. Prezydenci Rosji i Białorusi będą pociągnięci do odpowiedzialności— Polskie Radio 24 (@PolskieRadio24) March 4, 2022 14:31 Ukraińskie władze zapowiedziały, że rosyjscy jeńcy zostaną wypuszczeni, jeśli ich matki przyjadą po synów do Kijowa. Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował listę wziętych do niewoli Rosjan.14:25 Kancelaria Prezydenta ostrzega przed nasilającą się dezinformacja w sieci i przestrzeni medialnej. Dezinformacja w sieci i przestrzeni medialnej nasila się. Obiektem tych operacji staje się również aktywność Prezydenta RP @AndrzejDuda. Apelujemy - śledźmy informacje przekazywane przez oficjalne konta @prezydentpl @BBN_PL @BPM_KPRP i oficjalne konta ministrów KPRP.— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 4, 2022 14:18 Szef NATO Jens Stoltenberg: "Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki" Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki - informuje @jensstoltenberg I dodaje: wzywamy Putina do zaangażowania się w wysiłki dyplomatyczne. pic.twitter.com/timshA6wNb— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) March 4, 2022

Ukraina. Ślub w schronie w Odessie
03.03.2022 12:38 Wojna w Ukrainie. Chcieli się pobrać, gdy rozległ się alarm. Do sieci trafiło nagranie

Od tygodnia trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Choć wielu ludzi przechodzi przez prawdziwe piekło, wielu z nich próbuje - na ile to możliwe - żyć względnie normalnie. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z zaślubin, do których doszło w bunkrze.Około 15 tysięcy ludzi podczas wojny mieszka na stałe na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform. Na stacjach trzech linii pozostaje na stałe 15 tys. dorosłych i dzieci, w tym 84 niemowlęta i 413 dzieci poniżej 6. roku życia.

EN 01513518 1322 (1)
02.03.2022 22:05 Wojna w Ukrainie. Polacy chcą dołączyć do "legionu cudzoziemskiego" i bronić Kijowa

Polacy odpowiedzieli na wezwanie prezydenta Zełenskiego i zebrali grupę ochotników, którzy chcą dołączyć do "legionu cudzoziemskiego" i walczyć z Rosjanami na terenie atakowanej Ukrainy. Już niedługo mają dołączyć do ukraińskich żołnierzy broniących Kijowa.Pierwszych chętnych zebrał za pośrednictwem Facebooka Jan Plewka z Opola, instruktor strzelectwa i właściciel firmy ochroniarskiej, który udzielił wywiadu w tej sprawie redakcji serwisu wp.pl. Na jego ogłoszenie o poszukiwaniu "osób z doświadczeniem wojskowym do pracy w Ukrainie" odpowiedziało 32 ochotników.- Nie mam wątpliwości, że w tej wojnie zagrożona jest także Polska i cała Unia Europejska. Chcemy szkolić ich wojsko, pomagać w ewakuacji cywilów lub po prostu walczyć, przyłączając się do obrony Kijowa - tłumaczył w rozmowie z "Wirtualną Polską" Jan Plewka z Opola.

zelenski zona
02.03.2022 15:02 Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska dziękuje Ukrainkom walczącym na froncie

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zwróciła się do swoich rodaków i podkreśliła rolę, jaką w obronie kraju odgrywają Ukrainki. Olena Zełenska podziękowała obywatelkom Ukrainy za ich bohaterską walkę z rosyjskim agresorem.- Nasza obecna opozycja ma wyjątkowo kobiecą twarz [...]. Podziwiam i kłaniam się wam, niesamowite rodaczki - napisała Olena Zełenska.