Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Do 15 kwietnia wypłacają pieniądze na konto. Dostanie wielu Polaków
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.04.2024 21:17

Do 15 kwietnia wypłacają pieniądze na konto. Dostanie wielu Polaków

pieniądze
Fot. materiały własne

Na konta niektórych Polaków trafią dodatkowe pieniądze. Środki przelane zostaną do 15 kwietnia. Kto może liczyć na przelew ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR)? Środki w wysokości dopłaty wynoszącej 497 mln zł należą się tylko osobom oszczędzającym na emeryturę w ramach PPK. Wyjaśniamy szczegóły.

Do 15 kwietnia wypłacą 240 zł

Już w poniedziałek (15.04) do sporej grupy Polaków trafią dodatkowe pieniądze. Przelew zostanie zlecony w przypadku osób, które zdecydowały się oszczędzać na emeryturę w ramach pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Pieniądze, które przeleje Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to nic innego, jak należna dopłata roczna do zgromadzonego kapitału emerytalnego. Zgodnie z ustaleniami serwisu mojeppk.pl, PFR przekaże na konta Polaków łącznie ponad 497 mln zł. Tyle łącznie wynosi dopłata do PPK za rok 2023.

Nie żyje 20-letni motocyklista. Dostał mandat, zginął chwilę później

Komu należy się dopłata roczna w ramach PPK?

Dopłata roczna w wysokości 240 zł przysługuje tym uczestnikom PPK, których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wyniosły co najmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna - tłumaczy serwis mojeppk.pl.

ZOBACZ: Nie rób tego na balkonie. Kara to nawet 500 zł

Ile zatem pieniędzy Polacy otrzymają w ramach dopłaty rocznej PPK? Aby otrzymać od państwa 240 zł za oszczędzanie na emeryturę w 2023 r., konieczne było przekazanie na konto minimum 732,90 zł.

Niektórzy muszą wpłacić do PPK mniej

Niektórzy objęci są jednak specjalnymi zasadami. Przepisy wskazują na to, iż pracownicy, których wynagrodzenia nie przekraczają 1,2 wysokości wynagrodzenia pensji minimalnej, nie muszą wpłacić ponad 700 zł, aby otrzymać 240 zł dopłaty.

ZOBACZ: Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik

Pracownicy zarabiający mniej, czyli nie więcej niż 1,2 minimalnego wynagrodzenia otrzymają 240 zł dopłaty rocznej w ramach oszczędności na PPK, gdy wpłacili w 2023 r. jedynie 25 proc. z 732,90 zł. Oznacza to, że jeśli przez 12 miesięcy pracownik wpłacić na swoje konto PPK jednie 183 zł, otrzyma od państwa 240 zł.

Źródło: mojeppk.pl