Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > NATO poderwało myśliwce stacjonujące w Polsce. Dowództwo Sił Powietrznych wydało komunikat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.04.2024 17:30

NATO poderwało myśliwce stacjonujące w Polsce. Dowództwo Sił Powietrznych wydało komunikat

myśliwiec NATO
Fot. X.pl/@NATO_AIRCOM

NATO poderwało myśliwce w związku z lotem rosyjskiej maszyny. Piloci wystartowali z Malborka i skierowali się nad Morze Bałtyckie. Dowództwo Sił Powietrznych NATO potwierdziło, iż doszło do przechwycenia Ił-20 należącego do Federacji Rosyjskiej.

NATO poderwała myśliwce z Malborka

Kolejny incydent w polskiej przestrzeni powietrznej. W środę (10.04) doszło do pilnego poderwania myśliwców NATO. Zostało to potwierdzone oficjalnym komunikatem.

NATO poderwała włoskie myśliwce. Maszyny wystartowały z Malborka (woj. pomorskie). Powodem nagłej akcji sojuszniczych wojsk jest obecność rosyjskiego samolotu Ił-20.

Kolejne zajścia przed pomnikiem smoleńskim. Kaczyński i Morawiecki musieli uciekać

Nad Morzem Bałtyckim pojawił się rosyjski samolot

Włoskie myśliwce stacjonują w Polsce w ramach misji Air Policing. Wysłane zostały one w celu przechwycenia maszyny, gdy rosyjski pilot lecący nad Morzem Bałtyckim nie odpowiedział na prośbę na identyfikację.

ZOBACZ: Dziennikarz TVP potrącony przez samochód. Życie uratował mu kask

Ił-20 to rosyjski samolot, który wykorzystywany jest do rozpoznania elektronicznego i obrazowego. Do podobnego incydentu w polskiej przestrzeni powietrznej doszło kilka dni temu w miniony weekend.

Niedawno doszło do ponownego incydentu

W weekend do akcji wysłane zostały myśliwce niemieckie. Wówczas piloci poderwali maszyny także w związku z pojawieniem się rosyjskiego Ił-20. Maszyna poruszała się nad Morzem Bałtyckim, ale miała wyłączony transponder, który umożliwia identyfikację.

ZOBACZ: Łódzkie. 17-latka wysiadła na moment z samochodu. Po chwili nie żyła

Baltic Air Policing to kryptonim jednej z operacji NATO. Część myśliwców stacjonuje w Polsce, niemniej celem pilotów jest patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Misja ta trwa od marca 2004 r.

Źródło: goniec.pl