Goniec.pl
Morawiecki i Kaczyński w Kijowie

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Morawiecki i Kaczyński ponownie w Kijowie. Dziś międzyrządowe konsultacje

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Zacieśnia się współpraca polsko-ukraińska. W środę do Kijowa przybyć mają najważniejsi przedstawiciele naszego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas wizyty omówionych ma zostać szereg kwestii, w tym dostawy broni. Spodziewane jest także podpisanie wspólnych dokumentów.

Polskie władze prężnie działają na rzecz wsparcia Ukrainy. Wyrazem tego są choćby głośne opowiadanie się za przyjęciem naszych wschodnich sąsiadów do Unii Europejskiej, popieranie kolejnych dotkliwych sankcji nakładanych na Rosję czy też wizyty polskich przedstawicieli w Kijowie.

6294546e21df6 o large

Pożar na terenie sortowni śmieci w Promniku. Płonie toksyczny materiał, służby alarmują

CZYTAJ DALEJ

Na tym polu niezwykłą aktywnością wykazują się zarówno prezydent, który ostatnio przemawiał w ukraińskim parlamencie, jak i premier Mateusz Morawiecki, a nawet sam Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w marcu odważył się nawet na pierwszą od dawna zagraniczną podróż i jak się okazało wcale nie ostatnią.

Polski rząd udał się do Kijowa

- Dzisiaj w Kijowie odbędą się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Polska jest pierwszym krajem, od czasu lutowej inwazji Rosji, który spotka się z rządem ukraińskim w tej formule - poinformował w środę rano rzecznik rządu Piotr Müller.

Najważniejsi członkowie polskiego rządu ponownie wybrali się do Kijowa, tym razem na międzyrządowe konsultacje, już w nocy z wtorku na środę. Każda taka wizyta obarczona jest dużym ryzykiem, czego dowodem jest fakt, że podczas wystąpienia Andrzeja Dudy przed Radą Najwyższą w stolicy Ukrainy ogłoszono alarm bombowy.

W związku z tym służby odpowiedzialne za ochronę naszych VIP-ów musiały solidnie natrudzić się, by wszystko zaplanować w jak najdrobniejszych szczegółach. Podróż odbyła się za pomocą różnych środków transportu, którymi w eskapadę wyruszyli m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Mariusz Błaszczak czy Jacek Sasin.

Pomoc dla Ukrainy głównym tematem

Najważniejszym celem wizyty w ogarniętej wojną Ukrainie ma być rozmowa z przedstawicielami gabinetu premiera Denysa Szmyhala oraz wspólne negocjacje, uwieńczone podpisaniem dokumentów.

"Fakt" ustalił, że politycy omówić mają takie kwestie, jak dostawy broni, w tym polskich armatohaubic Krab. Przypomnijmy, że dostarczenie nowowczesnego sprzętu zapowiedział wcześniej także prezydent Joe Biden.

Oprócz tego, poruszone zostanie zagadnienie zapewnienia pomocy humanitarnej poszkodowanym w wojnie, a także odbudowy Ukrainy po tym, jak pokona Rosję. Polski rząd zgłosił chęć koordynowania tego procesu, co stało się przyczyną brutalnego ataku ze strony ambasadora Federacji Rosyjskiej Siergieja Andriejewa.

Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych, MSWiA wydało oficjalny komunikat

MSWiA poinformowało o przedłużeniu stopni alarmowych. Mateusz Morawiecki podpisał specjalne zarządzenie

CZYTAJ DALEJ

Historyczne konsultacje

O tym, że polski i ukraiński rządy spotkają się dzisiaj w historycznej formule, mówił także na antenie TVP Info premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak przyznał, wizyta nie będzie miała jedynie symbolicznego i kurtuazyjnego charakteru.

- Dwa rządy usiądą i będą omawiały cały szereg kwestii, podpisując dokumenty - wyjawił szef ukraińskiego rządu.

Zdaniem Szmyhala to bezprecedensowe wydarzenie. Owszem, wcześniej dochodziło już do spotkań między władzami Ukrainy i Polski, ale takie, które przypomina negocjacje rządów europejskich, zdarza się po raz pierwszy.

- Ponieważ między naszymi rządami są bardzo aktywne stosunki, ale format konsultacji międzyrządowych jest nowością i oczywiście pragniemy się nauczyć i zbadać ten format współpracy między dwoma krajami. Mamy nadzieję, że w przyszłości ten format się rozpowszechni na wszystkie kraje członkowskie UE - uznał.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, Fakt

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >