Goniec.pl
Siergiej Ławrow przyłapany na kłamstwie, tym razem mówił o negocjacjach z Ukrainą

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Kolejne kłamstwa Siergieja Ławrowa, tym razem na temat negocjacji. "Moskwa jest zdeterminowana"

5 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Niespodziewane stanowisko Siergieja Ławrowa na temat wojny w Ukrainie. Stanowisko szefa rosyjskiego MSZ wskazuje, że widzi on szansę na to, by porozumieć się z administracją Wołodomyra Zełenskiego. Wszystko wskazuje jednak na to, że to jedynie pomysł Kremla na złagodzenie wizerunku Rosji poprzez rozsiewanie wiadomości o łagodniejszym stanowisku Władimira Putina.

- Po rundzie rozmów, która odbyła się w Stambule 29 marca, dostrzegliśmy realizm w stanowisku delegacji ukraińskiej - powiedział Siergiej Ławrow.

EN 01519406 2345

Masakra w Buczy. Wołodymyr Zełenski ze łzami w oczach zapowiedział ukaranie zbrodniarzy

CZYTAJ DALEJ

To jednak nie koniec zaskakujących słów ministra spraw zagranicznych Rosji, jakie przekazały RIA Novosti i portal "Ukraińska Prawda". - Realizm w sposobach zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie. Dla przedstawicieli Kijowa stało się już jasne, że nie można uzyskać gwarancji bezpieczeństwa w NATO i o członkostwie w NATO należy zapomnieć. Szanse (sukcesu negocjacyjnego - przy. red.) są zawsze. Moskwa jest zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie te możliwości - wskazać miał Siergiej Ławrow.

Wiadomości na temat stanowiska szefa rosyjskiego MSZ przekazywane przez agencję RIA Novosti najparwdopodobniej stanowią jedynie przemyślany plan Kremla. To nie pierwszy raz, gdy najważniejsze osoby w państwie przekazują kłamstwa i tworzą nieprawdziwą relację na temat wojny w Ukrainie.

Siergiej Ławrow mówi o szansie na porozumienie z Ukrainą

Należy podkreślić, że RIA Novosti prezentuje wiadomości zgodne z linią rządu Władimira Putina. To państwowa agencja informacyjna, które narracja zbieżna jest prokremlowską propagandą zaprzeczającą atakowi na Ukrainę.

Niemniej to właśnie RIA Novosti może liczyć na bezpośrednie komentarze ze strony najważniejszych postaci współpracujących bezpośrednio z Władimirem Putinem. Siergiej Ławrow ocenił najnowsze ustalenia negocjacyjne.

Stwierdzenie Siergieja Ławrowa o "dostrzeganiu realizmu" po stronie ukraińskiej delegacji oraz przychylnemu spojrzeniu na propozycje administracji Wołodymyra Zełenskiego to jedynie puste słowa? Nawet RIA Novosti będąca pod całkowitym wpływem Władimira Putina wskazało, że szef MSZ Rosji nie zaprezentował faktycznych planów Moskwy.

Medialny żołnierz Putina uderza w Polskę, Władimir Sołowjow z Kanału Rosjia 1 szydzi z polskiej minister

Mówią o nim "medialny żołnierz Putina". Władimir Sołowjow uderzył w Polskę

CZYTAJ DALEJ

Agencja informacyjna, na jaką powołuje się "Ukraińska prawda" poinformowała, że Siergiej Ławrow nie wie jeszcze, w jaki sposób ustalenia przychylniej oceniane przez Kreml miałyby zostać "zalegalizowane".

Dodatkowo Siergiej Ławrow odniósł się do zapowiadanego spotkania Władimira Putina i Wołodomyra Zełenskiego. Moskwa zmieniła nieco narrację i obecnie przesunęła moment, w którym prezydent Rosji i Ukrainy mieliby się spotkać. W najnowszym stanowisku ministra spraw zagranicznych Rosji Putin i Zełenski spotkają się dopiero po tym, jak postanowienia negocjacji zostaną oficjalnie podpisane przez obie strony.

Kłamstwa Siergieja Ławrowa. Ukraińska strona przedstawiła zupełnie inne stanowisko

Stwierdzenie o manipulacji informacyjnej Kremla w przypadku słów Siergieja Ławrowa o negocjacjach nie jest bezpodstawne. Ukraińska strona punktuje nieprawdziwe stwierdzenia, jakie padły z ust szefa MSZ Rosji.

Przede wszystkim ukraińscy politycy wskazują, że nadal ich celem jest dążenie do dołączenia do NATO. Dodatkowo mimo nie bycia sojusznikiem Sojuszu, Ukraina liczyć może na wsparcie krajów członkowskich. Nieprawdą jest również stwierdzenie o "postępach" negocjacyjnych z Turcji. Stanowisko Ukrainy jest inne, delegacje i politycy wskazują, że postępów obecnie nie ma.

Kolejnym dowodem na próbę rozsiewania dezinformacji przez Siergieja Ławrowa oraz RIA Novosti i próbę łagodzenia nastroi wobec Rosji są niedawne słowa Dmytro Kuleby. Szef Ukraińskiego MSZ podczas telewizyjnego wywiadu wskazał, że celem polityków Ukrainy i wszystkich Ukraińców nadal jest wyzwolenie okupowanych przez Rosjan terenów.

"Realizm" zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie według Moskwy i Kijowa znacznie się różni. - To, co prezydent Władimir Putin myśli na temat Ukrainy, nie ma większego znaczenia - stwierdził Dmytro Kuleba podczas wywiadu. Minister podkreślił, w odróżnieniu od słów Siergieja Ławrowa, że celem ukraińskich wojsk nieustannie jest zwycięstwo nad Rosją w wojnie rozpoczętej na pełną skalę 24 lutego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: ria novosti, pravda, wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >