Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Agata Duda

Agata Duda

Agata Duda – kim jest? Podstawowe informacje

Agata Duda, a właściwie Agata Kornhauser – Duda, to Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polski, czyli po prostu żona aktualnie sprawującego władzę prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Z wykształcenia jest germanistką. Do 2015 roku pracowała w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie jako nauczycielka niemieckiego.

 • Pełne imię i nazwisko: Agata Kornhauser – Duda
 • Data urodzenia: 2 kwietnia 1972 roku
 • Miejsce urodzenia: Kraków
 • Wzrost: 179 cm
 • Wykształcenie: wyższe – germanistyka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Zawód: Pierwsza Dama RP, wcześniej nauczycielka języka niemieckiego
 • Rodzice: Julian Kornhauser i Alicja Wojna – Kornhauser
 • Rodzeństwo: młodszy brat Jakub Kornhauser
 • Stan cywilny: w związku małżeńskim z Andrzejem Dudą (od 21 grudnia 1994 roku)
 • Dzieci: Kinga Duda (ur. 21 listopada 1995 roku)
 • Instagram: @pierwszadama_akd

Agata Duda – kariera zawodowa i aktywność

Agata Kornhauser – Duda ukończyła germanistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1997 roku. Rok później rozpoczęła pracę jako nauczycielka języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Karierę kontynuowała aż do roku 2015, kiedy to jej mąż, Andrzej Duda, został wybrany na Prezydenta RP.

Jako Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda pełni role głównie reprezentacyjne, obejmując patronaty nad rozmaitymi akcjami czy kierując listy otwarte do określonych podmiotów z okazji najróżniejszych świąt czy wydarzeń. Sama również organizuje własne akcje, z których ostatnią jest „Usłyszeć Dzieci” – projekt ma zachęcać dorosłych do dbania o zdrowie psychiczne najmłodszych, które w okresie pandemicznym zostało nadszarpnięte.

Agata Duda – życie prywatne

Agata Kornhauser – Duda jest żoną aktualnego prezydenta RP, Andrzeja Dudy – para prezydencka pobrała się 21 grudnia 1994 roku. Mają razem córkę, Kingę Dudę (ur. 21 listopada 1995 roku), która podobnie jak jej ojciec realizuje się w zawodzie prawnika.

Ojcem Pierwszej Damy jest pisarz i krytyk literacki Julian Kornhauser, a matką Anna Wojna – Kornhauser, z wykształcenia polonistka. Młodszym bratem Agaty Dudy jest Jakub Kornhauser, który swoją karierę również związał ze światem literatury.

Pokaż więcej

Andrzej i Agata Duda
19.02.2024 15:06 Mama prezydenta ujawniła całą prawdę. To działo się na ślubie Dudów

Choć patrząc na ich czułe gesty trudno w to uwierzyć, Andrzej i Agata Dudowie są małżeństwem już od niemal 30 lat. 18 lutego 1995 roku para wzięła ślub kościelny, który odbył się w nietypowych okolicznościach. Opowiedziała o nich jakiś czas temu matka prezydenta w swojej książce. Niewiarygodne, co działo się podczas ceremonii.

Agata Duda płaszcz
12.11.2023 15:29 Tak ubrała się Agata Duda 11 listopada. Wymowna ocena stylistki

Agata Duda 11 listopada bez wątpliwości przykuwała uwagę. Pierwsza dama nie tylko przyćmiła prezydenta Andrzeja Dudę, ale praktycznie wszystkich obecnych na oficjalnych uroczystościach Dnia Niepodległości. Stylistka ocenia odważną stylizację żony prezydenta. Zwraca uwagę, iż Agata Duda dobrze wiedziała, co robi.

Andrzej Duda Agata Duda
12.11.2023 09:27 Agata Duda błyskawicznie ustawiła męża do pionu. Nagranie robi furorę, powiało chłodem

Zachowanie Andrzeja Dudy i reakcja pierwszej damy podczas obchodów 11 listopada odbiło się szerokim echem w całym kraju. Polacy zwracają uwagę na wymowny gest prezydenta oraz zaskakujący ruch ze strony Agaty Dudy. Wszystko zostało nagrane przez kamerę podążającą za parą prezydencką.

zdjęcie dziecko
03.10.2023 16:30 Dziś zna ją cała Polska. Poznajecie, kim jest dziewczynka ze zdjęcia?

