Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

msz budynek tablica
19.01.2024 19:24 Pilny komunikat MSZ do wszystkich Polaków. Resort „odradza wszelkie podróże”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalny komunikat dla osób zainteresowanych podróżami morskimi w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al-Mandab i wybrzeża Somalii. Odradzono wszelkie tego typu wyprawy ze względu na ataki i przypadki piractwa. MSZ ostrzega, że wiążą się one z realnym zagrożeniem dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam osób i statków.

piotr w. polityk oskarżony
17.01.2024 18:18 Były wiceminister Piotr W. zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzuty

Piotr W. został zatrzymany przez CBA. Lubelski pion ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił mu zarzuty w związku z przyspieszaniem procedur wizowych.

samolot ewakuacja Polacy
05.11.2023 11:36 Pilny komunikat MSZ. Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy wstrzymana

Ewakuacja nie jest możliwa. Taki komunikat przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pilna wiadomość skierowana jest do Polaków, którzy przebywają w Strefie Gazy. W oficjalnym komunikacie dyplomatycznym MSZ nie zabrakło emocji.

Zbigniew Rau
23.09.2023 09:06 Afera wizowa zatacza coraz szersze kręgi. "Służby musiały mieć wiedzę od lat"

Dla jednych wcale jej nie ma, dla innych ta obecna jest “największą w XXI wieku”. Prawdą jest jednak, że żadna sprawa nie wywołała w ostatnim czasie tak wielu emocji wśród polityków i to w samym środku kampanii wyborczej do parlamentu. Afera wizowa zatacza tymczasem coraz szersze kręgi i niewykluczone wcale, że to dopiero jej początek. Kto na tym zyska? Kto straci? I czy rzeczwyście zalała nas fala nielgalnych imigrantów z Azji i Afryki? Portal Goniec.pl zapytał o to eksperta, dyplomatę i posła przeprowadzającego kontrole w kolejnych ministerstwach.

Olaf Scholz Piotr Wawrzyk
16.09.2023 08:29 Niemcy przywrócą kontrole na granicy? "Zachód może przestać uznawać wydane przez MSZ wizy"

Afera wizowa coraz głośniej jest komentowana przez zachodnie media i polityków. Głos zabrał także rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie. Czy polskie wizy zostaną przez Niemcy unieważniona, a na granicach obu państw pojawią się kontrole? 

Piotr Kraśko "Fakty" TVN
14.09.2023 15:09 "Fakty" TVN nie czekały ani chwili. Już na początku uderzyły w TVP

Pojedynek “Fakty” TVN kontra “Wiadomości” zdaje się nie mieć końca. Ta najdłuższa batalia w historii polskich mediów zatacza coraz szersze kręgi i wchodzi na zupełnie nowe poziomy. Nie ma takiego tematu, którego oba serwisy nie potrafiłyby wykorzystać do ataku na siebie nawzajem. Tym razem do ofensywy przystąpił amerykański nadawca, który wbił konkurentowi ogromną szpilę przy okazji tzw. afery wizowej.

telewizja Rosja
01.05.2023 16:38 W rosyjskiej telewizji zagrozili śmiercią polskiemu ambasadorowi. MSZ zareagowało

Rosyjska propaganda doczekała się odpowiedzi ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Paweł Astachow w telewizji na żywo zagroził śmiercią polskiemu ambasadorowi. Skandaliczne słowa doczekały się reakcji.

Ambasador USA pilnie wezwany do polskiego MSZ, wszystko przez TVN i reportaż o Janie Pawle II
09.03.2023 16:58 Ambasador USA pilnie wezwany do polskiego MSZ. Powód? TVN i reportaż o Janie Pawle II

Ambasador USA wezwany do polskiego MSZ. Resort po kilku chwilach od publikacji ostrego komunikatu zdecydował się na jego edycję i słowo "wezwano" zamieniono na "zaprosiło". Poszło o "działania jednej ze stacji telewizyjnych".

MSZ wydał pilne ostrzeżenie, chodzi o bezpieczeństwo Polaków
31.01.2023 12:06 MSZ wydał pilne ostrzeżenie. Należy "unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pilnie ostrzega wszystkich Polaków. Ambasada RP w Izraelu ostrzega przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. - Może dochodzić do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi, a także aktów przemocy - czytamy w komunikacie.

morawiecki scholz
03.01.2023 21:00 Jest odpowiedź Niemiec w sprawie reparacji dla Polski. Twarde stanowisko co do polskich żądań

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec nie pozostawia złudzeń - sprawa wojennych reparacji, a co za tym idzie, ogromnych kwot wypłaconych stronie polskiej, to temat zamknięty. O stanowisku naszego zachodniego sąsiada w tej sprawie poinformowało polskie MSZ we wtorkowym komunikacie.

