Goniec.pl > Wiadomości > Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety
Piotr Dutka
Piotr Dutka 29.09.2022 12:47

Jarosław Kaczyński podjął decyzję ws. Morawieckiego. Już wszystko jasne, lider PiS ujawnił priorytety

Screen Youtube / Janusz Jaskółka
Screen Youtube / Janusz Jaskółka

Jarosław Kaczyński zdecydował o losie Mateusza Morawieckiego. Lider Prawa i Sprawiedliwości podjął trudną decyzję i postanowił pozostawić aktualnego premiera na jego stanowisku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jego pozycja będzie zdecydowanie słabsza. Zgodnie z wiadomościami przekazanymi przez RMF FM, prezes uważa, że głównym "wrogiem" jest Donald Tusk, a Elżbieta Witek, nie jest jeszcze gotowa, by pełnić obowiązki szefa rządu.

O tym, że posada polskiego premiera jest niezwykle "gorącym" stanowiskiem, wiadomo nie od dziś. Temat potencjalnych zmian na tym stanowisku powraca jak bumerang, co jakiś czas, skutecznie absorbując opinię publiczną.

RMF FM: Mateusz Morawiecki pozostanie na stanowisku premiera

Tym razem pozycja aktualnego szefa rządu została osłabiona w głównej mierze przez konflikt z wicepremierem, Jackiem Sasinem, a także powiązanych z nim polityków PiS. Tuż po wybuchu kryzysu energetycznego, minister aktywów państwowych prowadzi otwartą wojnę z Mateuszem Morawieckim, a także jego ludźmi.

Jak wiadomo, już od dłuższego czasu można usłyszeć o potężnych rozłamach w obrębie partii. Taki stan rzeczy nie jest na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu, który został zmuszony do opanowania ciężkiej sytuacji. Zaniepokojony prezes rozmawiał na ten temat w ostatnich dniach m.in. z europosłem PiS i szefem Republikanów Adamem Bielanem.

Z kolei w czwartek 29 września dziennikarze RMF FM poinformowali, że to już "koniec puczu w Prawie i Sprawiedliwości", a otwarty konflikt został zażegnany.

Jarosław Kaczyński opanował sytuację wewnątrz PiS. Prezes nakreślił "priorytety"

- Prezes PiS nie posłuchał spiskowców dlatego, że przesadzili. Cała kampania oczerniania premiera rozpętana przez Jacka Sasina była nieodpowiedzialna - informuje RMF FM.

Stacja przekazała, że Jarosław Kaczyński "postawił do pionu" wszystkich "buntowników", a także nakreślił jasne i przejrzyste priorytety na nadchodzące miesiące.

Jacek Sasin miał usłyszeć, że w chwili obecnej głównym wrogiem jest Donald Tusk, z kolei Elżbieta Witek, że nie jest jeszcze gotowa na objęcie stanowiska szefowej rządu.

W praktyce oznacza to, że Mateusz Morawiecki pozostanie na swoim stanowisku, aczkolwiek jego pozycja, jako premiera pozostanie mocno osłabiona. Na jego niekorzyść działa fakt, że już wkrótce z rządu ma odejść jego bliski współpracownik, szef KPRM Michał Dworczyk, a także prawdopodobnie, choć nie jest to przesądzone - szef gabinetu premiera Krzysztof Kubów. 

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM