Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finlandia

Finlandia

Finlandia oficjalnie została członkiem NATO
04.04.2023 15:33 Finlandia oficjalnie została członkiem NATO

Finlandia oficjalnie została członkiem NATO. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken otrzymał dokumenty akcesyjne. - Jestem dumny, że mogę powitać Finlandię jako członka naszego Sojuszu, a w przyszłości mamy nadzieję powitać też Szwecję — przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Dziuraaaa
08.01.2023 20:18 Pies zaprowadził ją do dziury w środku lasu. W środku czekała na nią niespodzianka

Kobieta z Finlandii, widząc suczkę, która samotnie zmierzała do lasu, postanowiła zainteresować się jej losem, tym bardziej, że mróz sięgał -20°C. To, co zaalarmowani funkcjonariusze odkryli w lesie, można określić jako cud.

Finlandia: Pożar kościoła w Rautjärvi. Ustalenia służb przyprawiają o gęsią skórkę
27.12.2022 13:58 Finlandia: Pożar kościoła w Rautjarvi. Ustalenia służb przyprawiają o gęsią skórkę

Są nowe doniesienia dotyczące szokującego zdarzenia w kościele w fińskiej miejscowości Rautjärvi, gdzie w Boże Narodzenie wybuchł potężny pożar. Fińskie służby podejrzewają, że nie był to przypadkowy incydent, ale cyniczne podpalenie. Wskazano już osobę podejrzaną o dopuszczenie się przestępstwa. To mężczyzna, który tego samo dnia zginął w innym pożarze.

Kościół, Finlandia
26.12.2022 18:33 Finlandia: Pożar zabytkowego kościoła w czasie mszy. "Rażący sabotaż"

W bożonarodzeniowy poranek, w połowie kazania, wybuchł pożar w kościele w Rautjärvi w Finlandii. W świątyni było ponad 30 osób, nie ma informacji o poszkodowanych, jednak kościół doszczętnie spłonął. Śledczy na razie nie dzielą się szczegółami dochodzenia, ale mówi się o "rażącym sabotażu".

Andrzej Duda
22.07.2022 19:59 Andrzej Duda podpisał ustawę ws. ratyfikacji aneksji Szwecji i Finlandii do NATO. Padły mocne słowa

Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ratyfikacji aneksji Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent przekonywał, że to ważny krok dla Sojuszu, który może zepsuć plany Władimira Putina. Uroczystość, w której uczestniczył Andrzej Duda, odbyła się w Gdyni, a podpis złożony został na pokładzie fregaty ORP T. Kościuszko. Andrzej Duda podpisał ustawę To przełomowy czas w historii NATO. Już wkrótce do Sojuszu dołączą dwa kolejne państwa - Finlandia i Szwecja. Decyzja o tym, by kraje mogły wejść w jego skład, zapadła na szczycie w Madrycie. 22 lipca Andrzej Duda osobiście przyjechał do Gdyni, by uroczyście złożyć podpis pod ustawą uchwaloną przez Sejm 7 lipca, dotyczącą ratyfikacji aneksji. Wyjątkowy moment miał miejsce na pokładzie ORP T. Kościuszko. Prezydent wykorzystał okazję, by wygłosić przemówienie, w którym podkreślał, jak bardzo znaczące jest dołączenie do NATO Finlandii i Szwecji. Stwierdził, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa wschodniej granicy sojuszu. - To bardzo ważny dzień, nie tylko dla naszej części Europy i bezpieczeństwa tej części świata. To bardzo ważny dzień dla pokoleń Polaków, którzy w tej części w tej części Europy i świata będą żyli - zaznaczał Andrzej Duda. Plany Putina legną w gruzach? Andrzej Duda w swoim przemówieniu nie krył tego, że Finlandia i Szwecja przez wiele lat pozostawały krajami neutralnymi. Wszystko zmieniło się, gdy rosyjski prezydent zdecydował się na swój barbarzyński atak. - Rosyjska agresja na Ukrainę, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo, pamiętane ostatni raz przez świat z czasów drugiej wojny światowej, zdecydowanie zmieniły to spojrzenie - zauważył Duda. Według prezydenta, dołączenie do NATO dwóch potężnych armii znacznie wzmacnia bezpieczeństwo w regionie i ochładza zapędy rosyjskiego przywódcy. Jego działanie w Ukrainie zadziałało więc wbrew jego interesom. - Granica Sojuszu z Rosją znacząco się zwiększa, o grubo ponad 1000 km. Czy tego chciał Władimir Putin? Czy to oznacza zwycięstwo Rosji? - pytał retorycznie Andrzej Duda. Artykuły polecane przez Goniec.pl:Przypadkowi ludzie uratowali 4-latkę. Dziecko było zamknięte w samochodzie, okno wybił antyterrorystaLimity na cukier w sklepach nadal obowiązują. Wiemy, czy go zabrakniePożar ścierniska przeniósł się na zboże. Strażacy na pomoc wezwali samolotyŹródło: polsatnews.pl

Władimir Putin martwi się o małe wyspy, mogą całkowicie odciąć jego porty
28.05.2022 19:52 Rosja zaniepokojona statusem Wysp Alandzkich. Porty Putina mogłyby zostać zablokowane

