Goniec.pl
MSZ Rosji: negocjacje z Japonią zerwane, powodem stanowisko Tokio ws. wojny w Ukrainie

(zdj. ilustracyjne) PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

MSZ Rosji potwierdziło zerwanie negocjacji ws. traktatu pokojowego z Japonią

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Decyzja już zapadła, rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że zrywa negocjacje z Japonią. Od końca II wojny światowej oba kraje nie podpisały ze sobą traktatu pokojowego ze względu na spór o cztery wyspy. Jak podał resort Siergieja Ławrowa władze w Tokio w związku z wojną w Ukrainie "zajmują otwarcie nieprzyjazne stanowisko i dążą do zaszkodzenia interesom" rosyjskim.

Jednoznaczne stanowisko Japonii wobec wojny w Ukrainie doprowadziło do oficjalnego zerwania dalszych negocjacji w sprawie traktatu pokojowego. Rosja i Japonia nie podpisały go od czasu II wojny światowej i nie zrobią tego w najbliższym czasie.

PUTIN BIDEN

Rosja straszy zerwaniem stosunków z USA. Wszystko przez słowa Bidena o Putinie

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Rosja zrywa negocjacje z Japonią

- Rosja ogłosiła w poniedziałek, że rezygnuje z kontynuowania negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego, który z powodu sporu między obydwoma krajami o wyspy na Oceanie Spokojnym nie został podpisany od zakończenia II wojny światowej - przekazała w oficjalnym komunikacie na temat decyzji resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa agencja AFP.

Spojrzenie Moskwy na postawę Tokio jest jasne. W opinii Rosji, władze Japonii prezentują "nieprzyjazne stanowisko" na temat wojny w Ukrainie, która w rosyjskich mediach propagandowych określana jest "operacją wojskową". Dodatkowo sam Władimir Putin utrzymuje, że to Ukraińcy popełniają zbrodnie wojenne, a nie jego armia i on sam.

Według Rosji to tokijskie władze odpowiedzialne są za zerwanie negocjacji trwających od II wojny światowych. - Rosja nie zamierza w obecnych okolicznościach kontynuować negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego - przekazało rosyjskie MSZ.

Japonia nie ukrywa swojego stanowiska wobec Moskwy

Chociaż nie tylko Japonia otwarcie potępiła zbrojne zaatakowanie Ukrainy przez Rosję, to właśnie Japonia ponosi obecnie tego konsekwencje. Moskwa zerwała negocjacje i wydaje się to być kolejną odpowiedzią na sankcje nakładane na Rosję w związku z wojną w Ukrainie.

Kulisy spotkania w Kancelarii Premiera: Jarosław Kaczyński mówił o "czarnym scenariuszu" i... nie patrzył na Donalda Tuska

Kulisy spotkania w Kancelarii Premiera: Kaczyński mówił o "czarnym scenariuszu" i nie patrzył na Tuska

CZYTAJ DALEJ

Poza oświadczeniem, że negocjacje w zakresie podpisania traktatu pokojowego zostają zerwane, resort kierowany przez Siergieja Ławrowa rozwinął powody podjęcia tak drastycznej decyzji.

MSZ Rosja wyjaśnił, że "nie można dyskutować o podpisaniu fundamentalnego dokumentu o stosunkach dwustronnych z państwem, które zajmuje otwarcie nieprzyjazne stanowisko i dąży do zaszkodzenia interesom" Rosji.

O jakich negocjacjach mowa?

Informacja o tym, że Rosja i Japonia nie podpisały od II wojny światowej traktatu pokojowego, dla wielu osób niezwiązanych z politykom obu krajów może być zaskoczeniem. Kluczowe w tej kwestii są cztery wyspy.

To właśnie cztery wyspy są powodem sporu między Moskwą i Tokio. W 1945 r. Armia Czerwona zajęła tuż po ogłoszeniu przez Japonię Kuryle Południowe wraz z całym archipelagiem Kuryli.

Japończycy sporne wyspy nazywają Terytoriami Północnymi. W opinii Tokio zajęcie przez rosyjskich żołnierzy czterech wysp było nielegalne. Wszystko wskazuje na to, że spór nadal nie zostanie rozstrzygnięty.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >