Wystarczy jeden składnik zmieszać z wodą. Nie znajdziesz lepszej odżywki do pomidorów

Pomidory są bogate w substancje odżywcze, pasują jako dodatek do wielu dań, a ponadto stosunkowo łatwo je wyhodować samodzielnie. Do uprawy tego niewymagającego owocu wystarczy duża donica i trochę wiedzy, jak i czym nawozić glebę. Zanim jednak ruszysz do sklepów po specjalistyczne mieszanki, sprawdź domowe regały – z kilku prostych składników przygotujesz skuteczną pożywkę dla sadzonek.
Pomidory – Jak wyhodować je samemu?
Pomidory mają szereg zastosowań w kuchni – można dodawać je do potraw w ich pierwotnej postaci albo wykorzystać koncentrat lub przecier pomidorowy, by przygotować esencjonalną zupę. Poza smakiem i soczystością, wyróżnia je bogactwo likopenu – silnego przeciwutleniacza, wspierającego pracę serca, odporność na powstawanie nowotworów, a także zapewniającego zdrowy wygląd. Zalet jest cała masa, a dochodzi do nich prostota w hodowli takiego owocu. Przypomnijmy, że zwyczajowo pomidory nazywamy warzywami, ale z punktu widzenia botaniki są to owoce. (Jak ty je określasz? Daj znać w komentarzu)
Około 95 proc. pomidora stanowi woda. Potrzebuje zatem regularnego podlewania i umiejętnego nawożenia, by w ciągu kilku tygodni mógł wzrosnąć do poziomu silnego krzaka, na którym pojawią się gotowe do zbioru dobroci. Jak zatem, krok po kroku, zabrać się za hodowlę pomidorów?
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Trzy proste kroki w celu wyhodowania pysznych pomidorów
Hodowlę pomidorów można podzielić na trzy główne etapy. Pamiętając o każdym z nich, zapewnimy sobie piękne i dorodne owoce, które świetnie sprawdzą się do sałatki a nawet spożycia bez żadnych dodatków.
Krok 1. Wybierz odmianę i wysiej nasiona: Nie każda odmiana pomidorów przetrwa surowe warunki. Jeśli potrzebujesz takich, które można uprawiać na balkonie lub niewielkim tarasie, szukaj nasion odpornych na choroby i tolerujących ograniczone miejsce w glebie. Będą to przede wszystkim odmiany karłowe i koktajlowe, ale nie tylko. Nasiona wysiewaj w płytkiej doniczce na głębokości 0,5 cm – najlepszy okres to przełom lutego, ostatecznie marzec.
Krok 2. Przejdź do pikowania sadzonek: Gdy na sadzonkach przybędą 2-3 liście, przesadź je do większych donic, żeby miały miejsce na rozrost korzeni.
Krok 3. Przesadź pomidory w ostateczne miejsce ich wzrostu: W maju zacznij wystawiać rośliny na bezpośredni kontakt z powietrzem na zewnątrz, hartując je stopniowo. Mniej więcej w połowie maja przesadź je do donicy, w której będą miały wystarczającą przestrzeń. Dbając o nie regularnie, oczekuj pojawienia się pierwszych owoców. Okres zbioru przypada od lipca do września.
Czym nawozić pomidory? Wprowadź suplementację już na etapie sadzonki
Początkowo nasiona pomidorów nie potrzebują specjalnych udogodnień, by wypuściły łodygi. Z czasem jednak warto wdrożyć suplementację bogatą w substancje odżywiające glebę. Kiedy dokładnie? Zrób to, gdy sadzonka będzie miała kilka listków – wtedy następuje idealny moment do sztucznego pobudzenia jej wzrostu. Najczęstszą metodą ogrodników jest nawożenie roślin roztworem biohumusu – zwykle cztery regularne miarki wystarczają na 1,5 l wody.
Możesz też posłużyć się domowymi sposobami. Przesadź młode pomidorowe siewki do większych donic i podlej je prostą odżywką, sporządzoną z 50 g drożdży oraz 5 litrów wody – możesz przygotować większą pojemność, trzymając się proporcji 10 g na 1 l. Pamiętaj, by woda miała letnią temperaturę – dzięki temu przyspieszysz wytrącanie się pozytywnych związków. Po podlaniu pomidorów ziemia zyska potas, magnez, żelazo, fosfor i azot.
Jeśli aktualnie nie masz w domu drożdży, ale gdzieś między przyprawami schowana jest żelatyna, to może być alternatywą. Jedną łyżkę proszku rozpuść w 250 ml ciepłej wody. Wymieszaj dokładnie, po czym dolej jeszcze 0,5 l chłodnej, ale nieprzesadnie zimnej, wody.
Używaj nawozów rozsądnie – choć są potrzebne, można z nimi przesadzić tak samo, jak z niektórymi suplementami dla ludzi. Pomidory podlewaj wodą co 2-3 dni, ale odżywką tylko raz na trzy tygodnie.





































