Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Te osoby nie muszą się spowiadać. Ksiądz wyjaśnia, wielu nie ma o tym pojęcia
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 16.05.2024 17:50

Te osoby nie muszą się spowiadać. Ksiądz wyjaśnia, wielu nie ma o tym pojęcia

ksiądz
Fot. Unsplash.com/Josh Applegate

Spowiedź to bardzo ważny element życia katolików. Wielu podkreśla, że wyznanie swoich win daje im nie tylko rozgrzeszenie, ale i ukojenie od trosk. Niestety, może zdarzyć się sytuacja, w której nie będziemy mogli udać się do kościoła. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Ksiądz postawił sprawę jasno.

W tej sytuacji nie musisz się spowiadać

Zasady kościoła katolickiego mówią jasno – wierni powinni udać się do spowiedzi przynajmniej raz w roku. Niestety, nie jest to dla wszystkich tak łatwe zadanie, jakby się wydawało. Niektóre osoby np. z racji choroby nie są w stanie uczestniczyć we mszy świętej, a co za tym idzie, nie mogą podejść do spowiedzi. Co może zrobić w takiej sytuacji? Ksiądz rozwiał wszystkie wątpliwości. Jak się okazuje, jest na to rozwiązanie.

Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Ksiądz o ”trybie warunkowym” dla katolików

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z PAP opowiedział o przypadkach, w których nie jest konieczne tradycyjne przystąpienie do sakramentu pokuty. Jak się okazuję, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zjawić się u spowiedzi, chociażby ze względów zdrowotnych, możemy skorzystać ze wzbudzenia żalu doskonałego. Czym on jest?

ZOBACZ TAKŻE: Pięć dni chodziła z zawałem, nie żyje. Niebywałe, co powiedziała lekarka

Co zrobić, jeśli nie możemy się wyspowiadać?

Wzbudzenie żalu doskonałego pozwala na prawdziwe przebaczenie grzechów nawet w sytuacji, gdy nie pojawimy się w kościele. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk ostrzega jednak, aby nie wykorzystywać nadmiernie tego przyzwolenia. Musimy mieć faktyczne powody, które pozwolą nam na skorzystanie z ”trybu warunkowego”.

Jeśli celowo zaniedbujemy spowiedź, myśląc, że w razie czego w ostatniej chwili wzbudzimy w sobie żal doskonały i to załatwi sprawę, to nie kieruje nami miłość Boża, tylko cwaniactwo – powiedział ksiądz.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: PAP.pl