Dziewczynkę uśmiechającą się na czarno-białym zdjęciu zna dziś cała Polska. Niepozorne dziecko z pluszakiem w dłoni to obecnie żona najważniejszego Polaka w całym państwie. Internauci byli zaskoczeni, ale szybko spostrzegli okazję do wiele mówiącego porównania. Poznajesz dziewczynkę ze zdjęcia?

Andrzej Duda i Agata Duda
30.09.2023 10:49 Agata Duda ma młodszego brata. Na jaw wyszła prawda o ich relacji

Agata Duda już od lat pozostaje w cieniu męża i raczej unika rozmów o swoim życiu prywatnym. Nie wszyscy wiedzą, że obecna pierwsza dama ma młodszego brata, który z kolei chętnie wypowiada się na jej temat w mediach. Co ciekawe, ich relacja raczej nie należy do tych najbliższych.

Andrzej Duda w dzieciństwie
29.09.2023 12:55 Dziś zna go cała Polska. Poznajecie chłopca ze zdjęcia?

Rozpoznajesz chłopca na zdjęciu? Ten słodki malec dzieciństwo ma już dawno za sobą, a dziś znany jest w domach wszystkich Polaków. Niestety, wzbudza uznanie tylko wśród części społeczeństwa. Zdołasz odgadnąć, kto tak rozkosznie zerka z fotografii? Podpowiadamy. 

Agata Duda
20.09.2023 19:52 Agata Duda przyłapana z prawdziwym przystojniakiem. Co na to Andrzej Duda?

Pierwsza dama RP Agata Duda przebywa obecnie razem z mężem prezydentem Andrzejem Dudą w Stanach Zjednoczonych. Prezydentowa brała udział między innymi w wydarzeniu organizowanym przez UNICEF, oraz spotkała się tam ze swoją odpowiedniczką w USA Jill Biden. Jakby tego było mało, Agata Duda miała również okazję poznać słynną personę i bożyszcze wielu kobiet z całego świata. Wszystko zostało uwiecznione na zdjęciach. Co na to prezydent Andrzej Duda?

Andrzej i Agata Duda
30.07.2023 14:44 Andrzej Duda i Agata Duda pławią się w luksusach. Takich wakacji można pozazdrościć

Polska para prezydencka jest na co dzień niezwykle zajęta i rzadko znajduje czas na to, by chociażby pomyśleć o relaksie. Mimo wypełnionego po brzegi kalendarza, każdego roku Andrzej i Agata Dudowie starają się znaleźć nawet kilka dni, by wyjechać na krótki urlop. Ten od lat spędzają w szczególnym miejscu, a mianowicie w prezydenckiej willi w Juracie. I choć wstęp do niej mają tylko wybrani, tajemnicą nie jest, że rezydencja aż kipi luksusem.

Ewa Błaszczyk
10.03.2023 21:39 Zaskakujące, co łączy Ewę Błaszczyk z Agatą Dudą. Niewielu wiedziało

Ewa Błaszczyk, która od wielu lat jest niezwykle aktywnie zaangażowana we wsparcie osób przebywających w śpiączce oraz ich rodzin, kilka dni temu uroczyście otworzyła kolejną klinikę "Budzik" dla dorosłych. Na uroczystym otwarciu placówki pojawiło się wielu znamienitych gości. Pojawienie się jednej z osób wywołało jednak wyjątkowe poruszenie.

Agata Duda, Joe Biden
22.02.2023 12:44 Agata Kornhauser-Duda wyróżniona przez Joe Bidena. Takich słów nikt się nie spodziewał

Joe Biden sprawił Polakom nie lada prezent, obierając nasz za cel swojej kolejnej zagranicznej wizyty w tak symbolicznym czasie, jak zbliżająca się pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pełne pasji przemówienie amerykańskiego przywódcy transmitowały media na całym świecie, jednak niewiele osób zwróciło uwagę na fakt, że prezydent USA zwrócił się bezpośrednio do Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama została bowiem doceniona za swój wkład w pomoc obywatelom Ukrainy. W jej stronę powędrowały naprawdę piękne słowa.

