Goniec.pl
OZAN KOSE/AFP/East News

OZAN KOSE/AFP/East News

Ławrow: UE stała się "agresywnym i buńczucznym" graczem

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Unia Europejska stała się agresywna i buńczuczna w obliczu w wojny w Ukrainy - stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem ostatnie działania państw członkowskich pokazują, że ich ambicje wykraczają poza kontynent europejski. Na potwierdzenie swoich słów nie podał żadnych konkretów.

Tego samego dnia UE ogłosiła kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy. W dalszym ciągu trwają prace nad projektem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę.

Marek BAZAK/East News / Piotr Molecki / East News

Lasy Państwowe złożyły pozew przeciwko ambasadzie Rosji. Chodzi o wyjątkową nieruchomość

CZYTAJ DALEJ

Ławrow o UE: "agresywny aktor" i "dodatek" do NATO

W piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow znów uderzył w Zachód. Jego zdaniem Unia Europejska z "konstruktywnej platformy gospodarczej" stała się "agresywnym i buńczucznym" aktorem w czasie wojny w Ukrainie.

- Już pokazuje swoje ambicje daleko poza kontynentem europejskim - ocenił minister spraw zagranicznych Rosji. W tym kontekście zaznaczył, że "pragnienie Kijowa, aby stać się członkiem Unii Europejskiej, nie jest bez znaczenia".

Do planów Zachodu Siergiej Ławrow odniósł się także w szerszym kontekście. Oskarżył UE, że podąża "dokładnie tą samą drogą, co NATO". Jego zdaniem Europejczycy "w rzeczywistości będą służyć tylko jako dodatek" do NATO.

W kontekście wypowiedzi Siergieja Ławrowa warto pamiętać, że Moskwa uważa NATO za zagrożenie egzystencjalne. Rosja utrzymuje, że jednym z powodów rozpoczęcia agresji na Ukrainę była chęć ekspansji sojuszu na Wschód.

W czwartek sąsiadująca z Rosją Finlandia oficjalnie ogłosiła, że ubiega się o przystąpienie do NATO. Do podobnej decyzji przymierza się również rząd Szwecji.

W piątek szwedzki parlament przedstawił raport, z którego wynika, że dołączenie do NATO "miałoby stabilizujący efekt i przyniosłoby korzyść państwom położonym nad Morzem Bałtyckim".

VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP/East News

Putin przeprosił premiera Izraela za słowa Ławrowa. Ogromne zaskoczenie

CZYTAJ DALEJ

Kolejne unijne wsparcie dla Ukrainy

Tuż po kolejnej agresywnej wypowiedzi Siergieja Ławrowa szef unijnej dyplomacji Josep Borrel ogłosił kolejną pomoc dla Ukrainy. Unia Europejska ma przekazać 500 mln euro na wsparcie wojskowe.

Nowa transza ma pokryć koszty ciężkiego uzbrojenia m.in. czołgów czy artylerii. Łącznie pomoc zbrojeniowa UE dla Ukrainy wzrośnie do poziomu 2 mld euro.

O konieczności dalszego wspierania Ukrainy są przekonane także państw spoza UE. - Musimy utrzymywać presję na Rosję poprzez kolejne sankcje i zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - stwierdziła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss po spotkaniu G7 w Niemczech.

Ławrow
żony
Polina
apartament

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosyjskie służby ścigają byłego partnera rzekomej kochanki Putina. Grozi mu więzienie

  • "SE": Kaczyński chce utworzyć partyjny uniwersytet

  • Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się czy zdasz

Źródło: euronews.pl, polsatnews.pl, tvn24.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Kolejny absurdalny materiał białoruskiej telewizji. Nie zabrakło przykładów z Polski

Czytaj więcej >
goniec.pl

Wiadomości

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

Czytaj więcej >
Dawid Mirkowski

Wiadomości

Policja poszukuje Dawida Mirkowskiego. Jest podejrzany o udział w zabójstwie na Nowym Świecie

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny wypadek na A4 pod Wrocławiem. Doszło do zderzenia trzech ciężarówek

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Właśnie ujawnili oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Lepiej usiąść przed lekturą

Czytaj więcej >