Goniec.pl > Polityka > Konferencja ministra zdrowia. Podał porażające dane dot. COVID-19
Maria Glinka
Maria Glinka 19.01.2022 10:31

Konferencja ministra zdrowia. Podał porażające dane dot. COVID-19

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Przyrost zachorowań jest tak duży, że minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał najnowsze dane w trakcie konferencji prasowej. W środę resort odnotował 30 586 nowych nowych przypadków koronawirusa. - Z taką dynamiką nie mieliśmy jeszcze do czynienia - przyznał Niedzielski.

Już wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał, że dzisiejsze dane będą niepokojące. - 966 z nowych przypadków koronawirusa w Polsce to zakażenia Omikronem - zdradził wiceszef resortu w środowym wydaniu "Salonu Politycznego Trójki" na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Niedzielski: ponad 30 tys. nowych przypadków koronawirusa

Już w poniedziałek minister zdrowia ostrzegał, że "piąta fala staje się faktem". Potwierdzają to najnowsze pandemiczne dane - 30 586 nowych zakażeń. - To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali pandemii - przekazał minister.

Dzisiejsze dane oznaczają wzrost o 90 proc. tydzień do tygodnia. - Moja obecność na tym ogłoszeniu wynika z tego, że te dane są poważne. Z taką dynamiką nie mieliśmy jeszcze do czynienia - oznajmił Adam Niedzielski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie zajętych jest 14 tys. łóżek covidowych. - Nasz system jest w stanie obsłużyć 40 tys. chorych na COVID-19 - wyjawił szef resortu zdrowia. Zaznaczył, że tę bazę można zwiększyć do 60 tys. łóżek, ale może to oznaczać duże kolejki karetek. - Patrząc na tempo przyrostu infekcji, liczymy się z tym, że trzeba będzie bazę covidową powiększać - przyznał.

Niedzielski ocenił, że "sytuacja jest dramatyczna". Z wyliczeń MZ wynika, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z dziennym przyrostem infekcji rzędu 50-60 tys. - Sytuacja stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu ochrony zdrowia - zaznaczył.

Nowy model pracy, więcej testów, teleporada nie dla wszystkich

W trakcie konferencji minister zdrowia poinformował, że została podjęta decyzja o zmianie modelu pracy w administracji publicznej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Dodatkowo szef resortu zdrowia zasygnalizował, że pojawią się trzy nowe projekty. - Będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania. Chcemy, że każdy obywatel mógł wejść do apteki i wykonać test antygenowy, który będzie wpisany do centralnej bazy, abyśmy mogli obejmować te osoby nadzorem - tłumaczył.

- Chcemy zmienić procedurę pacjenta, która jest regulowania rozporządzeniem. W pewnej grupie wiekowej teleporada nie będzie możliwa. Opieka przedszpitalna ma do odegrania większą rolę niż w poprzednich falach - wskazał minister zdrowia.

Weryfikacja covidowa na horyzoncie?

W wielu państwach europejskich metodą hamowania pandemii jest sprawdzanie paszportów covidowych. Taką strategię przyjęto m.in. w Niemczech, gdzie bez zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi nie można wchodzić do większości miejsc publicznych.

Tymczasem w Polsce zastosowanie paszportów covidowych jest znikome. W związku z tym grupa posłów PiS pod przewodnictwem Czesława Hoca przygotowała projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik jest zaszczepiony, ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub posiada status ozdrowieńca.

Do tej regulacji nawiązał Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. - Ustawa na pewno wiele w tej sprawie by wyjaśniła i rozwiała wątpliwości, które pojawiają się w tej sprawie - stwierdził.

Mimo nacisków ze strony szczepionkowych sceptyków ze Zjednoczonych Prawicy, rząd ocenił ten dokument pozytywnie. O dalszych krokach, które mają być podejmowane w tej sprawie pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: goniec.pl, onet.pl