Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski przekazał właśnie pozytywne informacje. Rosja odpowie za zbrodnie?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 04.03.2022 14:44

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski przekazał właśnie pozytywne informacje. Rosja odpowie za zbrodnie?

Wołodymyr Zełemski poinformował o wznowieniu ataku Rosjan
Facebook/Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał pokrzepiające wiadomości. Zełenski poinformował, że Rada Praw Człowieka ONZ powołała komisję, która zbada rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. To krok zbliżający nas do osądzenia zbrodniarzy wojennych.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie - poinformował w środę wieczorem Karim Khan, naczelny prokurator. O podjęcie postępowania w tej sprawie wnioskowało aż 39 państw.

Wojna w Ukrainie. Jest szansa na sprawiedliwość za zbrodnie

Tak liczne poparcie pozwala na otworzenie śledztwa w sprawie sytuacji, do jakich dochodziło na Ukrainie od 21 listopada 2013, obejmujące wcześniejsze i obecne zarzuty dotyczące zbrodni.

Wcześniej Międzynarodowy Trybunał Karny przeprowadził wstępne śledztwo w sprawie przestępstw związanych z brutalnym tłumieniem proeuropejskich protestów w Kijowie w latach 2013-2014 przez prorosyjską administrację ukraińską sprzyjającą Wiktorowi Janukowyczowi oraz zarzutów o zbrodnie na zaanektowanym w 2014 przez Rosję Krymie.

W sobotę, 26 lutego, prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa potwierdziła, że wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję obiektów cywilnych zostały starannie udokumentowane. - Ukraina dowiedzie, że prezydent Rosji Władimir Putin jest przestępcą wojennym - napisała dzień później w mediach społecznościowych.

Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem Twittera poinformował, że Rada Praw Człowieka ONZ powołała komisję, która zbada rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. To krok zbliżający nas do osądzenia zbrodniarzy wojennych.

- Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach. Dowody zostaną udokumentowane i wykorzystane w sądach międzynarodowych. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani - czytamy w poście

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, TVN 24