Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Przepracowała w życiu tylko jeden dzień. Taką emeryturę dostaje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 11.05.2024 14:28

Przepracowała w życiu tylko jeden dzień. Taką emeryturę dostaje

pieniądze
Fot. materiały własne

Średnia wysokość emerytury w Polsce nie pozwala seniorom na godne i spokojne życie. Niemniej pieniądze, jakie co miesiąc od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje emerytka z Legnicy, zaskakują. Kobieta przepracowała zaledwie jeden dzień. Lista rekordowo niskich świadczeń emerytalnych jest jednak dłuższa.

Wysokość emerytury w Polsce nie zachwyca

Polscy seniorzy głośno mówią o tym, że w większości przypadków emerytura nie pozwala na to, by opłacić rachunki, kupić leki i jedzenie oraz odłożyć nieco pieniędzy w ramach oszczędności. Sytuacja domowych budżetów emerytów jest ciężka. Nie bez powodu tak wielką popularnością cieszą się wszelkie dodatki do emerytury oraz 13. i 14. emerytura.

Pieniądze w ramach świadczenia emerytalnego trafiają do kobiet i mężczyzn, którzy osiągnęli odpowiednio 60 lub 65 lat. Wysokość przelewów od ZUS nie jest kwestią przypadku. Miesięczna należność to efekt zgromadzonego przez lata kapitału oraz waloryzacji, która rok do roku podwyższa wysokość emerytury. W Polsce nie brakuje jednak rekordzistów, których emerytura wynosi dosłownie gorsze.

Nie żyje małżeństwo, wjechali samochodem do rzeki. Dzieci były obok

Emerytka z Legnicy dostaje 43 grosze emerytury

ZUS wypłaca tzw. mikroemerytury. Wyjątkowo niskie świadczenia trafiają do seniorów w różnych częściach kraju i najczęściej jest to efekt krótkiego okresu opłacania składek. W niektórych przypadkach kapitał zgromadzony przez seniora nie pozwala nawet na zbliżenie się do wartości minimalnej emerytury. Przykładem takiej sytuacji jest jedna z emerytek z Legnicy.

ZOBACZ: Quiz o przedmiotach z PRL. Trudny test, niemal nikt nie zdobywa 7 punktów

Seniorka otrzymuje od ZUS w ramach emerytury zaledwie 43 grosze miesięcznie. Oznacza to, że rocznie wypłacana jest jej emerytura wynosząca 5,16 zł. Oznacza to, że zanim uzbiera ona na chleb (koszt 2,50 zł) minie sześć miesięcy. Dlaczego kobieta otrzymuje tak niskie świadczenie od ZUS? Powodem jest fakt, iż przepracowała tylko jeden dzień w swoim życiu. Nie jest jednak jedyna.

Mikroemerytury dostaje blisko 400 tysięcy seniorów

Lista emerytów otrzymujących niską emeryturę jest jednak dłuższa. Kolejnym przykładem jest seniorka z Wałbrzycha. Zgodnie z informacjami, do których dotarł portal next.gazeta.pl emerytka otrzymuje od ZUS zaledwie 19 groszy miesięcznie.

ZOBACZ: Dodatkowe pieniądze do emerytury. ZUS wypłaci niektórym nawet 330,07 zł miesięcznie

Po drugiej stronie szali emerytalnej znajduje się natomiast rekordzista z Zabrza. Tamtejszy ZUS miesięcznie przelewa emerytowi aż 48 tys. zł emerytury. Niemniej to osób pobierających mikroemerytury jest więcej. Obecne dane wskazują, że przysłowiowe grosze w ramach świadczenia emerytalnego trafiają do aż około 400 tys. seniorów w całym kraju.

Źródło: next.gazeta.pl, interia.pl