Nota dyplomatyczna na temat reparacji wojennych została ujawniona przez polskie MSZ
28.10.2022 11:38 MSZ domaga się odszkodowania za straty wojenne od Niemiec. Ujawniono szczegóły noty dyplomatycznej, padła ostateczna kwota

Nota dyplomatyczna na temat reparacji wojennych została ujawniona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzecznik resortu, Łukasz Jasina, opublikował specjalny komunikat. Lista roszczeń, jakie Polska formułuje wobec Niemiec, nie jest krótka. Domaganie się 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych to tylko czubek góry lodowej. Termin "reparacje wojenne" został zastąpiony innym.Reparacje wojenne rozpalają od 1 września nie tylko polską politykę. Olaf Scholz jednoznacznie wskazał, że Warszawa nie może liczyć na wypłatę żadnych pieniędzy, a kwestia II wojny światowej została już zamknięta.PiS uważa inaczej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało szczegóły noty dyplomatycznej, która trafiła do Berlina. Lista żądań stawiana przez resort Zbigniewa Raua jest imponująca.

Zmiany w rządzie: MSZ potwierdza, będzie nowy wiceminister
24.10.2022 12:42 Kolejne zmiany w rządzie, nominacja nowego wiceszefa MSZ kwestią czasu. Zaważyła jedna rzecz

Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego. Potwierdzają się medialne doniesienia z poprzedniego tygodnia na temat przetasowania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pod Zbigniewem Rauem już niedługo rozpocznie pracę poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Resort oficjalnie to potwierdził.Kolejne zmiany w rządzie PiS. Mateusz Morawiecki już niedługo zyska nowego wiceministra, którego zadaniem będzie prowadzenie sprawy reparacji wojennych.Plotki o poszerzeniu listy wiceministrów spraw zagranicznych się potwierdziły. Portal onet.pl już w środę 19 października donosił, że Zbigniew Rau zyska nowego podwładnego. Mamy oficjalny komunikat.

Evgeny Sinitsyn/Xinhua News/East News, Pawel Wodzynski/East News
23.04.2022 09:53 Dyplomatyczny odwet Rosji. Utrudniają pracę i robienie zakupów polskim pracownikom placówki

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina ujawnił w rozmowie z "Faktem", że Rosjanie mszczą się na polskich dyplomatach przebywających w Moskwie. Utrudniają im pracę, dostęp do pieniędzy i robienie zakupów. Eksperci twierdzą, że może to być dopiero początek dyplomatycznego odwetu.- My w Polsce manifestujemy, robimy demonstracje, malowane są tam różne rzeczy na chodniku pod rosyjską ambasadą, ale nikt nie uniemożliwia Rosjanom pójścia do sklepu - stwierdził Łukasz Jasina, zdziwiony zachowaniem Rosjan.

YVES HERMAN/AFP/East News
08.04.2022 16:02 Wymiana zdań między Morawieckim a Macronem. Ambasador Francji wezwany do polskiego MSZ

Do siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Francji w Polsce. Rzecznik resortu Łukasz Jasina oznajmił, że nagłe spotkanie ma związek z twierdzeniami, które Emmanuel Macron zaprezentował w wywiadzie dla "Le Parisien". W rozmowie z tygodnikiem prezydent Francji nazwał Mateusza Morawieckiego "skrajnie prawicowym antysemitą, który wyklucza osoby LGBT".Spór słowny wybuchł na kilka dni przed wyborami prezydenckimi, w których Emmanuel Macron będzie ubiegał się o reelekcję. Francuzi pojawią się przy urnach już w najbliższą niedzielę (10 kwietnia).

Piotr Molecki/East News
08.04.2022 15:21 Polski ambasador w Rosji wezwany na dywanik. Onet: Rosja wydala 38 polskich dyplomatów

Z ustaleń Onetu wynika, że Rosja podjęła decyzję o wydaleniu 38 polskich dyplomatów. Wcześniej do siedziby rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski. Pod koniec marca Polska zmusiła do natychmiastowego wyjazdu 45 rosyjskich dyplomatów, którzy mieli działać na rzecz wywiadu.Onet opiera ustalenia na swoich źródłach. Oficjalne oświadczenie polskiego MSZ w tej sprawie ma pojawić się w piątek w godzinach popołudniowych.

Jan BIELECKI/East News
23.03.2022 10:31 ABW przekazała listę podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Jest wniosek o ich wydalenie

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oznajmił, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) przekazała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę 45 osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Szef ABW zawnioskował o ich pilne wydalenie z Polski. Do resortu został wezwany ambasador Rosji w Polsce.Jako pierwszy informacje o ewentualnym wydaleniu rosyjskich dyplomatów podał Onet. Kilkanaście minut później do sprawy odnieśli się przedstawiciele rządu.

