Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Donald Tusk zabrał głos ws. cen paliw. Wskazał kluczową datę
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 22.02.2024 14:44

Donald Tusk zabrał głos ws. cen paliw. Wskazał kluczową datę

tankowanie donald tusk
Piotr Molecki/East News, JirkaF / Pixabay.com

Spełniły się zapowiedzi analityków. W związku z rosnącymi cenami ropy naftowej widzimy coraz wyższe ceny na stacjach. Tankowanie jest najdroższe od ponad dwóch miesięcy. Premier został zapytany o plany rządu w tej sprawie. Donald Tusk przekonywał, że do końca marca poznamy odpowiedź na możliwości obniżenia cen paliw na stacjach Orlen. Poruszył też kwestię następcy Daniela Obajtka.

Kto przejmie fotel prezesa po Obajtku?

W czasie czwartkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk odniósł się do najbliższych planów w sprawie Orlenu. Zaznaczył, że po odwołaniu z funkcji prezesa Daniela Obajtka, w tej chwili trwa „przebudowa władzy” w spółce skarbu państwa. Zapewnił także, iż nie będzie odgórnej nominacji na kolejnego prezesa.

O tym, kto będzie rządził daną spółką Skarbu Państwa, będą decydowały transparentne konkursy. Bardzo mi na tym zależy, żeby były jak najbardziej kompetentne, możliwie najmniej polityczne, chociaż w spółkach strategicznych polityka zawsze będzie obecna, ale nie może polegać to na tym, że czysta partyjna polityka ma prymat nad interesami spółki, czy szerzej, rynku – powiedział premier.

ZOBACZ TAKŻE: Spore podwyżki emerytur również dla polityków. Padły konkretne kwoty

Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?

Co z cenami paliw?

Kierowcy podjeżdżają na stacje i załamują ręce. Zgodnie z danymi portalu e-petrol litr benzyny Pb 98 kosztuje średnio 7,02 zł, a Pb 95 – 6, 47 zł. Dziennikarze podczas czwartkowej konferencji zapytali Donalda Tuska o obietnicę dotyczącą cen paliw. Jak sam zapewniał w styczniu ubiegłego roku „gdyby był premierem, to rachunki za prąd i za gaz mogłyby wynosić połowę tego co wynoszą teraz", oraz „dziś benzyna byłaby po 5,19 zł".

Ceny paliw rosną. Premier: „trwają analizy”

Premier zapytany o plany rządu w kwestii rosnących cen paliw przyznał, że obecnie przeprowadzane są analizy w tej kwestii. Mają one wyjaśnić przyczyny spadków cen w okresie kampanii wyborczej oraz ich znacznego wzrosty w kolejnych miesiącach. Odwołał się tym samym do kontrowersji związanych z decyzjami Daniela Obajtka.

Myślę, że będę gotowy do precyzyjnej odpowiedzi, jakie czynniki wpływają na to, że benzyna mogła być relatywnie tania, gdy była kampania i pan Obajtek i dlaczego te ceny tak podskoczyły, gdy pan Obajtek powoli żegnał się z władzą. Nie mam tu konspiracyjnych teorii, ale mam nadzieję, że do końca marca będziemy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliwa były niższe niż w tej chwili – stwierdził Donald Tusk.

ZOBACZ TAKŻE: Co stanie się z majątkiem Tomasza Komendy? Kaszewiak zabrał głos

Źródło: interia.pl