Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 29.05.2023 11:04

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę

Pilne Goniec
Goniec.pl

W piątek (26.05) Sejm odrzucił weto Senatu ws. tzw. Lex Tusk i tym samym przyjął ustawę o utworzeniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Decyzję o podpisaniu ustawy podjął właśnie prezydent Andrzej Duda.

Czym jest "lex Tusk"?

Sejm przegłosował w piątek (26.05) ustawę potocznie nazywaną “lex Tusk”. Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, którą przewiduje rzeczona ustawa, miałaby funkcjonować zgodnie z zasadami zbliżonymi do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. 

Członkowie tego ciała mieliby szereg uprawnień, takich jak możliwość nałożenia zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat, a także cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa przez 10 lat.

Opozycja i część wyborców twierdzą, że ustawa narusza aż trzy zasady polskiej Konstytucji, a została stworzona w celu kompromitacji Donalda Tuska w oczach wyborców, zaś ostatecznie doprowadzenia do jego wycofania się ze sceny politycznej

Michał Szpak zaśpiewał utwór Violetty Villas. Tuż po występie odezwał się do niego syn artystki

Ustawa trafiła do Andrzeja Dudy

Doradca Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki został zapytany w sobotę (27.05) czy "Lex Tusk" trafiła już na biurko prezydenta. - Rozpoczęły się wstępne analizy. Będziemy bardzo, bardzo uważnie przyglądać się tej ustawie, analizować ją, weryfikować pod względem prawnym, ale także i w związku sytuacją polityczną - odpowiedział.

Rzepecki tłumaczył, że zarówno on, jak i głowa państwa mają świadomość, że ustawa budzi bardzo duże kontrowersje zarówno wśród polityków opozycji, jak i części wyborców. Doradca prezydenta zapewnił, że Andrzej Duda weźmie pod uwagę wszystkie stanowiska, także głosy o niekonstytucyjności ustawy.

Andrzej Duda podpisze ustawę

Prezydent, zdając sobie sprawę z kontrowersji, zdecydował się wygłosić na żywo swoją decyzję oraz jej uzasadnienie. Andrzej Duda nie uczestniczył w konferencji prasowej, a wypowiedź miała charakter złożonego oświadczenia.

Głowa państwa zaczęła od podkreślenia sytuacji międzynarodowej. Nawiązywał także do relacji z Rosją w III RP. - Rosyjskie wpływy wymagają wyjaśnienia. Komisja ds. wpływów Rosji powinna powstać na poziomie europejskim. Zwróciłem się do premiera, żeby postawił tę sprawę na Radzie Europejskiej - mówił.

Prezydent poinformował, że podpisał ustawę, ale podkreślił, że rozumie z nią związane kontrowersje. - Korzystam z możliwości prerogatyw i jednocześnie skierują w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by mógł się w tej sprawie wypowiedzieć - tłumaczył. Duda ocenił, że “mamy dobre doświadczenie, jeśli chodzi o komisje, które pracowały publicznie”.

Źródło: KPRP