Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Poszli na cmentarz i zamarli. Koszmar, co stało się z grobami
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.05.2024 18:36

Poszli na cmentarz i zamarli. Koszmar, co stało się z grobami

cmentarz
fot. Goniec (zdj. ilustracyjne)

Mieszkańcy miejscowości Złoty Potok (woj. śląskie) są załamani. W wyniku wichury, która przeszła w ostatnich dniach nad regionem, ucierpiało wiele nagrobków na miejscowym cmentarzu. Straty są bardzo poważne. Wyrwane z korzeni drzewa zatarasowały alejki nekropolii. 

Złoty Potok. Wichura poważnie zniszczyła groby na cmentarzu

Pogodowe zawirowania nad Polską przyniosły w ostatnim czasie wiele bardzo poważnych konsekwencji. Jeszcze kilka dni temu panujące upały i susze przyczyniły się do wielu pożarów. Strażacy interweniowali praktycznie w każdym regionie. Teraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami.

Wyładowania atmosferyczne, porywisty wiatr nawet do 80 km/h, a także możliwe opady gradu - takiej pogody możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni. Wichury dały o sobie znać zwłaszcza na południu Polski. Szczególnie odczuli to mieszkańcy Złotego Potoka na Śląsku.

Wybuch gazu w Dąbrowie Górniczej. Nie żyje 25-latek

Poszli na cmentarz i zamarli. Wichura zniszczyła nagrobki

Mieszkańcy miejscowości Złoty Potok, którzy wybrali się na miejscową nekropolię, doznali szoku. Na cmentarzu parafialnym wichura, która w ostatnich dniach przeszła nad regionem poważnie uszkodziła niemal 20 nagrobków. Wyłamane drzewa i gałęzie zatarasowały przejścia pomiędzy alejkami. Porywy wiatru były tak ogromne, że niektóre groby zostały doszczętnie zrujnowane, część z nich się zapadła.

ZOBACZ: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Prawo kanoniczne daje aż dwie możliwości

Mieszkańcy prawdopodobnie będą mogli liczyć na pomoc w naprawie nagrobków. W najbliższym czasie konieczne będzie przeprowadzenie prac porządkowych, a także zabezpieczenie pozostałych drzew, które wciąż mogą stanowić zagrożenie.

Wichury nad Polską. Wydano ostrzeżenia

IMGW w ciągu ostatnich dni nie ustaje w wydawaniu nowych ostrzeżeń pogodowych. Alerty przed burzami i wichurami obowiązują niemal w całym kraju. W niedzielę 19 maja spokojnie według prognoz może być tylko w województwie podlaskim. 

ZOBACZ: Burze, wichury, a nawet grad. Prawie cała Polska w alertach, zacznie się już za chwilę

Aktywność burzowa wzrosła. Burze występują licznie w zachodniej, centralnej, południowo-wschodniej oraz północnej Polsce. Natężenie opadów lokalnie dochodzi do 15 mm/10 min. Porywy nie powinny przekraczać 70 km/h. W najbliższych godzinach prognozowany jest dalszy rozwój burz - ostrzegają synoptycy.