Goniec.pl
Ursula von Der Leyen postawiła Polsce warunków, na razie pieniędzy z KPO nie będzie

(zdj. ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy". Ursula von der Leyen postawiła Polsce warunki

7 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Pieniądze dla Polski w ramach KPO nie popłyną zbyt szybko? Rząd przekonujący o wielkim sukcesje w Komisji Europejskiej może być niemiło zaskoczony deklaracją Ursuli von der Leyen. - Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy do momentu zrealizowania reform - przekazała przewodnicząca KE.

Jednoznaczny przekaz dla Polski wprost od Ursuli von der Leyen. Zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy nie jest wystarczające do przekazania Warszawie miliardów euro.

Prognoza pogody na środę

Prognoza pogody na środę. IMGW wydał alerty dla połowy Polski

CZYTAJ DALEJ

Najnowsza wypowiedź Ursuli von der Leyen burzy narrację prowadzoną przez Mateusza Morawieckiego. Polsce postawiono twarde warunki i na razie nie ma mowy o wykonaniu przelewu na bajońską kwotę obiecaną w ramach KPO.

Ursula von der Leyen stawia warunki, na razie nie będzie pieniędzy z Unii

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się burzliwa debata na temat polskiego KPO. Padło wiele mocnych słów, a drugoplanowym bohaterem obrad był wyjątkowo nieformalny strój Patryka Jakiego.

Największą uwagę przykuła jednak Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej po przekazaniu informacji o akceptacji polskiego KPO boryka się z falą krytyki ze strony europosłów.

Postanowiła odpowiedzieć na zarzuty i nie pozostawiła złudzeń, że jest zbyt wcześnie by mówić o faktycznym przekazaniu Polsce pieniędzy. Zanim do tego dojdzie, rząd Mateusza Morawieckiego został zobligowany do wypełnienia wszystkich "kamieni milowych".

- Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych pieniędzy do momentu zrealizowania reform - postanowiła sprawę jasno Ursula von der Leyen, nad którą zawisło widmo głosowania nad wotum nieufności. Słów, które nie ucieszą Mateusza Morawieckiego padło jednak więcej.

sklep

Polka zrobiła zakupy w moskiewskim sklepie. Pokazała, jak wzrosły ceny

CZYTAJ DALEJ

Najważniejszym warunkiem pozostaje praworządność

Spór wokół nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym trwa i wszystko wskazuje, że to ona odegra najważniejszą rolę w przyznaniu lub zablokowaniu pieniędzy dla Polski. Mowa o 36 mld euro.

- Przyjęcie planu jest związane z jasnym zobowiązaniem Polski do zapewnienia praworządności - mówiła do europosłów Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca dała Warszawie jasny przekaz. - Po pierwsze, obecna Izba Dyscyplinarna SN musi być rozwiązana i zastąpiona niezależnym sądem, ustanowionym zgodnie z prawem. Nowa izba musi być znacząco różna od obecnej, aby była zgodna z wymogami TSUE. Po drugie, system dyscyplinujący musi być zmieniony - wyliczała.

- Po trzecie konieczne jest przywrócenie do orzekania sędziów zawieszonych przez nieprawidłowo powołaną izbę SN - dodała na koniec Ursula von der Leyen. Przypomnijmy, że w czasie głosowania nad nowelizacją ustawy o SN premier nie zagłosował mimo obecności na sali sejmowej. Rzecznik rządu określił to mianem zaledwie "niedopatrzenia".

zakupy

Polacy zajrzeli do marketu w Niemczech, szczęki im opadły. Różnice nawet przy chlebie i maśle

Według danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w maju inflacja w Polsce sięgnęła poziomu 13,9 proc. To najwyższa wartość od ponad 20 lat. Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów ceny wzrosły średnio o 8 proc. rok do roku. Co to oznacza dla konsumentów?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >
Magdalena Ogórek nie wytrzymała, "zaprotestowała" w studio TVP Info

Wiadomości

Magdalena Ogórek "zaprotestowała" na wizji. Gwiazda nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >