Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 29.05.2023 16:08

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię

abp Wiktor Skworc
youtube.com/Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polskiego

Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi zarzuca się tuszowanie pedofilii w Kościele. W ostatnim czasie duchowny zrezygnował z piastowanego urzędu metropolity katowickiego. Skierował specjalny list do wiernych, w którym podziękował im za wsparcie oraz przeprosił za swoje błędy, prosząc o wybaczenie. Kapłan podsumował również dwanaście lat swojej posługi.

Abp Wiktor Skworc rezygnuje z urzędu metropolity katowickiego

Arcybiskup Wiktor Skworc zrezygnował z zajmowanego urzędu metropolity katowickiego. Swoją decyzję uzasadnił prawem kanonicznym, które nakazuje, by biskup zrezygnował z pełnionej funkcji po ukończeniu 75. roku życia.

Duchowny wystosował do wiernych specjalny list, który został odczytany w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Abp Wiktor Skworc podsumował w nim dwanaście lat posługi. Zwrócił się również z prośbą do wiernych o godne przyjęcie swojego następcy.

- Bracia i Siostry! Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego - czytamy w liście.

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie

W pożegnalnym piśmie duchowny zwrócił się do diecezjan z prośbą o wybaczenie błędów z przeszłości. Przywołał słowa, które padły z jego ust w styczniu podczas rocznicy swoich święceń biskupich.

- Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem, dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie - napisał abp Wiktor Skworc w liście.

W przeszłości abp Wiktor Skworc tuszował pedofilię

W lipcu 2021 roku abp Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Decyzja spowodowana była zakończonym postępowaniem Stolicy Apostolskiej, która badała zaniedbania ze strony kapłana.

Abp Wiktor Skworc miał w przeszłości być obojętnym na docierające do niego informacje na temat księży molestujących nieletnich. Duchowny przyznał się do winy. Potwierdził, że dopuścił się zaniedbań w dwóch przypadkach związanych z molestowaniem seksualnym osób małoletnich, które podlegały jego jurysdykcji.

W 2021 roku Stolica Apostolska podjęła decyzję o pozostawieniu abp Wiktora Skworca w roli metropolity katowickiego. Duchowny sam poprosił jednak o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, czyli zastępcy. Do bulwersującej sprawy nawiązał w swoim pożegnalnym liście.

- Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane - wyjaśniał duchowny.

- W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć - gwarantował abp Wiktor Skworc.

Źródło: o2.pl