Agata Duda w trakcie wystąpienia
29.01.2023 22:47 Agata Duda przekazała na WOŚP wyjątkowy przedmiot. Robi wrażenie

Agata Duda słynie ze swojego zaangażowania w różnego rodzaju akcje charytatywne. W tym roku pierwsza dama po raz kolejny okazała wsparcie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję przekazała bardzo osobisty przedmiot.

dudazbrod
01.01.2023 20:15 Dopiero Nowy Rok, a Andrzej Duda już wkurzył Polaków. "Wsadź je sobie tam, gdzie Słońce nie dochodzi"

Para prezydencka pod naporem nieprzychylnych komentarzy w serwisach społecznościowych. Po wygłoszeniu tradycyjnego orędzia noworocznego, na pięć minut przed północą, Andrzej Duda i Agata Duda zamieścili w serwisie Twitter życzenia dla rodaków. Ich radosna noworoczna atmosfera została zaburzona przez falę krytyki internautów.

Andrzej Duda lubi pizzę
20.11.2022 21:11 Andrzej Duda w tajemnicy wymyka się z domu. Cel może zadziwić

Andrzej Duda, mimo piastowanego urzędu, prywatnie lubi te same rzeczy, co "zwykli" Polacy. Prezydent regularnie wymyka się z domu, by kupić pizzę w krakowskim food trucku, którego właścicielem jest uzdolniony kulinarnie Włoch. Andrzej Duda stojący przy ladzie food trucka był widokiem, który za pierwszym razem mocno zadziwił właścicieli "U Włocha". Pani Edyta, szefowa tego miejsca, w rozmowie z Faktem zdradziła, że prezydent zawsze przychodzi w towarzystwie ochrony i zamawia dwie pizze.

Agata Duda
01.10.2022 20:31 Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Agata Duda napisała wzruszający list, w którym zwróciła się do kobiet walczących z nowotworami. Zdaniem pierwszej damy amazonki odkrywają w społeczeństwie niezastąpioną rolę - edukują i inspirują Polki do dbania o własne zdrowie.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.List Agaty Dudy odczytano przez nabożeństwem, które odbyło się na Jasnej Górze, gdy do miejsca kultu religijnego przybyła XXV Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Pierwsza dama podkreśliła, jak ważne są edukacja i profilaktyka.

Agata Kornhauser-Duda zajęła stanowisko ws. płac nauczycieli. Pierwsza dama nie pozostawiła żadnych złudzeń
01.09.2022 15:29 Agata Kornhauser-Duda zabrała głos ws. płac nauczycieli. Pierwsza dama nie pozostawiła żadnych złudzeń

Agata Kornhauser-Duda w końcu złamała swoją żelazną zasadę i wypowiedziała się na tematy trapiące Polaków. Pierwsza dama, która sama przez lata pracowała w szkole, zabrała bowiem głos w sprawie wynagrodzeń nauczycieli i mocno zaskoczyła. Swoją stanowczą postawę małżonka prezydenta zaprezentowała podczas inauguracji roku szkolnego w Tarczynie. Przy okazji mocno naraziła się ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. 1 września okazał się być wyjątkowy zwłaszcza dla uczniów Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Tarczynie. W placówce z samego rana pojawiła się para prezydencka Agata Kornhauser-Duda oraz Andrzej Duda, którzy hucznie otworzyli pełen wyzwań rok szkolny 2022/2023.

Kinga Duda
30.07.2022 21:44 Jak zmieniła się Kinga Duda? Córka prezydenta bardzo dorosła w ostatnich latach

Kinga Duda jako "księżniczka Prawa i Sprawiedliwości", od kilku lat jest jedną z najpopularniejszych Polek. Odkąd jej tata został prezydentem w 2015 roku, w życiu młodziutkiej prawniczki sporo się pozmieniało. Wrażenie robi przede wszystkim metamorfoza wyglądu.

