Goniec.pl > Wiadomości > "Fakty" TVN nie czekały ani chwili. Już na początku uderzyły w TVP
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.09.2023 15:09

"Fakty" TVN nie czekały ani chwili. Już na początku uderzyły w TVP

Piotr Kraśko "Fakty" TVN
"Fakty" TVN wyd. z dn. 13.09.23

Pojedynek “Fakty” TVN kontra “Wiadomości” zdaje się nie mieć końca. Ta najdłuższa batalia w historii polskich mediów zatacza coraz szersze kręgi i wchodzi na zupełnie nowe poziomy. Nie ma takiego tematu, którego oba serwisy nie potrafiłyby wykorzystać do ataku na siebie nawzajem. Tym razem do ofensywy przystąpił amerykański nadawca, który wbił konkurentowi ogromną szpilę przy okazji tzw. afery wizowej.

"Fakty" TVN kontra "Wiadomości" TVP

Czy ta bitwa może być jeszcze bardziej zaciekła? Kiedy wydaje się już, że “Wiadomości” swoimi “szamanami z Wiertniczej” przekroczyły Rubikon, a TVN odwdzięczył się dostatecznie przyklejając TVP niewygodną łatkę “telewizji rządowej”, to zaraz okazuje się jednak, że nasza wyobraźnia jest mocno ograniczona.

Nie ma już dnia, by w jednej czy też drugiej telewizji nie padła obelga czy też oskarżenie pod adresem konkurenta, ale TVN potrafi robić to w wyjątkowo wysublimowany sposób.

W środowym (13 września) wydaniu serwisu, prowadzonym przez Piotra Kraśkę, na pierwszy plan zdecydowanie wybił się materiał Macieja Knapika, który tylko z pozoru traktował o tzw. aferze wizowej. Tak naprawdę był to akt oskarżenia wobec rządu, ale i sprzyjających mu mediów. Niby nic, a zaboleć musiało.

Dawid Kwiatkowski publicznie wyznał miłość. Ujawnił też prywatną korespondencję

Amerykańska stacja o aferze wizowej

Maciej Knapik postanowił w pigułce przedstawić widzom to, o co tak naprawdę chodzi w aferze wizowej oraz to, jak alergicznie na jej zaistnienie reagują osoby z PiS i właśnie TVP.

W tym celu dziennikarz posłużył się m.in. wieloma fragmentami nagrań, na których jest kompletnie zbywany przez najważniejsze persony w partii, których hipokryzja już dawno nie była tak widoczna.

- To jest wielkie niebezpieczeństwo. […] Gwałty, rabunki, morderstwa. […] Oni chcą zgotować wam piekło - usłyszeliśmy z ust premiera. Knapik zwrócił przy tym uwagę, że podobne stwierdzenia padały wielokrotnie, ale prawda okazała się być inna.

Reporter “Faktów” najlepiej podsumował postępowanie rządzących, mówiąc o kampanii pełnej strachu i oskarżeń, a także nadużyć. Pokazał też np. widok z map Google obrazujący kolejki przed polską ambasadą w Nigerii. Wszystko to zestawione z ostrą retoryką PiS wypadło wyjątkowo obłudnie.

Maciej Knapik uderzył boleśnie w TVP

W dalszej części materiału, pijąc do afery w MSZ, Maciej Knapik przytoczył też wypowiedź Zbigniewa Ziobry, który wymownie stwierdził, że “w każdym środowisku mogą znaleźć się ludzie nieuczciwi”.

Pokazano również, jak na konferencji PiS dziennikarzowi wyłączono mikrofon, aby nie mógł zadawać niewygodnych pytań. Największy cios powędrował jednak w stronę TVP.

- I tylko w mediach rządowych ciągle słyszymy, że władza broni nas przed rzekomo groźną emigracją - stwierdził Knapik, pokazując na ekranie przebitki z TVP Info, a na jednej z nich pełen fałszu pasek “Wzmocniona ochrona polskich granic”. Czas pokaże, czy TVP odpowie równie mocno.

Źródło: “Fakty” TVN