Goniec.pl > Świat > Doradca MSW Ukrainy: dni Łukaszenki są policzone. "Oszukał Putina", zostanie usunięty?
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 14:23

Doradca MSW Ukrainy: dni Łukaszenki są policzone. "Oszukał Putina", zostanie usunięty?

MAXIM GUCHEK/AFP/East News
MAXIM GUCHEK/AFP/East News

Doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko uważa, że bliscy współpracownicy Władimira Putina przygotowują plan siłowego odsunięcia Aleksandra Łukaszenki do władzy. Jego zdaniem ma to być odpowiedź na zbyt długą zwłokę z przyłączeniem się do wojny w Ukrainie po stronie Rosji.

Anton Heraszczenko podzielił się swoimi spostrzeżeniami za pośrednictwem komunikatora Telegram. Nie ma wątpliwości, że Aleksandr Łukaszenka "ponownie oszukał Putina".

Doradca ukraińskiego MSW o niespełnionych obietnicach Łukaszenki

Anton Heraszczenko napisał w komunikacie, że w trakcie rozmowy na Kremlu Aleksandr Łukaszenka obiecał "faszystowskiemu dyktatorowi Federacji Rosyjskiej", że zaatakuje Ukrainę. Miało się to stać najpóźniej w niedzielę 21 marca.

Jak już informowaliśmy, te doniesienia komentowała też strona ukraińska, która przekonywała, że jest gotowa odeprzeć białoruską ofensywę. Doradca ukraińskiego MSW wskazał, że o planowanym ataku na Ukrainę może świadczyć fakt, że Białoruś ewakuowała z Kijowa "resztki misji dyplomatycznej". Urzędnicy opuścili placówkę w piątek i sobotę.

"Zadaniem postawionym przed Łukaszenką jest zmasowany atak na Lwów przez Wołyń w celu odcięcia wszystkich dróg prowadzących do UE i którymi na Ukrainę dostarczana jest broń z USA, Wielkiej Brytanii, krajów UE", czytamy w najnowszym wpisie ukraińskiego doradcy. Jego zdaniem ten aspekt stał się szczególnie istotny dla Władimira Putina, gdy amerykański Kongres uchwalił duży pakiet pomocowy dla Ukrainy.

Heraszczenko: "Putin jest wściekły". Kreml szykuje plan siłowego usunięcia Łukaszenki

Anton Heraszczenko przekonuje, że "Putin jest wściekły" z uwagi na zwłokę przywódcy Białorusi. Jego zdaniem Kreml już przygotowuje stosowną reakcję wymierzoną bezpośrednio w Aleksandra Łukaszenkę.

"W otoczeniu Putina wypracowywana jest możliwość przymusowego odsunięcia Łukaszenki od władzy w drodze zamachu stanu", czytamy we wpisie. Z informacji doradcy ukraińskiego MSW wynika, że ten plan mają opracowywać "służby specjalne" Rosji, a także "agenci KGB i Sił Zbrojnych Białorusi".

Anton Heraszczenko zaznaczył w komunikacie, że pucz na Białorusi nie leży w interesie Ukrainy. Z jego informacji wynika, że Aleksandr Łukaszenka wie o planach współpracowników Władimira Putina. Nie wyklucza, że przywódca Białorusi niedługo zacznie usuwać agentów rosyjskich ze swojego otoczenia. Stanowisko Mińska w sprawie wojny w Ukrainie nadal pozostaje niejasne. Z jednej strony w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej informacji, że Białoruś gromadzi coraz więcej sił przy granicy z Ukrainy.

Z drugiej strony Aleksandr Łukaszenka przekonywał w sobotnim wywiadzie dla japońskiej telewizji TBS, że "nie popiera żadnych działań wojennych" a "wojna jest nie do przyjęcia" dla "Rosji, Japonii, Ukrainy i Ameryki". O tym, co mówił o relacjach z Rosją pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM, goniec.pl