Andrzej Duda dojechał do Juraty, urlop zaczął od wizyty w kościele
18.07.2022 19:17 Andrzej Duda rozpoczął wakacje w Juracie. Msza święta, zdjęcia i urlop, którego oficjalnie nie ma

Andrzej Duda dołączył do grona urlopowiczów i w niedzielę wieczorem pojawił się w Juracie. Głowa państwa wypoczynek zaczęła w sposób, pokazujący, że zna się na dobrej zabawie, czyli... rodzina Dudów uczestniczyła w mszy świętej. Prezydent postanowił dać wytchnienie nieustannie nadwyrężanym przez podpisywanie kolejnych ustaw nadgarstkom. Prezydencki minister podkreślił, że prezydent RP jest na urlopie, na którym tak naprawdę nie jest. Andrzej Duda pozna słynne już nadmorskie "paragony grozy"? Prezydent w niedzielę wieczorem oficjalnie rozpoczął wypoczynek w Juracie. Prezydencka willa wypełniła się ludźmi, ale zanim para prezydencka wraz z córką mogli zaznać luksusów, postanowili wypełnić swoje chrześcijańskie obowiązki.Mało który Polak rozpoczyna urlop mszą świętą, ale Andrzej Duda postanowił pokazać, że od Boga nie ma wakacji. Wakacje prezydenta rozpoczęły się podjazdem kolumny limuzyn pod mały kościół w Juracie.

Agata Duda
29.06.2022 20:40 Para prezydencka u Króla w Hiszpanii. Agata Duda wyróżniała się na tle wszystkich

Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda przebywają obecnie w Madrycie, gdzie odbywa się szczyt NATO. W środę para prezydencka wybrała się na uroczysty obiad do króla Hiszpanii Filipa VI i jego żony, królowej Letizii. Jak wypadli na ich tle podczas wizyty?

Piotr Molecki/East News
27.05.2022 18:22 Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

Pierwsza Dama Agata Duda niechętnie zabiera głos publicznie. O powodach takiego zachowania dziennikarka Dominika Wielowieyska rozmawiała z młodszym bratem prezydentowej dr Jakubem Kornhauserem. Niechęć do udzielania komentarzy ma wynikać z "braku zainteresowania polityką".- Myślę, że przyczyną tych dzisiejszych zawirowań są konflikty personalne - przyznał młodszy brat Pierwszej Damy dopytywany o ostatnie sprzeciwy wobec polityki PiS, na które w ostatnim czasie zdecydował się Andrzej Duda.

Andrzej Duda zaapelował do Polaków, później pojawił się na Placu Zamkowym
02.05.2022 12:06 Andrzej Duda zaapelował do Polaków. Prezydent i pierwsza dama postanowili działać

W poniedziałek 2 maja Andrzej Duda zaapelował do wszystkich Polaków. Prezydent RP poprosił rodaków, by ci z racji święta flagi wywiesili ją na swoich budynkach. W czasie uroczystości na Placu Zamkowym pierwsza dama rozdawała flagi, by pomóc w spełnieniu apelu swojego męża.Jeszcze przed godziną 9 rano Andrzej Duda opublikował krótkie, ale bardzo osobiste nagranie związane z Dniem Flagi. Prezydent, stojąc na tle flagi Polski i Unii Europejskiej wskazał na klapę swojego garnituru i zwrócił się do rodaków.Niedługo później Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką, uhonorowaną 1 maja specjalną odmianą tulipana, pojawili się na Placu Zamkowym w Warszawie. Tam para prezydencka postanowiła pomóc wszystkim, który nie mają w swoim domu polskiej flagi.

