Goniec.pl
Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych

Piotr Molecki/East News

Nowe zarządzenie dotyczące stopni alarmowe podpisane przez premiera. BRAVO i CHARLIE–CRP przedłużone

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że sytuacja wymaga, by stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP przestały obowiązywać. Szef rządu w piątek 13 maja podpisał nowe rozporządzenie. - Stopnie będą obowiązywały do 31 maja 2022 r. do godz. 23:59 - poinformowało MSWiA. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy wątpliwości.

Trwająca za wschodnią granicą wojna i wrogie działania rosyjskiej propagandy pomogły Mateuszowi Morawieckiemu w podjęciu kluczowej dla polskich służb decyzji. Stopnie alarmowe obowiązujące na terenie całego kraju zostały ponownie przedłużone.

Marek BAZAK/East News / Piotr Molecki / East News

Lasy Państwowe złożyły pozew przeciwko ambasadzie Rosji. Chodzi o wyjątkową nieruchomość

CZYTAJ DALEJ

Szef rządu podpisał specjalne zarządzenie, które przedłuża obowiązywanie stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP CHARLIE-CRP. Zgodnie z najnowszym dokumentem stan ten trwać będzie do końca maja.

Mateusz Morawiecki podpisał, stopnie alarmowe będą obowiązywać dalej

- Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnym komunikacie po podpisaniu przez Mateusza Morawieckiego nowego zarządzenia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalną wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdają sobie sprawy, z czym wiąże się obowiązywanie stopni alarmowych na terenie całego kraju.

Przede wszystkim należy rozgraniczyć stopnie: BRAVO i CHARLIE-CPR dotyczą zupełnie innych zagrożeń, a tych w ostatnim czasie nie brakowało. Mateusz Morawiecki podpisując nowe zarządzenie wskazał, że zagrożenie w cyberprzestrzeni jest obecnie większe niż w przypadku możliwości ataku militarnego.

RCB w specjalnej grafice tłumaczy różnicę między dwoma stopniami alarmowymi przedłużonymi do 31 maja 2022 r. - Stopień alarmowy (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA) wprowadzony jest w przypadku zagrożenia terroryzmem - czytamy.

Natomiast "stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP, BRAVO-CRP, CHARLIE-CRP, DELTA-CRP) jest wprowadzany w przypadku zagrożenia cyberterroryzmem". Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego niesie ze sobą wiele dodatkowych obowiązków dla służb.

Stopnie alarmowe: policja, straż pożarna i wojsko z większymi kompetencjami

MSWiA informując o przedłużeniu stopni alarmowych przez szefa rządu wyjaśniło, jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Stopień alarmowy BRAVO sprawia, iż Policja, Straż Graniczna lub Żandarmeria Wojskowa ma przeprowadzać kontrole dużych skupisk ludzkich.

Dodatkowo obowiązkiem jest również m.in. prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych, zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym, obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Stopień alarmowy BRAVO zmienia jednak życie zwykłych ludzi. Decyzja Mateusza Morawieckiego sprawia, iż obecnie nie jest możliwy wstęp do przedszkoli, szkół i uczelni dla osób postronnych. Znaczy to, iż rodzice uczniów - w tym również tych najmniejszych - mogą mieć problem z wejściem do budynków.

Dyrektorzy poszczególnych placówek decydują się bowiem na ograniczenie tej możliwości z racji na stopnie alarmowe. Nie jest to jednak odgórne zalecenie, a jedynie kwestia zależna od kierowników danych placówek w całej Polsce.

Siergiej Szojgu rozmawiał z Lloydem Austinem, USA postawiły żądania

Siergiej Szojgu i Lloyd Austin rozmawiali po raz pierwszy od początku wojny. USA postawiło żądania

CZYTAJ DALEJ

CHARLIE-CRP: zagrożenie cyberterrorystyczne w Polsce

W długim komunikacie resortu Mariusza Kamińskiego podkreślono, że każdy powinien reagować na nietypowe zdarzenia. - Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112 - apeluje MSWiA.

Czy sytuacja związana z ciągłymi atakami dezinformacyjnymi ze strony Rosji stała się jeszcze groźniejsza? Utrzymanie ciągłego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP wskazuje, że mimo iż zagrożenie występuje, to w opinii Mateusza Morawieckiego nie eskalowało ono w przeciągu ostatnich tygodni.

MSWiA wyjaśnia, jakie uprawnienia i obowiązki otrzymały służby i pracownicy niektórych sektorów w związku z podpisanym 13 maja zarządzeniem premiera. Oto ich zadania:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, 

  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,

  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów,

  • podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Tak mieszka Wołodymyr Zełenski
Tak mieszka Wołodymyr Zełenski
Tak mieszka Wołodymyr Zełenski
Ciemność w tymczasowym domu Wołodomyra Zełenskiego

Niewiarygodne, jak od początku wojny mieszka Zełenski. Nie może nawet zapalić światła

- Tu musi być ciemno, nie można włączyć światła, bo bomba mogłaby po prostu wlecieć podczas nalotu - powiedział Wołodymyr Zełenski podczas oprowadzania dziennikarzy po swoim tymczasowym domu od początku wojny w Ukrainie. Tak żyje prezydent okupowanego kraju, który nie chciał zostawić rodaków i nie wyjechał ze stolicy nawet, gdy ta była atakowana. fot. Twitter.com/@60Minutes

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, mswia, rcb

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wstrząsające nagranie z granicy. Białoruscy strażnicy rzucali na drut cudzoziemców

Czytaj więcej >
powrót połączenia kolejowego

Wiadomości

Wraca kultowy pociąg "Słoneczny". Po dwóch latach przerwy podróżni łatwiej dojadą nad morze

Czytaj więcej >
Szykuje się rewolucja w emeryturach, Skarbówka odda seniorom pieniądze

Wiadomości

Luka w przepisach dotyczących bonu turystycznego. Dodatkowe 500 złotych na dziecko wciąż możliwe

Czytaj więcej >

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >
Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Wiadomości

Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Austrii. Padły absurdalne oskarżenia pod adresem Ukrainy

Czytaj więcej >