Wyspy Alandzkich - małe, ale bardzo strategicznie położone - są obecnie ogromnym zmartwieniem Władimira Putina. Pod ponad wieku są strefą zdemilitaryzowaną, ale wejście Finlandii do NATO może zaowocować wykorzystaniem ich i całkowitym zablokowaniu rosyjskich portów.Deklaracje o podjęciu "kroków odwetowych" wobec Finlandii w przypadku wstąpienia kraju do NATO nie były spowodowane tylko obawą rozszerzenia granic Sojuszu? Władimir Putin poza wojną w Ukrainie zwrócił swe oczy w stronę małych Wysp Alandzkich.To właśnie Wyspy Alandzkie po wejściu Finlandii w skład Sojuszu mogą zmienić ponad stuletnią rzeczywistość rosyjskich portów. Władimir Putin może obawiać się, że w połączeniu z wycofaniem się firm transportowych z Rosji blokada rosyjskich portów będzie oznaczała ostateczną klęskę gospodarczą i logistyczną. Wyjaśniamy, o co chodzi.

NATO ostrzega, Władimir Putin może niedługo zaatakować dwa kolejne kraje
17.05.2022 20:32 NATO komentuje ryzyko kolejnego ataku Rosji, na celowniku dwa kraje. Zaskakująca zależność

Zastępca sekretarza generalnego NATO ostrzegła dwa kraje przed możliwą w najbliższym czasie agresją Rosji. Zdaniem Mircea Geoana niedługo na celowniku Moskwy, w tym samego Władimira Putina, znaleźć może się Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina.We wtorek przestrzeń polityki międzynarodowej obfituje w zaskakujące oświadczenia. Nie tylko doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ogłosił zawieszenie negocjacji z Rosją, a Joe Biden postanowił jeszcze bardziej zagrozić Władimirowi Putinowi, organizując w Białym Domu specjalne spotkanie.Prezydent USA chce osobiście przedyskutować wnioski Finlandii i Szwecji ws. członkostwa w NATO. We wtorek również Mircea Geoan, zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ostrzegł, że Rosja może mieć plan agresji wobec innych krajów w tym regionie.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
16.05.2022 16:21 Putin o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO. Jeden element "sprowokuje odpowiedź" Moskwy

Władimir Putin stwierdził, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO "nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla Rosji". Jednak zaznaczył, że Moskwa będzie zmuszona zareagować na te decyzje. Przed konsekwencjami ostrzegał też rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.Rzecznik Władimira Putina podkreślił, że należy przeanalizować, jak wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wpłynie na bezpieczeństwo Rosji, które "musi być zapewnione w sposób bezwzględny i bezwarunkowy".

YURI KOCHETKOV/AFP/East News
15.05.2022 15:50 Finlandia podjęła decyzję ws. członkostwa w NATO. Putin uważa, że to "błąd"

Rząd Finlandii rozpoczął procedurę ubiegania się o członkostwo NATO. Zmiana podejścia ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę. Władimir Putin przyznał w rozmowie z prezydentem Finlandii, że jego zdaniem przystąpienie do sojuszu będzie "błędem".Rząd skierował w tej sprawie wniosek do Eduskunty (jednoizbowego fińskiego parlamentu). Parlamentarzyści będą debatować nad nim już w najbliższy poniedziałek.

Władimir Putin osiągnął w kwestii NATO efekt odwrotny od zakładanego
14.05.2022 11:26 Ekspert nie ma dla Putina litości. "Nie ma możliwości, by cokolwiek zrobić"

Chociaż groźby w kierunku Finlandii miały ją odciągnąć od pomysłu wstąpienia do NATO, to prezydent Rosji osiągnął zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. - Sojusz bardzo mocno się wzmocni - powiedział prof. Daniel Boćkowski. Kluczowy dla Władimira Putina region się wzmacnia. Już wcześniej Kreml groził Finlandii, iż już plany związane z możliwością i chęcią wstąpienia do NATO, dają Rosji prawo do przedsięwzięcia "kroków odwetowych". - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.Okazuje się, że czarny plan Władimir Putina dotyczący regionu bałtyckiego staje się coraz bardziej realny. On zwyczajnie się spełnia i zasługi za to zjednoczenie przypisać może sobie... sam prezydent Rosji.

Granica Koła Podbiegunowego w Rovaniemi
23.12.2021 19:26 Święty Mikołaj zaszczepiony trzema dawkami. Mamy najnowsze wieści z Laponii

To kolejne święta, które będziemy spędzać w cieniu pandemii. Wraz z rosnącą liczbą przypadków i zgonów, a także Omikronem, czyli nowym wariantem koronawirusa, powraca strach przed zakażeniem siebie lub bliskich. Koronawirus dotarł także do fińskiej Laponii, która również ucierpiała z powodu pandemii. Jak radzi sobie ten region i czy Święty Mikołaj będzie mógł wrócić do pracy?Rovaniemi to stolica fińskiej Laponii. Jest to region szczególnie uczęszczany zimą. Turystów przyciągają piękne widoki, nieskażona natura, a także wioska Świętego Mikołaja, który osobiście wita każdego odwiedzającego.Niestety, z powodu pandemii i izolacji Helsinek, stolicy Finlandii, Laponia straciła wielu turystów. Jednak Sanna Karkkainen, dyrektorka Centrum Turystycznego w Rovaniemi patrzy w przyszłość z optymizmem i zaprasza w odwiedziny… i do pracy.