Duda
01.05.2022 19:26 Agata Duda opowiedziała o zaręczynach. Przyszły prezydent zdobył się na piękny gest

Para prezydencka pojawiła się w Chrzypsku Wielkim, gdzie wzięła udział w uroczystości nadania nowej odmianie tulipanów imienia Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza dama nie kryła wzruszenia, wyjawiając, że to właśnie te kwiaty otrzymała od przyszłego męża podczas zaręczyn. - Były ciemnoróżowe z białą obwódką. I to już jest nasza rodzinna tradycja, że wręcza mi je na początku kwietnia - zdradziła.Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda to jedna z bardziej udanych par polskiej sceny publicznej. Mimo iż pobrali się już 28 lat temu, do dziś bardzo się kochają i nie wstydzą się okazywać sobie uczuć.Nic więc dziwnego, że w niedzielę 1 maja oboje z czułością wpatrywali się w siebie podczas wizyty w Chrzypsku Wielkim nieopodal Poznania. To tam znajduje się jedna z największych plantacji tulipanów w Polsce, której właściciel z chęcią obdarza nowe odmiany kwiatów imionami ważnych osobistości. Jedną z nich od dziś jest także pierwsza dama.

Duda
24.04.2022 09:23 Wielkanoc 2022. Para prezydencka złożyła życzenia wiernym kościołów wschodnich

Andrzej Duda wraz z małżonką złożyli życzenia wielkanocne wiernym kościołów wschodnich. Para prezydencka w swoim przemówieniu wspomniała o potrzebie duchowego odrodzenia, nawiązując tym samym do wojny w Ukrainie.Przypomnijmy, że kościoły wschodnie celebrują w tym roku Wielkanoc 24 kwietnia, a więc tydzień po katolikach. Różnica wynika z innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach i może wynosić nawet pięć tygodni.

Pierwsze takie w historii życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej
17.04.2022 16:04 Andrzej i Agata Duda jeszcze nigdy nie złożyli takich życzeń wielkanocnych. Wykonali specjalny gest

Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyli oficjalne życzenia z okazji Wielkanocy. Para prezydencka w krótkich słowach zwróciła się do wszystkich Polaków. Personalnie zostały wywołane dwie grupy. Jedna z nich nie tylko otrzymała szczególne podziękowania. To pierwsze takie słowa pary prezydenckiej od początku prezydentury Andrzeja Dudy.W Wielkanoc para prezydencka zamieściła specjalne życzenia. Andrzej i Agata Dudowie oboje ubrani byli w garnitury, jednak to ich słowa zwróciły największą uwagę.- Pragniemy złożyć Państwu życzenia błogosławionych, pełnych zdrowia Świąt Wielkanocnych. Niech w sercu każdego z nas zagości pokój, nadzieja, jedność i braterstwo - powiedział Andrzej Duda. Pierwsza dama kontynuowała składanie wielkanocnych życzeń, ale kolejny fragment w wypowiedzi pary prezydenckiej był wyjątkowy. Takie słowa padły po raz pierwszy od początku kadencji Andrzeja Dudy.

Agata Duda w ostrych słowach o czynach Rosjan w Ukrainie: bestialstwo
14.04.2022 20:42 Agata Duda w ostrych słowach o czynach Rosjan w Ukrainie. "Bestialstwo i akt ludobójstwa"

Nie tylko Andrzej Duda podzielił się mocnych i krytycznym wobec Rosji stanowiskiem. Swoją opinię na temat wojny w Ukrainie zaprezentowała przed żołnierzami, strażakami i pogranicznikami w Lublinie pierwsza dama. Z ust Agaty Dudy rzadko padają tak ostre słowa.W środę Andrzej Duda przebywał z oficjalną wizyta w Kijowie. Małżonka prezydenta również skupiła się na wykonywaniu swoich obowiązków w roli pierwszej damy.Agata Duda pojawiła się w Lublinie w Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygadzie im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Chociaż podkreślała, że część słów to efekt prośby Andrzeja Dudy o przekazanie informacji funkcjonariuszom, to jedna z wypowiedzi pierwszej damy pokazała jej stosunek do wojny w Ukrainie.Rosjanie nie mogą liczyć na litość Agaty Dudy. Pierwsza dama nie ukrywała, że nie jest w stanie zgodzić się na to, co dzieje się za wschodnią granicą Polski.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
10.04.2022 20:06 Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. "Głęboko wierzę, że wspólnie powstrzymamy imperium zła”

