Goniec.pl
Twitter/pisorgpl

Twitter/pisorgpl

Jarosław Kaczyński bezlitosny dla Niemiec. "Są nam winni, mają zapłacić"

5 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Nowej Soli Jarosław Kaczyński nie pozostawił żadnych złudzeń względem domagania się przez stronę polską zadośćuczynienia od Niemiec za poniesione straty w trakcie II wojny światowej. Lider PiS po raz kolejny powtórzył, iż nasi zachodni sąsiedzi odpowiadają za wywołanie wojny oraz zbrodnie dokonane na obywatelach polskich, za które muszą odpowiedzieć.

Jarosław Kaczyński bezlitosny dla Niemiec

- Oni wywołali wojnę, oni dopuścili się nieprawdopodobnych zbrodni, oni też poniżyli w sposób straszliwy nawet tych Polaków którzy przeżyli, wykorzystywali ich. Oni robili to jako cały naród - mówił Jarosław Kaczyński do wyborców, którzy przybyli na niedzielne spotkanie w Nowej Soli.

Jarosław Kaczyński skrytykował lekarzy i zaproponował, by brali przykład z księży.

Jarosław Kaczyński krytykuje lekarzy i wskazuje na księży. "Trzeba coś z tym zrobić"

CZYTAJ DALEJ

Jednocześnie prezes PiS podkreślił, iż uzyskane w ramach rekompensaty tzw. "ziemie odzyskane" w żadnej mierze nie odzwierciedlają rzeczywistych strat jakich doznała Rzeczpospolita. Tłumaczenia zaś Niemiec jakoby ziemie te były lepiej zurbanizowane oraz zorganizowane gospodarczo i przemysłowo nie sprawiają, iż polskie roszczenia reparacyjne tracą na swojej mocy.

- Mają nam zapłacić. A to, że stracili część terytorium to można powiedzieć tak - gdyby Niemcy potraktowano tak jak to było w wielu planach, i to sformułowanych nie w Rosji, tylko na Zachodzie (...), to by dzisiaj byli bardzo bardzo biednym i dużo mniej licznym niż są krajem - przekonywał Jarosław Kaczyński.

- Potraktowano ich wyjątkowo łagodnie. Niech Bogu dziękują, że tylko tak. Są nam winni i mają zapłacić - skwitował całą sprawę polityk.

Reparacje wojenne od Niemiec

Powyższy wywód prezesa PiS był odpowiedzią na pytanie jednego z "internautów", który pragnął się dowiedzieć czy mieszkańcy woj. lubuskiego mogą być spokojni o swoje nieruchomości wobec zabiegów polskiego rządu związanych z reparacjami wojennymi od Niemiec.

Po chmurnym ogłoszeniu przez komisję Arkadiusza Mularczyka wyliczeń zadośćuczynienia należnego Polsce od strony niemieckiej za wyrządzone krzywdy z okresu II wojny światowej, temat ten nieustannie pojawia się podczas wystąpień Jarosława Kaczyńskiego.

Pomimo zapewnień rządu polskiego, iż uczyni wszystko co w jego mocy, by wywrzeć na stronie niemieckiej presję wymagającą właściwej odpowiedzi, jak ustalili dziennikarze "TVN24" w oficjalnej nocie skierowanej do Niemiec ani razu nie pada słowo "reparacje" jak również próżno w nim szukać ustaleń raportu Arkadiusza Mularczyka opiewającego na kwotę 6 bilionów zł.

TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Jeden po drugim wychodzili na scenę i się zaczęło. Politykom może się zrobić słabo

We wtorek 18 stycznia po raz 29. wręczono "Paszporty Polityki". W trakcie gali, na której nagrodzono najbardziej obiecujących polskich artystów, nie zabrakło odwołań do polityki. Pod ostrzałem prowadzących i laureatów znaleźli się m.in. prezes TVP Jacek Kurski, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Kliknij "dalej", aby sprawdzić, co zarzucili im uczestnicy wydarzenia.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: YT/Onet News/dorzeczy.pl/Twitter/pisorgpl/tvn24.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >