Goniec.pl
Polacy w sondażu krytykują rząd Mateusza Morawieckiego, to ministrowie mają być winni podwyżek cen gazu i prądu

Piotr Molecki/East News

Krytyczny dla rządu sondaż. Polacy nie zgadzają się z Morawieckim w kwestii cen gazu i prądu

8 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Złe wiadomości dla rządu Mateusza Morawieckiego. On, jego ministrowie oraz Prawo i Sprawiedliwość zostali mocno skrytykowani przez Polaków w najnowszym sondażu. Przytłaczająca większość winą za podwyżki cen prądu i gazu obarcza właśnie rządzących.

W piątek Mateusz Morawiecki przekonywał, że to Donald Tusk jest winny podwyżek cen prądu i gazu, jakie odczuwają wszyscy Polacy. Ostra odpowiedź lidera PO to nie jedyna krytyka, z jaką zmierzyć musi się szef rządu.

Mateusz Morawiecki

Chaos w Polskim Ładzie. Czołowi politycy mogą stracić posady

CZYTAJ DALEJ

Polki i Polacy nie zgadzają się bowiem ze stanowiskiem premiera RP. W sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" dosadnie skrytykowali rząd.

Polacy za podwyżki obwiniają rząd Mateusza Morawieckiego

Biorący udział w sondażu zostali zapytani o to "Co Pani/Pana zdaniem jest głównym powodem wysokich podwyżek cen prądu i gazu w Polsce?". Jedna z opcji była wybierana wyjątkowo często.

40,4 proc. respondentów sondażu zleconego przez rp.pl wskazywało, że to polityka rządu PiS jest głównym winowajcą horrendalnych podwyżek cen. Kolejna pozycja nie mogła liczyć na tak masowe poparcie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Drugie miejsce w badaniu zajęło stwierdzenie, że to polityka klimatyczna Unii Europejskiej zawyżyła rachunki za prąd i gaz. Tę opcję wybrało jednak "zaledwie" 15,1 proc. ankietowanych.

Kolejne 11,3 proc. osób wskazało, że "powodem wzrostu cen prądu i gazu są działania Rosji". Respondenci w badaniu SW Research stwierdzili również, że to rządy PO-PSL odpowiadają za podwyżki. Tę opcję wybrało zaledwie 4,3 proc.

8,1 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii. Natomiast opcję, gdzie wskazano, iż wszystkie powyższe powody przyczyniły się do tego, że za gaz i prąd zapłacimy zdecydowanie więcej. Zdania tego jest 20,8 proc. badanych.

PiS walczy z drożyzną na wielu frontach

Rosnąca inflacja - przypomnijmy, że w piątek GUS poinformował, iż osiągnęła ona już poziom 8,6 proc. - oraz afera związana z Pegasusem to tylko jedne z nielicznych obecnych problemów Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek jeden z posłów PiS zapewniał, że rząd walczy z rosnącymi cenami. Ku zaskoczeniu wszystkich Kazimierz Smoliński wyznał na antenie Polsat News, że wśród rozpatrywanych scenariuszy znajduje się również odgórna regulacja cen mąki, cukru oraz chleba.

Dodatkowo na Polski Ład krytyka spada z każdego możliwego miejsca. Jarosław Kaczyński w najnowszym wywiadzie przyznał, że ciosy we flagowy program zmian PiS padały nawet ze strony własnych polityków.

Niemniej krytyczny sondaż to kolejny znak, że Polacy są mocno zirytowani działaniami rządu PiS. Okazuje się, że niektórzy planują nawet podjęcie kroków prawnych i rozważają wniesienie pozwu zbiorowego w związku z obowiązującymi od 1 stycznia zasadami.

Żyją w cieniu Kaczyńskiego, prawie nikt o nich nie wie. Kto stoi za prezesem PiS?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: rp.pl, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policja.pl

Wiadomości

Nowe fakty ws. Jacka Jaworka. Prokuratura przedłuża śledztwo

Czytaj więcej >
SERGEI CHIRIKOV/AFP/EAST NEWS

Wiadomości

Władimir Putin ma szykować bukier przeciwatomowy dla kochanki. Niepokojące doniesienia

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Wiadomości

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

Czytaj więcej >
Marek Suski

Wiadomości

Marek Suski doprowadził dziennikarza do kresu wytrzymałości. Wywiad został przerwany

Czytaj więcej >