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego orędzia do narodu, w mocnych słowach uderzył w działania Federacji Rosyjskiej. - Katyń, Miednoje, Charków, Bucza, Hostomel, Mariupol - ludobójstwo. Ponad 80 lat temu i dziś. Mordowali bezbronnych wtedy i dziś. Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmieniło - podkreślił podczas swojego wystąpienia Duda. Zaznaczył również, że rosyjska dominacja w regionie europy środkowo-wschodniej to melodia przeszłości.Prezydent Andrzej Duda przemówił do narodu polskiego podczas niedzielnego orędzia. W czasie swojego wystąpienia zaznaczył, że siły rosyjskie od wielu lat dopuszczały się makabrycznych działań wymierzonych w ludność cywilną. Polski przywódca potępił zbrodnie wojenne, które miały miejsce na terenie Ukrainy. Przywołał również akty ludobójstwa w Katyniu czy Miednoje. Zaznaczył, że Rosjanie mordowali bezbronnych zarówno 80 lat temu, jak i w chwili obecnej. - Zacierali ślady wtedy i dziś. Kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmieniło - mówił w orędziu do narodu prezydent Andrzej Duda w związku z 12 rocznicą katastrofy smoleńskiej. - Śledztwo katyńskie zostało umorzone, żadni sprawcy nigdy nie zostali ukarani. A putinowska Rosja od lat ponownie gloryfikuje Stalina i Związek Sowiecki. Kłamstwo katyńskie wróciło do łask. - podkreślił Duda. Przywołał również masowe mordy na polskich generałach, do których doszło w Katyniu. Dodał, że ofiary były kompletnie bezbronne, a mimo to zostały pozbawione życia w bestialski sposób. - To była zbrodnia ludobójstwa popełniona przez sowietów na zupełnie bezbronnych ofiarach. Nigdy nie została ukarana. Zamiast tego mieliśmy kłamstwo katyńskie. Wmawianie światu, że to nie sowiecka Rosja odpowiada za te straszliwe zbrodnie, ale nazistowskie Niemcy. Wbrew faktom, wbrew logice, z pełną premedytacją i tak przez kilkadziesiąt lat - podkreślił polski prezydent. Wskazał, że brak reakcji na popełniane zbrodnie, może mieć fatalne konsekwencje. - Zapomniane i nieukarane zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości budują poczucie bezkarności sprawców. Tworzą przyzwolenie dla ich następców i naśladowców, którzy za ich przykładem popełniają podobne zbrodnie, gdy chcą dominować i decydować o losie - przekazał.- Musimy zdecydowanie walczyć z zakłamywaniem historii, odwracaniem roli kata i ofiary. Zło trzeba nazywać złem, zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało zatrute owoce. - dodał.Prezydent podkreślił, że nasz kraj złoży w najbliższym czasie odpowiednie wnioski. - Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani. - podkreślił.- Przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską. Ludobójstwo się nie przedawnia. Dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami. - zapewnił Duda.

Agata Andrzej Duda
04.04.2022 07:31 Agata i Andrzej Dudowie spotkali się z papieżem. Wiadomo, co zrobili tuż przed nim

Para prezydencka przybyła w piątek do Watykanu, by spotkać się z papieżem Franciszkiem i watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. Mimo natłoku obowiązków małżonkowie znaleźli chwilę dla siebie. Fotoreporterzy przyłapali ich na spacerze urokliwą uliczką Via del Babuino, która słynie z luksusowych butików.Andrzej i Agata Dudowie nie mieli okazji spędzić kilku chwil sam na sam - wszędzie towarzyszyli im ochroniarze. Mimo to para prezydencka cieszyła się urokami historycznego centrum Rzymu i zakupami w butikach światowych marek.

