Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Nie rób tego na balkonie. Kara to nawet 500 zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.04.2024 17:41

Nie rób tego na balkonie. Kara to nawet 500 zł

blok, balkon
Fot. Unsplash/autokaremcom

Rozpalenie grilla na balkonie nie zawsze musi wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu. Niemniej osoby mieszkające w bloku muszą pamiętać o konkretnych zasadach. Są rzeczy, których nie wolno robić i jednoznacznie wynika to z przepisów. Pieniądze stracone na karę to nic w obliczu innych konsekwencji nierozsądnego działania.

Chcesz grillować na balkonie? To trzeba wiedzieć

Mieszkańcy bloku chętnie korzystają z luksusu posiadania balkonu. Wychodzenie na świeże powietrze bez konieczności opuszczania własnego domu jest sporym komfortem. Niektórzy jednak zapominają o tym, że nie mieszkają w budynku sami.

Niektórych rzeczy nie wolno robić na balkonie. Jedną z takich aktywności jest rozpalanie grilla. W przypadku wezwania na miejsce policji lub straży miejskiej zabawa ta zakończyć może się wręczeniem mandatu wynoszącego nawet 500 zł. Okazuje się jednak, że przepisy nie precyzują kluczowej rzeczy. W niektórych przypadkach robienie grilla na balkonie jest legalne?

Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje 23-latek

To dlatego grillowanie na balkonie jest zabronione

Czy można rozpalić grilla na balkonie? W sezonie grillowym to pytanie często pada zarówno w rozmowach, jak i wyszukiwane jest w internecie. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Zaskakuje fakt, że nielegalne nie jest samo grillowanie jedzenia, a fakt występowania w trakcie tego procesu ognia oraz rozżarzonych kawałków węgla.

ZOBACZ: Pracodawca może wymagać opłacania abonamentu RTV. Po kontroli karę dostanie pracownik

Stanowią one nie tylko zagrożenie dla osób mieszkających poniżej poziomu balkonu, ale również dla całego budynku. Kwestię te rozjaśnia nieco rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2010 r. Rozporządzenie jasno wskazuje bowiem, iż zakazem objęte jest rozpalanie ognia tam, gdzie występuje ryzyko zajęcia się płomieniem materiałów palnych. Zaliczyć do nich można elementy wystroju balkonów, a nawet fasadę budynku i jego izolację. Jak w takim razie można obejść ten przepis?

Trzeba pamiętać nie tylko o rodzaju wybieranego grilla

Niektórzy mieszkańcy bloków rezygnują z tradycyjnego grilla, ale nie z samego grillowania. Sięgając po urządzenie elektryczne, likwiduje się obecność otwartego ognia oraz węgla. Niemniej nadal korzystać można z możliwości przygotowania sobie jedzenia.

ZOBACZ: Ile zarabia ksiądz? Niektórzy co miesiąc dostają ponad 9000 zł

Nawet w przypadku korzystania z grilla elektrycznego na balkonie trzeba pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności. Podczas grillowania należy ustawić rozgrzane urządzenie z dala od przedmiotów, które mogłyby zapłonąć w związku z wysoką temperaturą. Dodatkowo kluczowe jest zapoznanie się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. W części przepisów, których lokatorzy zobowiązują się do przestrzegania, znajdują się zapisy zabraniające jakiekolwiek grillowanie na balkonie.

Źródło: dziennik gazeta prawna, radiozet.pl

Tagi: mandat Polska