Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Ogromne kłopoty TVP. Wpłynęła skarga na "Wiadomości", autorem członek KRRiT
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 13.09.2023 10:15

Ogromne kłopoty TVP. Wpłynęła skarga na "Wiadomości", autorem członek KRRiT

Danuta Holecka "Wiadomości" TVP
"Wiadomości" TVP z dn. 7.09.2023 (zrzut ekranu)

Czarne chmury znów zebrały się nad TVP. Dopiero co Bezpartyjni Samorządowcy zapowiedzieli pozew w trybie wyborczym przeciwko publicznej telewizji, a tymczasem skargę na “Wiadomości” złożył członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Prof. Tadeusz Kowalski domaga się wszczęcia postępowania w sprawie dwóch wydań serwisu z sierpnia br. Jego zdaniem, były one dalece zmanipulowane.

Członek KRRiT skarży "Wiadomości" TVP

Nad sprawą skargi prof. Tadeusza Kowalskiego pochylił się dokładnie portal wirtualnemedia.pl, który informuje, że członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dopatrzył się nadużyć w dwóch materiałach wyemitowanych w “Wiadomościach” TVP 24 sierpnia oraz w jednym pokazanym w serwisie zaledwie dzień później. 

Pierwszy z kwestionowanych reportaży z dnia 24 sierpnia dotyczy kwestii imigrantów, o których wspomniano przy okazji relacjonowania zamieszek w Paryżu, Berlinie i Londynie.

- Materiał […] "Niemcy bagatelizują gwałt na Polaku" nadany w "Wiadomościach" 24 sierpnia zawierał treści zilustrowane scenami przemocy, walk ulicznych i zamieszek, w sposób jednoznaczny i bezdyskusyjny mówiący o zagrożeniu ze strony imigrantów, mogący wzbudzać u widza nadmierny lęk i strach - czytamy w piśmie prof. Kowalskiego.

Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na zimę, duża zmiana

"Autor dokonuje manipulacji"

Drugi z materiałów, który stał się obiektem krytyki członka KRRiT, to zlepek kilku kryminalnych zdarzeń z lat 2015-2022 z udziałem imigrantów, które także miały miejsce w miastach zachodniej Europy. Zdaniem prof. Kowalskiego, pokazane nagranie zostało zmanipulowane.

Jak czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl, ostatni z budzących zastrzeżenia materiałów nosił natomiast tytuł “Putin jest zdolny do wszystkiego”. On także miał zostać wypaczony, m.in. poprzez zestawienie informacji o śmierci Jewgienija Prigożyna z “zabiciem 96 Polaków w katastrofie smoleńskiej” i oskarżeniem o to Donalda Tuska.

- Autor dokonuje manipulacji wykorzystując siłę skojarzeń dwóch niezwiązanych ze sobą zdarzeń - uważa członek KRRiT.

Szereg zastrzeżeń pod adresem TVP

Prof. Tadeusz Kowalski stoi na stanowisku, że "wykorzystanie i zestawianie ze sobą w takim natężeniu drastycznych scen, prezentujących następujące po sobie wielokrotnie akty nasilonej agresji i brutalności, po to, by wzbudzić w widzach nadmierne poczucie strachu, w szczególności wobec osób innej rasy, koloru skóry czy pochodzenia, to treści dyskryminujące, które w sposób oczywisty naruszają przepisy art. 18 pkt.1 ustawy o radiofonii i telewizji".

Oprócz tego, jego zdaniem “Wiadomości” naruszyły też art. 21, nakładający na nadawcę publicznego obowiązek oferowania programów cechujących się wyważeniem.

Na tym jednak nie koniec, bo członek KRRiT jest zdania, że wskazany przez niego nadawca wykorzystuje “szereg narzędzi manipulacyjnych opisanych w literaturze”, np. selekcjonuje informacje i dokonuje ich fragmentacji, pomijając kontekst. 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Tagi: KRRiT TVP