Agata Duda
17.03.2022 14:59 Agata Duda odbyła rozmowy z pierwszymi damami. Celem pomoc humanitarna w Ukrainie

Agata Kornhauser-Duda chce stworzyć koalicję małżonek światowych przywódców w celu organizacji pomocy humanitarnej w Ukrainie. Pierwsza dama odbyła już w tej sprawie szereg rozmów. Wojna w Ukrainie udowodniła, że świat potrafi jednoczyć się i wspólnie wyciągać ręce w kierunku potrzebujących. Agata Duda zdecydowała się na pójście krok dalej i stworzenie zorganizowanej koalicji pierwszych dam świata w celu niesienia pomocy humanitarnej. Sojusz Pierwszych Dam Żniwo śmierci i zniszczenia w Ukrainie jest przerażające. Mimo dotkliwych sankcji nałożonych na Rosję oraz potępienia jej działań militarnych przez ogromną część świata, nic nie wskazuje na to, by wola Władimira Putina miała się ugiąć. Granicę z Polską przekroczyły już prawie dwa miliony uchodźców, uciekających przed wojną w Ukrainie. Zarówno im, jak i osobom, które pozostały w kraju, potrzebna jest pomoc, a ta była tematem rozmów przeprowadzonych przez Agatę Dudę z kilkoma małżonkami europejskich przywódców. Już tydzień temu żona Andrzeja Dudy przeprowadziła konwersację z pierwszą damą Niemiec Elke Büdenbender. Rozmawiały o współpracy polskich i niemieckich ośrodków medycznych w celu wsparcia chorych przybywających z Ukrainy. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Pierwsza Dama (@pierwszadama_akd) We wtorek Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z małżonką prezydenta Francji Brigitte Macron oraz Wielką Księżną Luksemburga Marią Teresą. Podkreśliła jak ważne jest stworzenie koalicji pierwszych dam w celu niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom Ukrainy. Potrzeby osób niepełnosprawnychPodczas rozmów pierwsze damy skupiły się na potrzebach dzieci przybywających z Ukrainy, a zmagających się z chorobami, niepełnosprawnością lub będących sierotami. To właśnie im poświęcić należy szczególną uwagę. Wielka Księżna Luksemburga Maria Teresa zaznaczyła, że w pełni popiera ideę Agaty Dudy i uważa, że kobiety nie były do tej pory wystarczająco zjednoczone, a ich sojusz mógłby przynieść wiele korzyści dla pomocy uchodźcom. Brigitte Macron poinformowała, że we Francji powstały już specjalne miejsca dla dzieci wymagających hospitalizacji. Przedstawiła również sytuację dotyczącą rozlokowania uciekających przed wojną osób w jej kraju. Jednocześnie, małżonka prezydenta Francji przekazała Agacie Dudzie wyrazy podziwu dla Polaków, którzy z tak szeroko otwartymi sercami i bezinteresownością zdecydowali pomóc swoim sąsiadom. Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Pierwsza Dama (@pierwszadama_akd) Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Jakie wykształcenie ma Katarzyna Cichopek? Można być zaskoczonymMarcin Hakiel przeszedł metamorfozę. Pokazał zdjęcia tuż po rozstaniu z Kasią CichopekZełenski odwiedził Polskę, zanim został prezydentem Ukrainy. Nagranie trafiło do sieciŹródło: goniec.pl

Mateusz Piskorski
13.03.2022 11:17 WP: Tłumacz Agaty Dudy oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

Skandal na spotkaniu Agaty Kornhauser-Dudy z uchodźcami z Ukrainy. Podczas piątkowej wizyty w ośrodku Księdza Orione w Brańszczyku tłumaczem pierwszej damy był Mateusz Piskorski, który oskarżony jest o szpiegostwo na rzecz Rosji. O tym niewygodnym fakcie Kancelaria Prezydenta dowiedziała się dopiero od dziennikarzy.Agata Kornhauser-Duda, podobnie jak jej mąż, wykazuje ogromne zainteresowanie sytuacją w Ukrainie, przez co jej aktywność w ostatnim czasie znacząco się zwiększyła. Pierwsza Dama troszczy się zwłaszcza o uchodźców, którzy uciekli przed wojną do Polski.W związku z tym małżonka prezydenta w dniu kobiet odwiedziła przejście graniczne w Dorohusku, natomiast w miniony piątek była gościem ośrodka Księdza Orione w Brańszczyku nieopodal Wyszkowa.Podczas spotkania z grupą kilkudziesięciu kobiet i dzieci nie zabrakło, co oczywiste, wzruszających momentów i wielu rozmów. Niestety, nie obyło się także bez niezręczności, a nawet skandalu, który naświetlili dopiero wnikliwi dziennikarze.