Morawiecki Rau
08.03.2022 21:12 Jest decyzja w sprawie samolotów MIG-29. MSZ opublikowało komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat na temat decyzji polskiego rządu w sprawie samolotów, które miałyby wspomóc walkę Ukrainy przeciwko Rosji. MSZ nie tylko wskazuje, że Polska jest gotowa przekazać samoloty MIG-29 "niezwłocznie" i "nieodpłatnie" do dyspozycji USA. Resort wzywa również inne państwa NATO do podobnego działania.We wtorek 8 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało stanowisko polskiego rzadu dotyczące kroków o przekazaniu samolotów do dyspozycji USA. Decyzja już zapadła, Polska jest gotowa.

ważne
26.02.2022 23:33 Oficjalne ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort odradza podróże do Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla obywateli RP. Resort odradza jakiekolwiek podróże do Federacji Rosyjskiej. To już kolejny kraj, który Polki i Polacy powinny skreślić ze swojej listy podróżniczej. MSZ przedstawił wyjaśnienie jednoznacznego stanowiska.Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie oficjalne ostrzeżenie skierowane do wszystkich obywateli RP. Resort odradza podróże do Federacji Rosyjskiej.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, Twitter/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
20.02.2022 08:03 Kryzys ukraiński. MSZ apeluje do Polaków ws. podróży

Sytuacja wokół Ukrainy jest coraz bardziej niepokojąca. W związku z tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wydało specjalny komunikat, w którym odradza Polakom podróże do kilkunastu ukraińskich obwodów. Z kolei obywatelom, którzy są na tych terenach, rekomenduje ich opuszczenie.Mimo rosnącego zagrożenia polskie władze nie podjęły decyzji o ewakuacji pracowników z ambasady w Kijowie. Jednak wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz nie wyklucza takiego scenariusza, o czym pisaliśmy tutaj.

We wtorek szef polskiego MSZ uda się ze specjalną wizytą do Moskwy
14.02.2022 20:00 We wtorek Zbigniew Rau spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem Ukraina

Już we wtorek szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotka się ze Siergiejem Ławrowem. Zbigniew Rau pojedzie do Moskwy, by poruszyć kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa tematy. Niedawno MSZ ostrzegło Polaków przed podróżami za wschodnią granicę, a spotkanie ministra z politykami z Rosji poprzedziła wizyta na Ukrainie i poznanie stanowiska m.in. Wołodymyra Zełenskiego.Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził, że we wtorek Zbigniew Rau uda się z wizytą dyplomatyczną do Moskwy. Spotkanie szefa polskiego ministerstwa spraw zagranicznych jest ściśle związany z kryzysową sytuacją w Ukrainie.- Rozmowy będą koncentrowały się na wzmocnieniu współpracy OBWE z Federacją Rosyjską, w tym także na dążeniach do stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa i łagodzenia napięć na obszarze OBWE - poinformował Łukasz Jasina.

Polskie MSZ wydało pilny komunikat. Podjęto decyzję, jest oficjalne ostrzeżenie
12.02.2022 16:30 Polskie MSZ wydało pilny komunikat. Podjęto decyzję, jest oficjalne ostrzeżenie

Pilny komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort zwrócił się do wszystkich osób planujących podróże. Dyplomaci nie mają wątpliwości, że obecnie podróż do Ukrainy nie jest bezpieczna. Wprost odradzają wybieranie tego kierunku, jest oficjalne stanowisko.Sytuacja na terenie Ukrainy, kraju bezpośrednio sąsiadującego z Polską zmusiła Ministerstwo Spraw Zagranicznych do wydania specjalnego ostrzeżenia. W komunikacie wskazano, iż podróż do Ukrainy nie jest wskazana z racji realnego zagrożenia.- Ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne - napisało w pilnym komunikacie polskie MSZ.Nie tylko wyszczególniono regiony Ukrainy, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie. Resort wskazuje na możliwe zagrożenia i sytuacje, na które należy się przygotować w przypadku przebywania w Ukrainie.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Flickr/EU2016 SK, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
23.01.2022 11:42 Ambasador miał wepchnąć się na test. MSZ bada sprawę

Jakub Skiba, ambasador Polski w Brazylii miał wepchnąć się na test pod kątem koronawirusa - opisują tamtejsze media. Obywatele są oburzeni, a dyplomata twierdzi, że kolejkę zajął mu pracownik. W sprawę zaangażowało się już Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zapewnia, że zbada sprawę.Główny zainteresowany tłumaczył się z incydentu w rozmowie z portalem G1. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydał też punkt pobrań.

Dymisja w MSZ, Zbigniew Rau potwierdził
10.01.2022 15:19 Zmiany w MSZ. Po krytycznym dla PiS wywiadzie Jarosław Nowak traci stanowisko

Dymisja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po krytyce działań rządu PiS Jarosław Nowak zostaje odwołany ze stanowiska przez ministra Zbigniewa Raua. To kolejne zwolnienie po zaprezentowaniu nieprzychylnej opinii na temat działań partii rządzącej.W poniedziałek Łukasz Jasina poinformował, że szef MSZ zdecydował o dymisji jednego ze swoich pracowników. Nastąpiło to tuż po udzieleniu przez niego wywiadu dla brytyjskiej gazety.- Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu p. Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska - napisał 10 stycznia rzecznik MSZ na Twitterze.Minister Spraw Zagranicznych @RauZbigniew podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu p. Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska.— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) January 10, 2022