Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Pogodowy armagedon nad Polską. Ostrzeżenia III stopnia. "Znajdź bezpieczne schronienie"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.05.2024 20:21

Pogodowy armagedon nad Polską. Ostrzeżenia III stopnia. "Znajdź bezpieczne schronienie"

burza
Fot. Pixabay/Tomislav

Ostatnie godziny niosą za sobą ogromne zawirowania w pogodzie. Przez Polskę przechodzą potężne ulewy i burze, którym towarzyszą także silne opady gradu. Wiele miejscowości zostało sparaliżowanych. IMGW wydało właśnie najnowsze ostrzeżenia. Niemal cała Polska znajduje się w strefie zagrożenia.

Ulewy nad Polską. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od rana ostrzega rodaków przed ogromnym załamaniem pogody - intensywnymi burzami i ulewami. W poniedziałek po godzinie 18.00 eksperci przekazali najnowsze  informacje. Alerty trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem, wydano na obszarze 6 powiatów północnej Wielkopolski:

  • chodzieskiego,
  • gnieźnieńskiego,
  • obornickiego,
  • pilskiego,
  • wągrowieckiego,
  • czarnkowsko-trzcianeckiego.

Synoptycy prognozują, że w tych regionach do późnych godzin nocnych mieszkańcy mogą spodziewać się burz i opadów, miejscami nawet do 80 mm. Towarzyszyć im będzie także porywisty wiatr, wiejący nawet do 70 km/h. Lokalnie możliwe również opady gradu, który kilka godzin temu nawiedził wiele miejscowości. Najgorzej było w Gnieźnie, gdzie prezydent w związku z dramatycznymi skutkami żywiołu zwołał miejski sztab kryzysowy.

Samochody pod wodą, zalane budynki. Polskie miasto sparaliżowane

Burze nad Polską. Strażacy odnotowują setki interwencji

Mł. asp. Martin Halasz z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu przekazał PAP po godz. 17, że najwięcej zgłoszeń otrzymali strażacy z Gniezna. Na chwilę obecną odnotowano tam niemal 250 interwencji. W związku z wichurami i ulewą woda nie tylko wdarła się do budynków i zalała piwnice, ale w niektórych miejscach zerwane zostały również dachy. Jak przekazują służby, na szczęście nikt nie ucierpiał.

Nie mamy informacji, by w którymkolwiek z tych przypadków zagrożone było ludzkie życie. W działaniach bierze udział około 40 zastępów straży pożarnej, tj. mniej więcej 150 ratowników. Większość jest z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, natomiast cztery zastępy są z powiatu poznańskiego - poinformował Halasz.

ZOBACZ: Burze, gradobicia i trąby powietrzne. Pogoda szaleje nad Polską

Dodatkowo mł. asp. Martin Halasz poinformował, że w wyniku potężnej ulewy ucierpiały m.in. gnieźnieński szpital, archiwum diecezjalne czy starostwo powiatowe.

Wiele ulic jest zalanych, bo sieć kanalizacyjna nie nadążyła odprowadzić wody - podkreślił. 

Najnowsze ostrzeżenia IMGW

Eksperci z IMGW po godzinie 18.00 wydali najnowsze ostrzeżenia. Podkreślają m.in. o gwałtownym wzroście stanów wody.  

"Uwaga! Dziś (20.05) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - alert RCB o takiej treści otrzymali w poniedziałek mieszkańcy województw podlaskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, a także części woj. lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Aktualnie nad Polską przemieszczają się trzy fronty atmosferyczne w regionie zachodnim, północnym i wschodnim. Najbliższe godziny mogą być bardzo niespokojne, dlatego służby apelują o zachowanie ostrożności.

Źródło: Goniec/PAP/IMGW