Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Kierowcy mogą dziś stracić prawo jazdy. Grozi też 1500 zł mandatu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2024 08:55

Kierowcy mogą dziś stracić prawo jazdy. Grozi też 1500 zł mandatu

prawo jazdy
Fot. materiały własne

Polacy masowo tracą prawo jazdy. Powodem jest ignorowanie ważnego znaku. Mowa o znaku D-42, który bezpośrednio wskazuje na to, jak powinien zachować się kierowca. Policjanci rozpoczęli specjalną akcję i wszystko wskazuje na to, że posypią się mandaty wynoszące ponad 1500 zł.

Znak D-42 to zmora polskich kierowców

Specjalna akcja policji w całej Polsce. W piątek 17 maja na drogach pojawi się większa ilość patroli. Powodem jest zaplanowane wcześniej wydarzenie pod kryptonimem “Prędkość”. Policjanci chcą odwrócić niepokojący trend. Widać go w statystykach.

Coraz więcej Polaków traci prawo jazdy. Spora część pozbawiana jest uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z ignorowaniem znaku D-42. Niepozorny czarno-biały znak jest powszechny. Nie wszyscy się jednak do niego stosują.

Nagle weszli na stoły. Nagranie z polskiego liceum hitem sieci

Kierowcy mogą stracić prawo jazdy lub dostać 1500 zł mandatu

Co oznacza znak D-42, który jest zmorą polskich kierowców? To nic innego jak oznaczenie terenu zabudowanego. Za nim obowiązują prędkość maksymalnie 50 km/h. Prawdziwą plagą drogową prowadzącą do wypadków jest przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

ZOBACZ: Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Dotychczas za minięcie tablicy ze znakiem D-42, zignorowania obowiązujących przepisów i jazda o co najmniej 51 km/h za szybko, prawo jazdy straciło aż 9784 kierowców. Przez trzy miesiące nie mogli oni wsiadać za kierownicę. Specjalna akcja policji to efekt porównania statystyk. W 2023 r. o 10 proc. mniej osób traciło przez to prawo jazdy.

Nie tylko utrata prawa jazdy, ale również wysoki mandat

Za zignorowanie niepozornego znaku D-42 otrzymać można dotkliwy mandat. Policjant wręczy bloczek z wypisaną karą wynoszącą 1500 zł i 13 punktów karnych. W przypadku recydywy kwota ta wzrasta do aż 3000 zł. Nie jest to jednak maksymalna kwota. W przypadku odmówienia przyjęcia mandatu sprawa trafia do sądu. Tam zasądzone może zostać nawet 30 000 zł grzywny.

ZOBACZ: Nietypowa atrakcja komunijna hitem sieci. Nagranie podzieliło internautów

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności - zaapelowali policjanci z KGP.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: policja.pl, dziennik.pl