Goniec.pl

MIKHAIL METZEL/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Putin wprowadził dotkliwy zakaz. Kara może wynieść nawet 15 lat więzienia

4 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Rosyjski parlament powołał do życia niezwykle kontrowersyjną ustawę. Od teraz, zgodnie z literą prawa, rozpowszechnianie „fałszywych” informacji o siłach zbrojnych jest przestępstwem. Nowe prawo przewiduje surowe kary więzienia do nawet 15 lat wobec osób, które zostaną uznane za winnych popełnienia wyżej wspomnianego przewinienia.

Wprowadzenie tak kontrowersyjnej ustawy jest ściśle powiązane z trwającą wojną w Ukrainie. Rosyjski parlament zdecydował się wprowadzić niezwykle surowy przepis, zgodnie z którym, wszystkie osoby, które rozpowszechniają "fałszywe informacje" o Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w najgorszym scenariuszu mogą trafić za kratki nawet na 15 lat.

Wojna w Ukrainie. Rosyjska Duma ustanowiła nowe prawo, rygorystyczne prawo

Warto podkreślić, że odpowiedni wymiar kary jest ściśle uzależniony ze szkodliwością potencjalnego czynu. Osoba, która będzie rozpowszechniać „fałszywe informacje” o działaniach rosyjskich sił zbrojnych na terenie Ukrainy, musi liczyć się z karą do 3 lat pozbawienia wolności.

W sytuacji, gdy działa w ramach zorganizowanej grupy, wymiar kary może wzrosnąć do nawet 10 lat więzienia. W skrajnie niekorzystnej sytuacji, gdy opublikowanie informacji doprowadzi do „poważnych konsekwencji”, winny musi przygotować się nawet na 15-letni pobyt za kratkami.

Od 24 lutego, kiedy to rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainie, nie ustają ataki na kolejne miasta i znajdujące się w nich obiekty mieszkalne czy budynki publiczne. Okupanci chcą siłą stłamsić ducha obrońców, aczkolwiek przychodzi im to z niezwykłym trudem.

Putinowska Rosja stara się odciąć swoich obywateli od prawdziwych informacji

Oczywiste jest, że nowe przepisy mają uderzyć w osoby, które będą przekazywały informacje na temat rosyjskich działań w Ukrainie. Warto nadmienić, że Rosja cały czas utrzymuje, że liczne potwierdzone przykłady ostrzeliwania obiektów cywilnych są tylko "zachodnią propagandą" wymierzoną w ich kraj.

Władze również konsekwentnie odcinają Rosjan od informacji, które mogliby pozyskać z zagranicznych źródeł. W ostatnich godzinach oficjalnie zablokowano dostęp do największych platform społecznościowych, czyli Facebooka i Twittera.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wojna w Ukrainie. Szwecja zaoferowała Ukrainie gigantyczną pomoc. Na stole niebotyczna kwota

  • Wojna w Ukrainie. Rosyjski pocisk uderzył w posiadłość Zełeńskiego? Prezydent Ukrainy skomentował krótko

  • Wojna w Ukrainie. Premier poruszył ważne kwestie ws Ukrainy. Padły mocne zapewnienia

Źródło: The Guardian

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wpadli do domu dziennikarki i zakuli ją w kajdanki. Po 5 latach Komendant Główny Policji przeprasza
Czytaj więcej >

Wiadomości

Internautka zwróciła się do księdza z TikToka z nietypowym pytaniem. Kapłan pospieszył z odpowiedzią, wszystko stało się jasne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Sklepowa chciała zostać milionerką. Potajemnie zdrapała ponad 3000 zdrapek, a to jeszcze nie wszystko
Czytaj więcej >

Wiadomości

35-latka przez 20 lat planowała zemstę na ukochanym. Wysłała paczkę, mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]