Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda uderzył w PiS. Powodem jest spot reklamowy. "Działanie niegodne, nie ma dla niego usprawiedliwienia"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 31.05.2023 15:18

Andrzej Duda uderzył w PiS. Powodem jest spot reklamowy. "Działanie niegodne, nie ma dla niego usprawiedliwienia"

Andrzej Duda
Piotr Molecki/East News; screen PiS

Andrzej Duda niespodziewanie skrytykował Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent opublikował jednoznaczny wpis. - To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia - czytamy w ostrym wpisie. Poszło o spot PiS.

Andrzej Duda skrytykował PiS, mocne słowa prezydenta, miał powodu∂

Andrzej Duda chce pokazać, że nie jest zależny od Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent opublikował ostry wpis. Nie przebierał w słowach.

Co zrobił PiS, że zareagował sam prezydent? Andrzejowi Dudzie nie spodobał się spot rządzącej partii. W środę 31 maja w sieci pojawił się krótki film dotyczący marszu zaplanowanego na 4 czerwca, na który zapraszał Donald Tusk.

Nagranie z komunii hitem internetu. Ksiądz nie mógł powstrzymać śmiechu

Spot PiS przekroczył granicę, lawina krytyki

Niespodziewanie w spocie nawiązano do niemieckiego obozu koncentracyjnego. W pewnym momencie pojawia się napis “w Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób” a “6 mln Polaków zamordowano podczas wojny”.

Słowa te pojawiają się na dobrze znanym widoku. Budynki Auschwitz wykorzystane zostały przez PiS jako tło. Niespodziewanie widzowie widzą  wpis Tomasza Lisa: „Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”. - Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem? - brzmi pytanie zadane na koniec spotu. 

Tuż po jego publikacji wylało się morze sprzeciwu. - Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz — po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu — uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej - napisało Muzeum Auschwitz widoczne w spocie PiS. Materiał nie przypadł do gustu również Andrzejowi Dudzie. Rzadko prezydent decyduje się na tak jasną i mocną krytykę PiS. Granica została przekroczona? 

Andrzej Duda uderzył w PiS, "to działanie niegodne"

Andrzej Duda nie miał zamiaru milczeć. Niedługo po opublikowaniu spotu prezydent zamieścił krytyczny wpis. - Pamięć o Ofiarach niemieckich zbrodni w Auschwitz jest święta i nietykalna - czytamy w pierwszym zdaniu.

- Tragedia milionów Ofiar nie może być wykorzystywana w walce politycznej. To działanie niegodne i nie ma dla niego usprawiedliwienia - dodał Andrzej Duda.