Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Biedronka zdewastowana przez burzę. Woda leciała ze wszystkich stron, ogromne straty
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.05.2024 23:01

Biedronka zdewastowana przez burzę. Woda leciała ze wszystkich stron, ogromne straty

Biedronka
fot. materiały własne, Twitter/@volnoscioviec

W poniedziałek 20 maja przez Polskę przeszły silne burze, którym towarzyszyły ogromne ulewy, porywisty wiatr i opady gradu. Jednym z miast, które najbardziej odczuło skutki żywiołu, było Gniezno. Woda sparaliżowała tam nie tylko ulice, ale również wiele budynków publicznych m.in. żłobek, czy Miejski Ośrodek Kultury. W sieci pojawiło się również zdjęcie jednej z Biedronek na terenie Gniezna, która także odczuła poważne konsekwencje dzisiejszej pogody.

Ulewy sparaliżowały Gniezno

Intensywna burza nad Gnieznem przeszła w poniedziałek 20 maja około południa. Ulice bardzo szybko zamieniły się w rwące rzeki, a woda wdarła się do piwnic i wielu budynków. Prezydent miasta podjął decyzję o zwołaniu sztabu kryzysowego. Strażacy interweniowali ponad 250 razy. 

Na pewno nie będzie czynna jutro jedna filia żłobka miejskiego przy ul. Sikorskiego, w związku z tym, że zacieka tam dach. Nie możemy pozwolić na to, żeby dzieciom coś się stało, więc ten żłobek będzie jutro zamknięty - poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie Monika Fifer.

Gniezno bardzo poważnie odczuło skutki żywiołu. W kulminacyjnym momencie na ul. Pod Trzema Mostami 4 pojazdy znalazły się pod powierzchnią wody. Z jednego auta ewakuowano kobietę.

Pogodowy armagedon nad Polską. Ostrzeżenia III stopnia. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Tak wyglądała Biedronka po burzy w Gnieźnie

W mediach społecznościowych jeden z internautów zamieścił fotografię wykonaną w gnieźnieńskiej Biedronce. Na zdjęciu można dostrzec, z jaką siłą uderzył dziś żywioł w Wielkopolsce. Woda w połączeniu z bardzo silnym gradobiciem zniszczyła sufit sklepu, a także zalała jego znaczną powierzchnię. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz opublikował na swoim profilu zdjęcia kulek gradu, jakie spadły dzisiaj w Gnieźnie. Jak zaznaczył, fotografia została wykonana ok. 2 godziny po przejściu burzy.

Gniezno z ogromnymi stratami po przejściu burzy

W wyniku niszczycielskiej siły żywiołu Gniezno poniosło ogromne straty, liczone w milionach. Potężne wichury i gradobicia nie oszczędziły także miejscowych cmentarzy. Administracja zaapelowała do mieszkańców o chwilowe nieodwiedzanie grobów na nekropoliach. Niektóre z nich grożą zapadnięciem.

Omijajcie cmentarze i park miejski - nie jest tam teraz bezpiecznie - pisał także prezydent Gniezna Michał Powałowski.