Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jest nowy prezes Orlenu. Wiemy, kto zastąpi Daniela Obajtka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.04.2024 20:19

Jest nowy prezes Orlenu. Wiemy, kto zastąpi Daniela Obajtka

Daniel Obajtek
Fot. East News/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomo już, kto zastąpi Daniela Obajtka w roli prezesa PKN Orlen. Jego następcą wybrany został Ireneusz Fąfara. Nowy prezes Orlenu przez wiele lat pracował już w spółce. Kandydaturę wspierało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Znamy nazwisko następcy Daniela Obajtka

Polska poznała nazwisko następcy Daniela Obajtka. Były prezes Orlenu został odwołany dwa miesiące temu i chociaż wcześniej deklarował, że sam odejdzie z piastowanej funkcji, to konieczne było zwołanie Rady Nadzorczej.

Nowym prezesem Grupy Orlen został Ireneusz Fąfara. Do ostatniej chwili nie było pewne, kto zasiądzie w fotelu prezesa, ale ostatnie to kandydat popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymał schedę pod Danielu Obajtku.

"Kaczyński to złodziej!". Pod pomnikiem smoleńskim doszło do incydentu z udziałem prezesa PiS

Orlen wydal komunikat

10 kwietnia 2024 r. Rada Nadzorcza Spółki powołała Pana Ireneusza Fąfarę z dniem 11 kwietnia 2024 r. na funkcję Prezesa Zarządu ORLEN S.A. na okres wspólnej kadencji Zarządu, która kończy się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za rok 2025 - przekazał Orlen w specjalnym komunikacie.

ZOBACZ: "Kaczyński to złodziej!". Pod pomnikiem smoleńskim doszło do incydentu z udziałem prezesa PiS

Rada nadzorcza Orlenu stwierdziła, że Ireneusz Fąfara to “ekspert doskonale znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyki”. Podczas ogłaszania następcy Daniela Obajtka podkreślone zostało to, iż jest on praktyki zarządzania “dużymi organizacjami i wielomiliardowymi projektami”. Największym konkurentem Ireneusz Fąfary w walce o posadę prezesa Orlenu był Krzysztof Zamasz. Ostatecznie jednak to kandydat zarządzający od wielu lat spółka na Litwie otrzymał szansę poprowadzenia giganta paliwowego.

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Kim jest Ireneusz Fąfara, który do 2018 odpowiedzialny był za litewską spółkę Orlenu? W ostatnim czasie związany był ze spółkami biotechnologicznymi 4Cell Therapies i i Helixbiopharma. Natomiast w latach 2007-2009 był prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego.

ZOBACZ: Lidl i Biedronka jednak podwyższają ceny? Ten produkt podrożał o 13 zł

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami portalu businessinsider.pl, Krzysztof Zamasz miał zaprzepaścić szansę na zostanie nowym prezesem Orlenu podczas rozmowy konkursowej. Tematyka, która miała postawić kandydata w złym świetle dotyczyła rynku rafineryjnego oraz paliwowego, a więc sfer kluczowych dla Grupy Orlen.

Źródło: orlen, businessinsider.pl